Reklama

Alergia jest dziedziczna?

Czy to prawda, że jeśli na alergię cierpi jedno z rodziców lub starsze rodzeństwo malucha, ryzyko wystąpienia u dziecka podobnych dolegliwości wzrasta?

O wyjaśnienie tej kwestii poprosiliśmy naszego redakcyjnego eksperta.

DR Ewa Najberg: - Dziś już z całą pewnością można stwierdzić, że takie choroby alergiczne, jak np. astma oskrzelowa, katar sienny, atopowe zapalenie skóry (AZS), pokrzywki, a także nadwrażliwość na niektóre pokarmy są dziedziczne. Badania epidemiologiczne wykazały, że jeżeli w rodzinie nikt nie cierpi na alergię, ryzyko wystąpienia uczulenia u dziecka wynosi około 12-15 proc.

- Jeżeli alergikiem jest jedno z rodziców, szanse na rozwój choroby u maluszka wzrastają do około 30-40 procent. Gdy dodatkowo na jedną z chorób alergicznych cierpi ktoś z rodzeństwa - dziecko ma 40-50-procentową szansę na to, że zostanie uczuleniowcem. Największe ryzyko choroby - aż 60-70 procent - występuje w sytuacji, gdy oboje rodzice malucha są alergikami.

Reklama

- Dodatkowo, jeśli zarówno matka, jak i ojciec cierpią na tę samą chorobę alergiczną, ryzyko zachorowania na tę postać alergii wzrasta u maluszka aż do 80 procent!

Dr Ewa Najberg jest alergologiem z poradni alergologicznej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: alergia | genetyka | dziedziczenie | atopowe zapalenie skóry | katar sienny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy