Reklama

Dwuletni geniusz rozwikłał wieloletnią zagadkę

Są takie chwile, gdy chylimy czoła przed roztropnością i pomysłowością dzieci. Nie inaczej sprawa się ma z pewnym dwulatkiem, który rozwiązał znany filozoficzno-etyczny problem.

Dylemat wagonika jest zwany także dylematem zwrotnicy. To znany, eksperyment myślowy w etyce, który został wprowadzony przez Philippę Foot. Zapoczątkował klasę teoretycznych systemów do analizy systemu wartości logicznych. Podstawowe pytanie, które stawia, dotyczy różnicy pomiędzy zabiciem kogoś, a pozwoleniem, by umarł. Czy zawsze najważniejsze są skutki, czy też są działania, których nigdy nie powinniśmy podejmować niezależnie od sytuacji? 

Celem analizy takich dylematów jest także badanie granic i słabości teorii dotyczących zagadnień związanych z etyką i moralnością.

Reklama

Jak wygląda dylemat wagonika?

Wagonik kolejki wyrwał się spod kontroli i pędzi w dół po torach. Na jego drodze znajduje się pięciu ludzi przywiązanych do torów przez szalonego filozofa. Ale możesz przestawić zwrotnicę i w ten sposób skierować wagonik na drugi tor, do którego przywiązany jest jeden człowiek. Co powinieneś zrobić?

Analiza podejmowanych przez ludzi wyborów jest podstawą oceny moralności i etyki. Przez wielu dylemat wagonika uważany jest za nierozwiązywalny. A przynajmniej był takim, aż do teraz.

Dwulatek deklasuje etyków i filozofów

Pewien profesor psychologii postanowił postawić przed dylematem wagonika swego dwuletniego syna - Nicolasa. Rozwiązanie przeszło jego najśmielsze oczekiwania. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy