Reklama

Jak odróżnić udar cieplny od udaru mózgu?

Nasze ciało nie przepada za upałami. Kiedy jest gorąco, jesteśmy przemęczeni, senni i apatyczni. Czasem zdarza się, że zbyt długie przebywanie w ciepłych i nasłonecznionych miejscach może prowadzić do poważnych konsekwencji w postaci udaru słonecznego lub udaru mózgu. Jak je rozpoznać i czy da się im zapobiec? Przekonajmy się.

Warto uważać na upały

Od pewnego czasu można zaobserwować, że latem temperatury powietrza w cieniu przekraczają 30 stopni Celsjusza. Długotrwałe przebywanie w takich warunkach może skończyć się tragicznie: prócz odwodnienia i oparzeń skórnych może dojść do przegrzania organizmu i udaru cieplnego. Szczególnie zagrożone są osoby ze schorzeniami układu krążenia. W takich sytuacjach najlepsza jest profilaktyka i wiedza, jak zachowywać się w przypadku podejrzenia nadchodzącego niebezpieczeństwa.

Czym jest udar cieplny?

Z udarem cieplnym mamy do czynienia, kiedy dochodzi do przegrzania organizmu. Nie musi wiązać się to z przebywaniem w bezpośrednim słońcu: może do niego dojść np. w gorącym i nieklimatyzowanym pomieszczeniu. Natomiast udar słoneczny pojawia się wskutek działania promieni słonecznych na głowę. Zaburza to zdolność mózgu do termoregulacji, a dodatkowo zakłóca gospodarkę elektrolitową i prowadzi do szybkiego odwodnienia organizmu.

Reklama

Czym jest udar mózgu?

Udar mózgu dzieli się na dwa rodzaje: niedokrwienny i krwotoczny. Pierwszy z nich spowodowany jest niedostarczeniem krwi do mózgu na skutek zatoru bądź pęknięcia naczyń krwionośnych. Drugi powstaje z kolei podczas wylewu krwi do mózgu (na przykład, gdy pęknie tętniak). Objawy obu schorzeń są niekiedy bardzo podobne do siebie, ale w obu przypadkach należy szybko wezwać pomoc.

Jakie są objawy udaru cieplnego?

Pierwszym i charakterystycznym objawem udaru cieplnego jest wysoka temperatura ciała, która oscyluje wokół 40 stopni Celsjusza. Dodatkowo chory odczuwa skurcze i osłabienie mięśni oraz ma wysoki puls połączony z płytkim oddechem. Czuje się zdezorientowany, skarży się na ostry ból głowy, któremu towarzyszą wymioty oraz zaczerwienienie skóry.

Objawy udaru mózgu

Pierwsze objawy mogą być podobne do symptomów udaru słonecznego. Chory odczuwa dezorientację i ból głowy, cierpi na zaburzenia świadomości oraz ma problem z utrzymaniem równowagi. Inne charakterystyczne objawy udaru mózgu to paraliż jednej strony ciała, zaburzenia widzenia oraz widoczna asymetria twarzy (jedna jej część opada). Osoba, którą dotknął udar, ma także problem z wyraźną mową – bełkocze, nie potrafi wyartykułować słów, ciężko jest się z nią porozumieć.

Jak pomóc poszkodowanemu?

Dostrzegając jakiekolwiek objawy udaru mózgu, należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe. Jedynie szybka diagnoza daje rokowania na przeżycie oraz na całkowity powrót do zdrowia. Jeśli podejrzewamy udar cieplny, poszkodowanego powinno się jak najszybciej ochłodzić: np. zimnymi ręcznikami, przeniesieniem do cienia oraz podaniem wody.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: udar mózgu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy