Reklama

Jak leczyć zapalenie krtani

To jedna z groźniejszych infekcji u maluchów. Chory brzdąc ma nie tylko uporczywy kaszel, ale też obrzęk gardła i trudności z oddychaniem. Oto, jak mu pomóc.

Twój podziębiony od kilku dni maluch ma nasilające się napady męczącego suchego kaszlu oraz chrypkę? Smyk prawdopodobnie cierpi na zapalenie krtani. To o tej porze roku częsta infekcja wśród dzieci.

Dlaczego dziecko choruje?

Zapalenia krtani u dzieci mogą być wywoływane zarówno przez wirusy, jak i przez bakterie (zwykle Haemophilus influenzae). W zależności od źródła zakażenia, różnią się przebiegiem, siłą, a także niebezpieczeństwem ataków. U maluszków najczęściej występują:

Reklama
  • ostre, kurczowe zapalenie krtani - infekcja wirusowa, na którą zazwyczaj zapadają maluchy między 1. a 3. rokiem życia
  • zapalenie nagłośni - gwałtowna choroba wywoływana przez bakterie, zwykle atakuje dzieci w wieku 2-7 lat
  • podgłośniowe zapalenie krtani - dolegliwości wywołane przez wirusy najczęściej obserwowane są u maluchów do 3. roku życia.


Typowe objawy


Większość ostrych infekcji krtani u dzieci rozpoczyna się według identycznego scenariusza: smyk budzi się w środku nocy z napadem suchego, szczekającego kaszlu (odgłosy są podobne do szczekania psa), nie może wydobyć z siebie głosu, ma krótki, urywany oddech (podczas wdechu wydaje dźwięki przypominające pianie koguta) i duże problemy z zaczerpnięciem powietrza.

Malec może mieć też nieznacznie podwyższoną temperaturę oraz chrypkę, która utrudni lub wręcz uniemożliwi mu mówienie. Niektóre dzieci już w początkowej fazie choroby skarżą się również na bardzo silny ból gardła.

Ratunek przy dusznościach

Najgroźniejszym objawem rozpoczynającej się choroby są duszności. Podczas zapalenia krtani u maluszka dochodzi bowiem do obrzęku błony śluzowej krtani, co powoduje trudności w oddychaniu.

Co wtedy zrobić? Najważniejsze to nie wpadaj w panikę, tylko pomóż dziecku w złapaniu oddechu. Najlepiej otul brzdąca kołderką i wyjdź z nim na balkon lub stań w otwartym oknie.

Zimne powietrze obkurczy śluzówkę i smykowi łatwiej będzie oddychać. Atak duszności u malca złagodzi również wilgoć. Zabierz brzdąca do łazienki i odkręć gorącą wodę, by pomieszczenie wypełniło się parą. Sprawi ona, że krtań przestanie się zwężać i malec zacznie swobodniej oddychać. Pamiętaj, by podczas napadu kaszlu i duszności nie dawać maluszkowi niczego do picia, gdyż dziecko może się zakrztusić.

Wizyta u lekarza

Gdy tylko zauważysz u swojego szkraba pierwsze objawy infekcji krtani, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Jeśli dziecko ma napad kaszlu i zaczyna się dusić, natychmiast zadzwoń po karetkę lub zawieź szkraba na pogotowie.

Być może brzdącowi trzeba będzie podać środki obkurczające krtań. Może się też zdarzyć, że maluch ze względu na swój poważny stan przez kilka dni będzie musiał przebywać w szpitalu, gdzie otrzyma tlen.

Typowe leczenie zapalenia krtani polega na podawaniu brzdącowi syropów, które złagodzą kaszel. Przyjmowanie przez dziecko antybiotyku jest zasadne tylko w sytuacji, gdy za infekcję odpowiadają bakterie (co zdarza się stosunkowo rzadko).

Jeśli maluch ma temperaturę, zaaplikuj mu również środki przeciwgorączkowe. Infekcja trwa zwykle około 7 dni. Jednak już po pierwszej dobie napady silnego kaszlu oraz duszności znacznie łagodnieją.

Chory malec może nie mieć apetytu. Postaraj się jednak zachęcić go do częstego picia, gdyż płyny nawilżają wysuszoną śluzówkę. Gdy już poczuje się nieco lepiej, zaproponuj mu lekkostrawne, półpłynne i łagodne w smaku dania, które lubi. Nie powinny być one jednak ani zimne, ani gorące.

Pielęgnacja malca w domu

W czasie terapii równie ważne jak podawanie leków, jest stworzenie maluchowi odpowiednich warunków w domu. Przede wszystkim zadbaj zatem o właściwą temperaturę (najlepsza to około 20ºC) oraz nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa chory malec (suche powietrze podrażnia bowiem śluzówki i wywołuje napady kaszlu).

Aby poprawić samopoczucie brzdąca i zapobiec kolejnym atakom kaszlu, regularnie wietrz pokój dziecka i stale nawilżaj w nim powietrze, umieszczając na kaloryferach specjalne pojemniki z wodą lub kupując elektryczny nawilżacz powietrza.

Usuń z pokoju maluszka substancje drażniące oraz uczulające, np. pościel z pierza lub wełny, i nie pozwalaj, by ktokolwiek z domowników czy gości palił w obecności dziecka papierosy.

Lekarz obowiązkowy

Z dzieckiem, u którego podejrzewamy infekcję krtani, należy jak najszybciej pójść do lekarza. Specjalista zaleci odpowiednie leczenie w domu lub - w zależności od stanu smyka - skieruje go do szpitala.

Gdy choroba nawraca

Niekiedy nawracające zapalenia krtani mogą być spowodowane rzadkimi wadami anatomicznymi. W takiej sytuacji smyk powinien zostać skierowany do laryngologa, który podejmie decyzję o rodzaju terapii. Jeśli dziecko często ma problemy z krtanią, warto przy pierwszych dolegliwościach podać brzdącowi lek sterydowy (przepisze go pediatra), aby zapobiec niebezpiecznym dusznościom.


Konsultacja: lek. med. Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Magdalena Kowalska-Sokołowska

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: zapalenie krtani | zdrowie dziecka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy