Reklama

Ból głowy: Rodzaje i przyczyny

Na częste i nawracające bóle głowy skarży się większość populacji. Zazwyczaj wiążą się one z przemęczeniem i niewyspaniem, stresem lub zmianami ciśnienia atmosferycznego. W zależności od natężenia mogą one utrudniać albo wręcz uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie. Lekarze alarmują, że nawracający ból głowy to częsta oznaka poważnych schorzeń, takich jak nadciśnienie tętnicze, zwyrodnienia kręgosłupa czy guz mózgu. Na szczęście w większości przypadków organizm wysyła nam w ten sposób informację o mniej niebezpiecznych dolegliwościach, np. alergii, zapaleniu zatok czy problemach trawiennych. Sprawdź, co oznacza ból skroni, czoła czy potylicy. Kiedy ból głowy może być śmiertelnie niebezpieczny?

Ból skroni

Ból skroni jest częstym objawem napięciowego bólu głowy. Jego przyczyną może być napięcie mięśni i szyi spowodowane stresem. Tego typu ból zazwyczaj jest bardzo uciążliwy, a do jego zwalczenia niezbędne są zabiegi relaksacyjne i masaże. Silny i pulsujący ból skroni to również objaw migreny – dziedzicznej choroby neurologicznej. Jej ataki trwają nawet 72 godziny i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Często towarzyszy im nadwrażliwość na światło, nudności i wymioty.

Bólu skroni nie powinno się ignorować – jeśli często nawraca, może być sygnałem zapalenia tętnicy skroniowej. Nieleczona choroba prowadzi do niedokrwienia gałki ocznej i utraty wzroku. Inne objawy to ból żuchwy w trakcie jedzenia, ból głowy podczas czesania i zaburzenia widzenia.

Reklama

Ból czoła

Ból przedniej części głowy może mieć charakter migrenowy lub napięciowy, ale znacznie częściej wiąże się z zapaleniem zatok, które podnosi ciśnienie krwi w głowie. Zazwyczaj konieczna jest antybiotykoterapia. Inną przyczyną są źle skorygowane wady wzroku. Warto wiedzieć, że ból czoła może też być objawem problemów trawiennych – zatrucia pokarmowego, alergii na dany produkt spożywczy czy złego odżywiania się (spożywania zbyt dużej ilości żywności wysokoprzetworzonej). Ból czoła jest też charakterystyczny po spożyciu dużej ilości alkoholu.

Ból z tyłu głowy

Ból w tylnej części głowy, u podstawy czaszki (potylicy) może być tępy lub pulsujący. To częsty objaw nadciśnienia tętniczego, zwłaszcza jeśli pojawia się rano. Ból oznacza, że ciśnienie rośnie skokowo lub jest bardzo wysokie. Nie wolno go wtedy bagatelizować – szybko wyniszcza naczynia krwionośne i obciąża serce. Inną przyczyną bólu w potylicy mogą być zwyrodnienia kręgosłupa, głównie odcinka szyjnego. Utrudnia to dopływ krwi do mózgu. Ból pojawia się najczęściej po odchylaniu głowy do tyłu.

Jednostronny ból głowy

Jednostronny ból z prawej lub lewej strony twarzy to objaw klasterowego bólu głowy. To najsilniejszy ból, trudny do wytrzymania – napady pojawiają się nagle i trwają kilkadziesiąt minut. Występują jednak w seriach, które obserwuje się w ciągu kilku-kilkunastu tygodni. Schorzenie wymaga specjalistycznego leczenia, niestety terapia ma charakter jedynie objawowy. Jednostronne bóle głowy o słabszym natężeniu mogą być też objawem jaskry, podstępnej choroby, która prowadzi do utraty wzroku.

Ból głowy to objaw, który może uratować życie

Zdarza się, że ból głowy to jedyny objaw, który może uratować nam życie. Oczywiście, jeśli odpowiednio na niego zareagujemy i na przykład wezwiemy karetkę pogotowia. Silne i nagłe bóle głowy są szczególnie niebezpieczne po 50. roku życia. Ich przyczyną znacznie częściej są wtedy poważne choroby układu krążenia (np. olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic, krwotok podpajęczynówkowy) czy guzy w mózgu. W każdym wieku powinny nas jednak zaniepokoić silne bóle głowy połączone z nudnościami i wymiotami oraz sztywnieniem karku. To charakterystyczne objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Z kolei towarzyszące bólowi głowy wymioty, osłabienie kończyn i zaburzenia widzenia mogą być sygnałem tętniaka mózgu. Bólu głowy pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować, jeśli wcześniej doszło do urazu głowy. Możemy mieć do czynienia ze wstrząśnieniem mózgu lub krwiakiem. Nagły ból głowy i nudności występują też na skutek zatrucia toksyczną substancją, na przykład tlenkiem węgla. W takiej sytuacji tylko szybko reakcja może uratować nam życie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ból głowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy