Reklama

Jak leczyć przeziębionego alergika

Doświadczony alergolog podpowiada, co zrobić, by pomóc maluszkowi przy pierwszych objawach infekcji i zapobiec jej groźnym powikłaniom.

W przypadku maluchów, które cierpią na alergię, przeziębienie nie jest - jak u innych dzieci - zwykłą infekcją wirusową i bardzo często zaostrza przewlekłe schorzenia uczuleniowe. Czasem uczulenia mogą także sprzyjać nadkażeniom bakteryjnym, co wymaga podania dodatkowych leków. Dlatego tak ważne jest, by już od pierwszych objawów infekcji smyk był leczony właściwie dobranymi oraz dawkowanymi lekami. Oto, w jaki sposób mu pomóc.

Podwyższony stopnień ryzyka

Alergicy chorują częściej, dłużej i ciężej. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że mają niedojrzały układ immunologiczny, więc nie mogą skutecznie bronić się przed nowymi zarazkami. Na przebieg choroby wpływa przede wszystkim nadwrażliwość dróg oddechowych.

Reklama

- Wszyscy stykamy się z zarazkami, co nie znaczy, że od razu chorujemy. Jednak organizm alergika od razu reaguje na obecność wirusów i bakterii- tłumaczy dr Ewa Najberg, alergolog z wieloletnim doświadczeniem.

- Dzieci z alergią wziewną (na pyłki, roztocza) oraz z astmą częściej łapią różne infekcje, dłużej chorują, i - co gorsza - gorzej reagują na leczenie. Zwykłe przeziębienie szybko przechodzi u nich np. w zapalenie oskrzeli. Z kolei maluchy z alergią pokarmową, głównie te uczulone na mleko krowie, wyjątkowo łatwo zapadają na wysiękowe zapalenia uszu - tłumaczy specjalista.

Infekcja na horyzoncie

Jeśli zauważysz u maluszka pierwsze symptomy przeziębienia, zacznij od tradycyjnych sposobów: przygotuj dziecku rozgrzewającą kąpiel, natrzyj mu klatkę piersiową oraz stopy spirytusem (o ile brzdąc nie ma zmian skórnych) i połóż go do łóżka. - Przy katarze ulgę przyniosą maluchowi inhalacje. Najlepiej jednak, by brzdąc wdychał parę bez żadnych dodatków zapachowych - radzi dr Ewa Najberg. Jeśli dziecko ma zablokowany nos, aby ułatwić mu oddychanie, bez obaw kilka razy dziennie możesz wpuszczać mu do każdej z dziurek 1-2 krople soli fizjologicznej lub aplikować wodę morską w sprayu, np. Marimer baby, Disnemar, Stérimar.

Po konsultacji z lekarzem możesz również sięgnąć po krople do nosa dla niemowląt i małych dzieci, np. Nasic kids, Nasivin, Otrivin, Oxalin. Aby zapobiec zapaleniu uszu, choremu malcowi trzeba regularnie oczyszczać kanaliki nosowe. U najmłodszych doskonale sprawdzi się aspirator, np. Marimer, NoseFrida, Katarek, Sopelek. Starszego brzdąca postaraj się zachęcić do regularnego wydmuchiwania nosa.

Uwaga! Lekarze odradzają stosowanie u małych alergików naparów z ziół (np. rumianku), aromatycznych olejków do inhalacji (np. sosnowego)oraz maści rozgrzewających, które zawierają drażniące drogi oddechowe alergików olejki eteryczne.

Nasilający się kaszel

W pierwszych 3-4 dniach infekcji jest zwykle suchy i męczący. Wówczas złagodzą go inhalacje (można je wykonywać nawet 3 razy dziennie), a także ułożenie smyka w pozycji półsiedzącej. Kaszlący maluszek powinien też bardzo dużo pić - dzięki temu jego drogi oddechowe będą nawilżone i kaszel nie będzie sprawiał dziecku bólu. Jeśli dolegliwości są wyjątkowo dokuczliwe, możesz też podać malcowi jeden z syropów łagodzących suchy kaszel, które dostępne są bez recepty, np. Sinecod, Robitussin Junior.

- Z kolei w drugiej fazie przeziębienia, gdy kaszel staje się mokry i produktywny, najbardziej skuteczną metodą ułatwiającą dziecku pozbycie się zalegającegow drogach oddechowych śluzu jest częste oklepywanie mu plecków - radzi nasz redakcyjny ekspert. Poza tym warto podawać smykowi także specjalne syropy wykrztuśne, które rozrzedzają wydzielinę, np. Mucosolvan, Flavamed, Flegamina.

Uwaga! Jeżeli dziecko nie może jeść cukru, glutenu lub jest uczulone na barwniki spożywcze, zanim podasz smykowi lekarstwo, sprawdź w ulotce dołączonej do opakowania, czy dany środek przypadkiem nie zawiera któregoś z zabronionych składników.

Wysoka gorączka

Jeśli brzdąc zacznie gorączkować, najlepiej podawać mu leki przeciwgorączkowe zawierające paracetamol. Choć środki z ibuprofenem dodatkowo działają także przeciwzapalnie oraz ograniczają rozwój infekcji, nie zawsze są dobrze tolerowane przez małych alergików, gdyż czasem mogą zaostrzać niepożądane reakcje alergiczne.

- Pamiętajmy również, aby podczas infekcji podawać uczulonemu dziecku leki przeciwalergiczne: Zyrtec czy Claritinę, nawet jeśli na stałe ich nie bierze. Maluchom z silną alergią zwiększa się dawkę stałych leków przeciwzapalnych i podaje często steroidy wziewne. Jednak przed zaaplikowaniem tych preparatów, trzeba skonsultować się z lekarzem, który na co dzień opiekuje się dzieckiem - wyjaśnia dr Ewa Najberg.

Uwaga! Aby obniżyć wysoką temperaturę u brzdąca, można również przykładać maluchowi chłodne okłady na czoło, pod pachy i w pachwiny lub też przecierać całe ciało maluszka gąbką zmoczoną w zimnej wodzie.


Konsultacja: lek. med. Ewa Najberg, alergolog. Tekst: Magdalena Kowalska-Sokołowska

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: alergia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy