Reklama

Jak dbać o nerki?

Na co dzień poświęcamy mało uwagi zdrowiu nerek. Ten błąd łatwo naprawić! Sprawdź, co możesz zrobić, by uchronić narządy przed schorzeniami.

Większość z nas myśli, że ma mały wpływ na pracę nerek. Tymczasem jest odwrotnie! Tryb życia, jaki prowadzimy na co dzień, ma bardzo duże znaczenie dla ich funkcjonowania.

Łatwa profilaktyka

Pij 1,5–2 litry płynów w ciągu dnia To chroni cię przed niedoborem wody w organizmie. Niedostateczne nawodnienie może być przyczyną ostrej niewydolności nerek!

Koniecznie zadbaj o uzupełnienie płynów, gdy dużo ich tracisz (np. kiedy jesteś chora, masz gorączkę, biegunkę lub wymioty). Najlepsza jest niegazowana woda. Nie obciąża nerek, a pomaga im oczyścić organizm z toksyn i innych niepotrzebnych substancji.

Reklama

Ogranicz sól w diecie do 1 łyżeczki dziennie. Nerki natychmiast reagują na każdy groźny nadmiar soli we krwi i próbują wydalić ją przez specjalne kanaliki do pęcherza moczowego. Ale gdy są stale przeciążane, mogą stać się niewydolne!

Mierz ciśnienie i poziom cukru we krwi przynajmniej raz w roku. Nieleczone nadciśnienie oraz cukrzyca mogą doprowadzić do przewlekłej niewydolności nerek.

Lecz... próchnicę. Zaniedbane ogniska zapalne w zębach i tkankach przyzębowych bywają przyczyną kłębuszkowego zapalenia nerek.

Dobre kuracje na nerki

Oto zioła, które złagodzą stany zapalne dróg moczowych. Stosuj je za zgodą lekarza. Lubczyk - przepis na odwar: łyżkę suszonych korzeni wymieszaj ze szklanką wody i ogrzewaj 30 min, nie dopuszczając do wrzenia, przecedź. Pij 2 razy dziennie po łyżce.

Lukrecja - przepis na herbatkę: łyżkę suszonych korzeni zalej szklanką wrzątku i przykryj na 20 min, odcedź. Pij 3 razy dziennie po łyżce. Mącznica lekarska - zawierające ją herbatki ziołowe kupisz w aptece.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: nerki | lubczyk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy