Reklama

Co zapewnia zdrowie w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas, zarówno dla ciała, jak i ducha. Przyszła mama odpowiada w końcu za życie i zdrowie dwóch organizmów. Musi zatem pamiętać, że jej każda decyzja będzie miała wpływ na dziecko i jego samopoczucie. Dlatego, w okresie tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy kobiety powinny szczególnie dbać o swoje zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Opieka lekarska i wsparcie bliskich to podstawa zdrowej ciąży. Nie warto jednak zapominać, że istnieją również dodatkowe czynników, które zapewniają zdrową ciążę. Poniżej przedstawiamy kilka cennych porad, jak zdrowo przetrwać ciążę i jak wejść w świat macierzyństwa z radością.

Stosuj zrównoważoną dietę

Regularne i zdrowe odżywianie się to w okresie ciąży podstawa. Oddziałują nie tylko na organizm kobiety, ale i dziecka. Dieta kobiet w ciąży nie powinna być zbyt tłusta i kaloryczna, ale musi zawierać większość składników potrzebnych do zdrowego funkcjonowania organizmu. Mimo że w brzuchu przyszłej mamy znajduje się osobny organizm, nie oznacza to, że musi jeść ona za dwóch! Kobieta w ciąży powinna jeść tyle, ile potrzebuje. Dzięki temu uniknie dolegliwości trawiennych, które mogą negatywnie wpływać na rozwój dziecka. Warto pamiętać, by dieta ciężarnej była bogata w witaminy i wartościowe składniki odżywcze. Kobietom w ciąży zaleca się jeść dużo warzyw, owoców, chudego mięsa i ryb. Dzięki tym produktom organizm otrzymuje odpowiednią dawkę białka, witaminy C, wapnia, żelaza oraz zdrowego tłuszczu. Przyszłe mamy powinny także pić duże ilości wody i świeżych soków.

Reklama

Zażywaj odpowiednie suplementy diety

Kobietom w ciąży często zaleca się również zażywanie suplementów diety. To dlatego, że trudno znaleźć je w naturalnych produktach. Suplementy witaminowe dla kobiet w ciąży zawierają zazwyczaj większe ilości kwasu foliowego i żelaza niż inne tego rodzaju preparaty. Kwas foliowy chroni dziecko przed powstaniem wad wrodzonych, natomiast żelazo wspiera prawidłowy rozwój organizmu. Badanie opublikowane w 2013 roku w „The Journal of the American Medical Association” wykazało, że stosowanie preparatów z kwasem foliowym w okresie zapłodnienia obniża ryzyko wystąpienia zaburzeń autystycznych u dzieci. Z kolei inne badanie z tego samego roku, opublikowane w „BMJ”, sugeruje, że codzienne stosowanie preparatów z żelazem przez kobiety w ciąży znacznie zmniejsza ryzyko niskiej wagi urodzeniowej u dzieci. Poza kwasem foliowym i żelazem, kobiety w ciąży powinny również dbać o uzupełnianie wapnia w organizmie, które zapewni odpowiedni rozwój kości dziecka.

Unikaj niektórych pokarmów

Niektóre popularne produkty spożywcze mogą przenosić pasożyty i bakterie do naszego organizmu. Szczególnie powinny wystrzegać się ich kobiety w ciąży. Choć zmiany hormonalne w organizmie mogą powodować ogromną ochotę na niektóre produkty, przyszła mama powinna zawsze upewnić się, że to, co je jest bezpieczne i pochodzi z zaufanego źródła. W okresie ciąży lepiej unikać takich produktów, jak niepasteryzowane mleko, niedogotowane mięso, serki śmietankowe, surowe jajka, kiełki roślin i ryby zawierające rtęć. Do tej listy można dodać także mrożone i wędzone owoce morza. Kobiety w ciąży powinny przywiązywać również wagę do higieny produktów, które spożywają. Dzięki temu unikną ryzyka infekcji. Każde zakażenie w czasie ciąży może odbić się negatywnie na zdrowiu naszego dziecka.

Regularnie ćwicz

Aktywność fizyczna i regularne ćwiczenia są w ciąży szczególnie wskazane. Pozwalają dotlenić organizm matki i dziecka. Ponadto, regularnie wykonywane ćwiczenia łagodzą wiele dolegliwości, które często towarzyszą kobietom w ciąży. Mowa tutaj o zaparciach, skurczach nóg, obrzękach kostek, bóli kości, a także kłopotach ze snem. Lekki sport pozwala również utrzymać odpowiedni poziom serotoniny we krwi, dzięki czemu przyszła mama nie traci dobrego samopoczucia.

Celem ćwiczeń jest również przygotowanie kobiety do porodu. Dobra kondycja fizyczna oznacza krótszy poród, mniej koniecznych interwencji medycznych oraz mniejsze zmęczenie po porodzie. Warto również zauważyć, że zachowanie aktywności fizycznej w czasie ciąży pozwala szybciej wrócić do dawnej sylwetki po urodzeniu dziecka.

Ćwiczenia zalecane w czasie ciąży to: spacery, biegi, pływanie, ćwiczenia dla ciężarnych, joga oraz taniec. Unikać należy sportów, które stwarzają ryzyko upadków i uderzeń oraz ćwiczeń obciążających stawy. Każdy rodzaj wykonywanych ćwiczeń warto skonsultować z lekarzem.

Wykonuj ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy

Ćwiczenia mięśni dna miednicy (mięśni Kegla) doskonale wzmacniają mięśnie wspierające pęcherz moczowy, pochwę i odbytnicę. Ich dobra kondycja może przyspieszyć zarówno sam poród, jak i regenerację po porodzie. Zapobiega również nietrzymaniu moczu, które często występuje po porodzie.

Jak wykonać takie ćwiczenie?

Napnij mięśnie dna miednicy (to te mięśnie, które powstrzymują strumień moczu). Nogi, pośladki i brzuch powinny pozostać w jednej pozycji. Wytrzymaj w tej pozycji przez kilka sekund. Następnie rozluźnij mięśnie na kolejne kilka sekund. Powtórz ćwiczenie 10 razy w jednej serii. Serię zaleca się wykonywać co najmniej trzy razy dziennie.

Uwaga:

Nie wykonuj tego ćwiczenia podczas oddawania moczu, gdyż w ten sposób zwiększysz ryzyko zakażenia dróg moczowych.

Zapewnij sobie dużo snu i odpoczynku

Ciąża to czas, w którym szczególną uwagę należy poświęcić swojej diecie i aktywności fizycznej. Nie można również zapominać o odpowiedniej ilości snu i odpoczynku. W okresie ciąży, w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian hormonalnych, które mogą być przyczyną zmęczenia, a nawet wyczerpania. Dlatego, szczególnie wtedy potrzebujemy dużej ilości snu.

Odpowiednio długi odpoczynek kobiety w ciąży jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Zaburzenia snu u kobiet ciężarnych mogą skutkować dłuższym porodem, większymi dolegliwościami podczas porodu, koniecznością przeprowadzenia cesarskiego cięcia lub przedwczesnym porodem.

Ciąża to czas, w którym kobieta musi nieustannie myśleć o sobie, ale i o dodatkowym organizmie, który znajduje się w jej łonie. Przyszła mama, zapewniając zdrowie sobie, umożliwia dziecku prawidłowy rozwój. Żadna z nas nie powinna o tym zapominać, szczególnie, gdy w bliskiej przyszłości planuje zajść w ciążę.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dieta w ciąży
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy