Reklama

Co może oznaczać przewlekły kaszel?

Kaszel często nam towarzyszy podczas przeziębienia i grypy. Choć zazwyczaj nie jest groźny dla zdrowia, to potrafi uprzykrzyć codziennie funkcjonowanie. Najczęściej wyróżnia się jego dwa rodzaje: suchy i mokry. Pierwszemu towarzyszy często łaskotanie w gardle, suchość, pieczenie oraz ból, ponieważ spowodowany jest podrażnieniem i infekcją błon śluzowych gardła. Często po kilku dniach, przekształca się w kaszel mokry, gdyż jest on naturalną reakcją organizmu na usuwanie obecnej w drogach oddechowych wydzieliny. Kaszel najczęściej mija wraz z wyleczeniem infekcji, choć może się utrzymywać jeszcze przez kilka dni. Niestety, niektórzy cierpią na przewlekły kaszel, który utrzymuje się znacznie dłużej. W takim wypadku warto zgłosić się do specjalisty, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że oznacza groźną chorobę, nawet nowotworową.

Kaszel. Naturalna reakcja organizmu

Kaszel, który nie jest związany z infekcją, jest naturalną reakcją organizmu, na oczyszczenie dróg oddechowych ze znajdujących się w nim zanieczyszczeń. Może pojawiać się wskutek wdychania dymu, nadmiernego zanieczyszczenia powietrza, obecnych w powietrzu pyłów i toksyn, a także obecności (np. w gardle) drobnego ciała obcego. Najczęściej mija samoistnie i nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Niestety, jeśli kaszel pojawia się często albo utrzymuje się przez kilka tygodni bez uzasadnionej przyczyny, warto pójść do lekarza, który zleci odpowiednie badania i wykluczy rozwój wielu chorób.

Reklama

Najczęstsze przyczyny przewlekłego kaszlu

Jednym z najczęstszych przyczyn przewlekłego kaszlu może być alergia. Patogeny znajdujące się w powietrzu powodują stan zapalny dróg oddechowych, a także obrzęk gardła czy płuc. Organizm reaguje kaszlem (suchym bądź mokrym), któremu może towarzyszyć katar, zaczerwienienie i łzawienie oczu, a także zmiany skórne. Kaszel może się nasilać w zależności od pór roku i związanymi z nimi pyleniem roślin. Kaszel alergiczny może powstawać również wskutek otoczenia, np. zmiany miejsca zamieszkania. Aby pozbyć się uporczywego kaszlu należy wdrożyć leczenie i unikać alergizujących czynników.

Astma

Przewlekły kaszel może być również symptomem astmy – przewlekłej choroby dróg oddechowych, która związana jest z odwracalnym ich zwężaniem oraz skurczami oskrzeli. Astma objawia się długotrwałym kaszlem, który wywoływany jest przez różne czynniki środowiskowe (takie jak alergeny w powietrzu i zanieczyszczenie), jak i genetyczne. Astma może się nasilać podczas wysiłku, nawet niewielkiego i towarzyszyć jej mogą, oprócz kaszlu, duszności, płytki i świszczący oddech, a także ucisk w klatce piersiowej. Leczenie astmy jest wieloetapowe, ale kluczowe do zapewnienia normalnego funkcjonowania. Bagatelizowane objawy mogą prowadzić do groźnych powikłań, w tym zgonu.

Kaszel refluksowy

Kaszel może być związany z chorobą refluksową żołądka. Powstaje wskutek nieprawidłowego działania zwieracza oddzielającego żołądek od przełyku, co objawia się cofaniem treści pokarmowej w górę układu pokarmowego i oddechowego. Kaszel taki najczęściej występuje nocą, a także po przebudzeniu. Refluksowi towarzyszy piekący ból w mostku oraz brzuchu, a także kwaśny posmak w ustach, kaszel oraz chrypka. Dolegliwości mogą nasilać się podczas spożywania niektórych pokarmów, a także wskutek nadużywania alkoholu czy papierosów. W leczeniu refluksu istotna jest farmakologia, połączona ze zmianą diety oraz wystrzeganiu się używek. Nieleczony może przyczyniać się do powstawania bolesnych wrzodów, a także zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia choroby nowotworowej.

Rak krtani

Rak krtani jest jednym z najczęstszych nowotworów głowy i szyi, a także, zaraz po tym obejmującym płuca, układu oddechowego. Powstaje wskutek palenia papierosów oraz nadużywania alkoholu oraz dietą ubogą w witaminy, za to obfitującą w przetworzone artykuły spożywcze. Może go powodować mnóstwo czynniki, do których zalicza się np. pracę w szkodliwych warunkach oraz przebywanie w zapylonych pomieszczeniach. Pierwszymi symptomami jest przewlekły kaszel, któremu towarzyszy uczucie obecności ciała obcego w gardle. W fazie przewlekłej może pojawić się również chrypa i zmiana głosu. Rak krtani często daje przerzuty, dlatego wcześnie wykryty daje większe prawdopodobieństwo wyleczenia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kaszel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy