Reklama

Infekcje dróg moczowych

U małych dzieci bywają bardzo trudne do wykrycia. Dzięki naszym radom z pewnością nie przegapisz zakażenia u swojej pociechy.

Symptomy zakażenia dróg moczowych różnią się u dzieci w zależności od wieku i często, szczególnie u maluchów do 2. roku życia, są zupełnie nietypowe. Mogą sugerować między innymi zatrucie pokarmowe, zapalenie ucha, infekcję rota wirusową, a nawet... ząbkowanie.

Niepokojące obiady

Charakterystyczne sygnały zakażenia dróg moczowych, takie jak ból podczas siusiania oraz częste i dokuczliwe parcie na pęcherz, pojawiają się dopiero u dzieci powyżej 6. roku życia.

U młodszych smyków niepokojącymi objawami świadczącymi o problemach z pęcherzem mogą być wymioty, ból brzuszka, gorączka, biegunka, niepokój lub też zaburzenia w oddawaniu moczu.

Reklama

Jak pomóc dziecku?

Przyczyną infekcji u szkrabów są zwykle bakterie. Aby potwierdzić, że malec cierpi na zakażenie dróg moczowych, pediatra zleci badanie ogólne moczu. Konieczne może okazać się też wykonanie posiewu z antybiogramem, który pozwoli stwierdzić, jakie bakterie wywołały infekcję i ułatwi dobranie skutecznego i szybko działającego antybiotyku.

Ulgę choremu dziecku przyniosą ciepłe nasiadówki lub kąpiele z dodatkiem naparu z rumianku lub szałwii (działają odkażająco). W czasie leczenia zachęcaj brzdąca, by często pił. Podawaj mu codziennie 1,5-2 l napojów. Dzięki temu bakterie będą na bieżąco wypłukiwane z organizmu. Najlepiej serwuj maluchowi wodę z cytryną, soki z czarnej porzeczki, aronii oraz żurawiny.

Zakwaszają one mocz, co utrudnia dalsze namnażanie się chorobotwórczych drobnoustrojów.

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy