Reklama

Czynniki, które mogą zwiększać ryzyko udaru. Wysoko na liście dieta

Jak podają statystyki, udar mózgu dotyka coraz więcej osób. To druga, zaraz po chorobach serca, najczęstsza przyczyna zgonów na świecie. Okazuje się, że można temu przeciwdziałać, modyfikując nieco codzienny jadłospis. Ekspert wyjaśnił z czego należy zrezygnować.

Ustalono, co zwiększa ryzyko udaru i przedwczesnej śmierci

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, w ciągu ostatnich 17 lat liczba udarów mózgu wzrosła o 50 proc. Szacuje się, że w ciągu życia doznaje go co czwarta osoba. Na przestrzeni wielu lat ustalono, jakie czynniki najbardziej zwiększają ryzyko niebezpiecznego dla zdrowia i życia udaru. Są to:

  • palenie papierosów
  • nadużywanie alkoholu
  • brak aktywności fizycznej
  • niezdrowa dieta
  • nadwaga oraz otyłość

Zdaniem dr Deborach Lee z USA, istnieje kilka produktów, które fatalnie wpływają na układ krążenia i znacznie zwiększają ryzyko udaru. Ekspertka w swojej teorii powołuje się na wyniki badań, opublikowane na łamach czasopisma BMC Medicine na początku 2023 roku. Wynika z nich, że regularne spożywanie tzw. wolnych cukrów zwiększa ryzyko udaru o 10 proc.

Reklama

Lekarka ma na myśli nie tylko cukier w formie białych kryształków. Dodawany jest on bowiem do większości produktów, po które sięgamy każdego dnia - przykładowo soków owocowych, kolorowych napojów, płatków śniadaniowych, pieczywa, przekąsek itp. Jedynym nieszkodzącym zdrowiu cukrem jest ten naturalnie występujący np. w owocach. 

Przesadzić  z ilością cukru w diecie jest bardzo łatwo, a zdarza się to również osobom spożywającym na pozór zdrowe produkty. Sacharoza to związek nie tylko uzależniający, ale również powodujący wiele poważnych dla zdrowia i życia schorzeń m.in. otyłość, cukrzycę typu 2, nadciśnienie. Udar mózgu może być jednym z ich następstw.

Czytaj także: Rośnie liczba 30-latków z udarem. Jeden z powodów szczególnie problematyczny

Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia udaru mózgu?

Poza tym, że należy wystrzegać się jedzenia słodyczy i wszystkiego tego, co nienaturalnie słodkie, dobrze jest też czytać etykiety na opakowaniach żywności. Cukier może być bowiem ukryty w najbardziej niepozornych produktach.

Poza tym, warto również kontrolować ilość spożywanej dziennie soli. Szacuje się, że przeciętny człowiek zjada jej nawet trzykrotnie więcej, aniżeli powinien. Nadmiar soli w diecie może przyczynić się do podwyższenia ciśnienia krwi, co jest jedną z przyczyn udaru.

Zobacz też: Ukryte źródła cukru w diecie. Na te produkty uważaj

Poza kontrolowaniem ilości spożywanej soli oraz cukru, unikaniem papierosów, alkoholu oraz dbaniem o regularną aktywność fizyczną, zdaniem dr Lee kluczowa jest też codzienna dieta. Ekspertka zaleca śródziemnomorski model żywienia - obecnie uznawany na najzdrowszy na świecie. Bazuje on głównie na warzywach, owocach, produktach pełnoziarnistych i tłuszczach roślinnych. Aby cieszyć się zdrowiem, należy ograniczyć do minimum produkty przetworzone, a także mięso.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: udar | udar mózgu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy