Reklama

Gość niemile widziany, czyli narodziny rodzeństwa

Narodziny młodszego rodzeństwa to ważne wydarzenie w życiu rodziny. Towarzyszy mu wiele radości, ale i niepokoju. Nie tylko rodzice muszą zmierzyć się z nowym wyzwaniem. To także trudny i ważny etap w życiu starszego dziecka.

Do tej pory pierwsze dziecko było oczkiem w głowie rodziców. Ich miłość była dla niego dostępna zawsze i na wiele sposobów. Teraz czuje, że musi o nią walczyć. To jego główne zadanie.

Nie chcę go!

Po kilku dniach zachwytu nad nowym rodzeństwem, oświadcza, że już go nie lubi. Nie podziela zachwytu rodziny nad nowonarodzonym. Daje do zrozumienia, że najchętniej pozbyłoby się nowego intruza. Zaczyna intensywnie przeżywać zazdrość o kogoś - kto w jego odczuciu - zabrał mu rodziców.

Potrafi krzyczeć na płaczące niemowlę lub zadawać mu fizyczny ból. Nie umie jeszcze wyrazić swoich uczuć słowami. Dlatego urządza sceny zazdrości, krzyczy, rzuca się na podłogę. W ten sposób manifestuje swój ból i poczucie opuszczenia.

Reklama

Przytul mnie

Dziecko, które uczy się dzielić swoimi rodzicami, nadal potrzebuje ich opieki i zainteresowania. Ponieważ mama już nie jest dla niego tak dostępna - zaczyna o nią walczyć na swój sposób. Przeszkadza w karmieniu młodszego rodzeństwa, niechcący strąca jego rzeczy z półki. Nagle zaczyna się źle czuć w momencie, gdy mama chce wyjść z maleństwem na spacer. Znajduje tysiąc powodów, żeby nie podać pieluszki do jego przewinięcia. Starszak prosi w ten sposób o miłość. Chce, żeby dawne czasy - gdy było jedyne - wróciły.

Powrót do przeszłości

Ku zaskoczeniu swoich rodziców starsze dziecko często wraca do zachowań z wcześniejszego okresu rozwoju. Jeśli etap pieluszki jest już za nim, może zacząć ponownie się moczyć. Odmawia samodzielnego przyjmowania posiłków, żąda aby mama karmiła go piersią. Zaczyna mieć problemy z samodzielnym zasypianiem. Naśladuje zachowania malucha, mając nadzieję, że zwróci zainteresowanie swoich rodziców. Etap ten jest przejściowy i zazwyczaj nie trwa długo.

Nie taki diabeł straszny

Jeśli chcesz złagodzić trudne przeżycia starszaka, poznaj kilka sposobów, które oswoją go z nową sytuacją.

Nie karz starszaka za okazywaną złość wobec rodzeństwa. Ona jest naturalną reakcją. Pomóż mu wyrazić swoje uczucia w taki sposób, aby nie wyrządził krzywdy malcowi.

Opowiedz dziecku historyjkę o pojawieniu się nowego rodzeństwa. Zaznacz, że jest to normalne, jeśli odczuwa się wtedy złość i lęk. Niech poczuje się akceptowane ze swoimi uczuciami.

Powtarzaj starszakowi, że nie przestałaś go kochać. Ono przeżywa lęk, że cię straciło. Dlatego, jak często jest to możliwe - okazuj mu swoją czułość.

Urządźcie wieczór wspomnień. Opowiedz, jak to było kiedy się urodził. Przypomnij jak bardzo wtedy cieszyliście się, że się pojawił. Daj mu odczuć, że teraz jest dla ciebie tak samo ważny.

Kup lalkę i zestaw do pielęgnacji niemowlęcia. W zabawie dziecko będzie mogło odreagować swoje napięcia. Oswoi się także z podstawowymi czynnościami, które będzie mógł wykonywać przy maluchu - jeśli zechce.

Poszukaj czasu tylko dla was. Wyjdź ze starszym dzieckiem na spacer, zabierz go w miejsce, gdzie chodziliście przed pojawieniem się braciszka lub siostrzyczki. Niech poczuje, że ma znowu ma cię tylko dla siebie.

Urealniaj obecną sytuację. Wytłumacz, że przez najbliższe miesiące niemowlę będzie potrzebowało wzmożonej opieki. Powiedz, że zanim będzie się mógł z nim bawić musi upłynąć trochę czasu. Uchronisz go w ten sposób przed rozczarowaniem.

Jeśli dziecko ma na to ochotę - pozwól mu uczestniczyć w codziennych czynnościach przy maleństwu. Nawet jeśli robi to bardzo niezgrabnie. W ten sposób poczuje się ważnym dla ciebie i będzie mógł odczuć radość z opiekowania się rodzeństwem.

Podkreślaj przywileje bycia starszym. Sporządźcie listę rzeczy, które może już robić sam i które są dla niego przyjemne. To da mu poczucie bycia kimś wyjątkowym.

Jeśli okażesz cierpliwość i zrozumienie wkrótce starszak zacznie akceptować swoje młodsze rodzeństwo. Gdyby jednak okres zazdrości przedłużał się, zasięgnij porady dziecięcego psychologa.

zdronet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama