Reklama

Czy zbędne owłosienie jest powodem do przeprowadzenia badań?

Kobiety w okresie dojrzewania doświadczają wielu zmian psychicznych i fizycznych. W przedziale wiekowym pomiędzy 10-16 rokiem życia zachodzą gwałtowne zmiany, widzimy wtedy, że gwałtownie rośniemy, zmienia się waga naszego ciała, rozpoczyna się miesiączkowanie, piersi stają się większe i pełniejsze, całe ciało nabiera kobiecych kształtów, a dodatkowo pojawia się owłosienie. W trakcie dojrzewania, hormony decydują o tych wszystkich zmianach, które zachodzą w naszym organizmie. Sposób w jaki ciało się zachowuje, regulują hormony. Oczywiście ciało każdej kobiety jest inne i u każdej kobiety proces dojrzewania będzie przechodził inaczej, co jest całkowicie normalne.

Zmiany jakie doświadczają kobiety wahają się od znacznych problemów ze skórą (trądzik), do poważnych zmian wewnętrznych. U niektórych kobiet w okresie dojrzewania pojawia się delikatny wąsik lub owłosienie twarzy. Nic w tym dziwnego jeśli jest on minimalnie widoczny i przypomina meszek. Jednak co w momencie kiedy owłosienie zaczyna przypominać takie jak u mężczyzn?

Jedną z głównych przyczyn zmian zachodzących w organizmie jest PCOS, zwany inaczej zespołem policystycznych jajników. Według badań aż 20 procent kobiet, cierpi z powodu objawów PCOS, które są bardzo uciążliwe i mogą być bardzo poważne.

Reklama

Co to właściwie jest PCOS?

PCOS wzięło się z połączenia kilku pozornie nie związanych ze sobą zaburzeń. Dotyczy to hirsutyzmu – dodatkowego owłosienia i trądziku, braku owulacji lub jej zaburzonego cyklu, policystycznych jajników, zaburzeń metabolicznych oraz nieprawidłowych wyników badań hormonalnych. Zaburzenia hormonalne spowodowane są najczęściej napływem androgenów lub hormonów męskich do żeńskiego układu hormonalnego. Jest to spowodowane zarówno przez czynniki genetyczne, ale również i środowiskowe. Niestety, PCOS jest trudno zdiagnozować, ponieważ w celu rozpoznania choroby liczą się pierwsze trzy grupy zaburzeń, czyli hirsutyzm, brak owulacji oraz policystyczne jajniki. Pozostałe zaburzenia mają charakter pomocniczy.

Jakie są objawy PCOS?

Trudności z poczęciem dziecka

Hirsutyzm

Trądzik i łupież

Zmiany w cyklu menstruacyjnym

Odporność na insulinę

Lęk i depresja

Co zrobić jeśli cierpimy na PCOS?

Pierwszą rzeczą jaką możesz zrobić to wprowadzić zmiany w swojej diecie. Niektóre pokarmy mogą wpływać na układ hormonalny i powodować wahania hormonów. Ważne jest, aby ograniczyć spożycie cukru i regularnie kontrolować jego poziom. Kobiety z PCOS muszą również regularnie uzupełniać poziom witamin i minerałów, szczególnie magnezu. Dodatkowo, zaleca się kobietom z PCOS regularne ćwiczenia, które pomogą walczyć z problemem otyłości.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zaburzenia hormonalne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy