Reklama

Co powinno się wiedzieć o AZS?

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, to przypadłość, która ma podłoże genetyczne. Najczęściej atakuje w wieku niemowlęcym, choć zdarza się, że może trwać o wiele dłużej. Dlatego też warto poznać jej objawy oraz sposoby zapobiegania jej uciążliwym oznakom.

Główny problem związany z atopią to uzyskiwanie nieprawidłowej odpowiedzi układu odpornościowego na niewielkie dawki antygenów. Zaburzenia te oznaczają zbyt intensywne wytwarzanie tak zwanych przeciwciał IgE, które są skierowane przeciwko alergenom. Na rynku farmaceutycznym istnieje wiele środków, które, tak jak np. leczniczo wpływające na atopowe zapalenie skóry Emolium, Atoperal czy Latopic, mają za cel łagodzenie skutków towarzyszących temu schorzeniu.

Czym jest atopia?

Reklama

Według specjalistów wspomniana przypadłość organizmu najczęściej charakteryzowana jest jako predyspozycja do reagowania w specyficzny sposób na wywodzące się ze środowiska alergeny, takie jak pyłki roślin, pokarm, sierść zwierząt lub inne czynniki. Dodatkowo warto wiedzieć, że poza atopowym zapaleniem skóry do konsekwencji pojawienia się atopii zalicza się również katar sienny, astmę oraz zapalenie spojówek. 

Dla AZS jednymi z najbardziej charakterystycznych objawów występowania są nie tylko zaczerwienienia lub odczuwalna suchość skóry, lecz także uporczywe jej swędzenie i skłonności do regularnie powtarzających się zakażeń bakteriami. Zmiany pojawiające się na skórze są w stanie objąć swym obszarem całą jej powierzchnię, najczęściej jednak uwidaczniają się na łokciach i kolanach, a także twarzy i szyi. Co więcej, atopowemu zapaleniu skóry nierzadko towarzyszą pozostałe dolegliwości wynikające z atopii, takie jak astma oskrzelowa, sezonowo utrzymujący się katar czy stan zapalny spojówek spowodowany reakcjami alergicznymi. 

Co istotne, w przypadku zmagań z AZS dochodzi do utraty bariery ochronnej skóry w wyniku działania na nią substancji drażniących, na przykład mydła, proszku do prania lub sierści zwierząt. Pozbycie się tak zwanego płaszczu lipidowego odpowiada za doskwierające organizmowi stany zapalne i świąd. Obok niepożądanych reakcji wywoływanych przez różnego rodzaju detergenty za atopowość skóry odpowiadają także nadmierny stres, stąd AZS uważa się za chorobę o właściwościach psychosomatycznych. Najważniejsze to zdawać sobie sprawę z faktu, że atopowego zapalenia skóry nie można całkowicie wyleczyć, należy jednak postarać się o to, by zapobiec rozprzestrzenianiu się jego objawów. 

Jak zapobiegać skutkom AZS?

Poza podawaniem dziecku odpowiednich medykamentów dobrze postarać się także o to, by we właściwy sposób zatroszczyć się o odbudowę uszkodzonego naskórka. Pomocne w tej kwestii okażą się maści i kremy o właściwościach natłuszczających, można także wspomóc się preparatami steroidowymi. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że metody, jakich używa się podczas leczenia dorosłych, będą inne niż te, z których korzysta się w przypadku dzieci i niemowląt. W kwestii najmłodszych lekarze starają się w głównej mierze poprawić kondycję uszkodzonej powłoki naskórka bez sięgania po silniejsze środki, mogące okazać się niebezpieczne. Dlatego też, zanim samodzielnie podejmie się decyzję o wypróbowaniu jednego z dostępnych rozwiązań, dobrze udać się do specjalisty, który pomoże wybrać najbardziej właściwą metodę zwalczania skutków atopowego zapalenia skóry.


materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: atopowe zapalenie skóry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy