Reklama

6 korzyści zdrowotnych, które daje nam joga

Joga jest to wschodnia praktyka, która jest jedną z sześciu ortodoksyjnych systemów filozofii indyjskiej zajmującej się związkami i połączeniem pomiędzy ciałem a umysłem. Choć ćwiczenia tej techniki mogą wydawać się dość dziwaczne, mają za zadanie prowadzić do wyzwolenia i przezwyciężenia karmy. Wiadomo, że joga jest jedną z najspokojniejszych i bardzo zdrowych sposobów na ćwiczenia. Jednak istnieje wiele mitów na temat tej techniki, które często okazują się nie prawdą. Tak więc, co kryje przed nami ta pradawna technika, której początki sięgają 1500 lat p.n.e.?

Joga wspomaga płodność u mężczyzn

Jednym z największych problemów ludzi w XXI wieku jest utrata płodności. Coraz częściej dotyka ona mężczyzn w młodym wieku. Ćwiczenia, których możemy nauczyć się na kursie jogi mogą skutecznie poprawić jakość spermy oraz wpłynąć na ruchliwość plemników. Dodatkowo, okazuje się, że joga wpływa pozytywnie na gruczoł prostaty oraz pomaga pozbyć się negatywnego stresu, który również może być powodem niepłodności.

Wskazana dla pań po menopauzie

Według najnowszych badań przeprowadzonych na grupie kobiet po menopauzie, joga pomaga złagodzić objawy przekwitania. Podczas przekwitania kobiety najczęściej skarżą się na uderzenia gorąca, brak snu, zły nastrój, ogólny dyskomfort i przemęczenie. Kobiety, które regularnie chodziły na zajęcia z jogi, jednogłośnie stwierdziły, że czują się odprężone, a przykre dolegliwości ustąpiły.

Reklama

Pomocna na zgagę

Refluks, inaczej zwany zgagą to nadmiar kwasu żołądkowego, który uporczywie pcha się do naszego przełyku i powoduje pieczenie oraz niesmak w ustach. Leki dostępne w aptece mają najczęściej w swoim składzie aluminium, które działa szkodliwie na przewód pokarmowy, a także obniża poziom pH w przewodzie pokarmowym. Ostatnie badania dowiodły, że joga pozytywnie wpływa na nasz przewód pokarmowy i na ilość wydzielanego kwasu żołądkowego.

Pomaga na zwyrodnienie stawu kolanowego

Dyskomfort związany z chorobą zwyrodnienia stawów może skutecznie utrudniać życie i powodować ból. Niezdolność poruszania się jest frustrująca i może odbić się na naszych codziennych obowiązkach. Codzienne czynności takie jak prysznic, gotowanie, sprzątanie mogą być trudne do wykonania, nie mówiąc już o uprawianiu jakiejkolwiek dyscypliny sportowej. Dlatego też, osoby cierpiące na zwyrodnienia stawów kolanowych powinny zapisać się na zajęcia jogi, zanim poddadzą się drastycznemu zabiegowi przeprowadzonemu przez chirurga.

Przynosi ulgę w chorobie wieńcowej

Choroba wieńcowa jest związana ze stresem, który coraz częściej towarzyszy nam każdego dnia. Regularne ćwiczenia pozwalają zapanować na nadmiarem stresu, dzięki czemu minimalizują ryzyko choroby niedokrwiennej serca. Na szczególną uwagę zasługuje pranayama. Pranayama to kontrola oddechu, która ma za zadanie wyciszyć i uspokoić nasze ciało oraz umysł. Ćwiczenia oddechowe mogą być szczególnie pomocne w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia oraz dobrej kondycji mięśnia sercowego.

Pomaga w dolegliwościach neurologicznych

Jednym z dwóch sterowników naszym ciałem jest układ nerwowy. Niestety, przy dzisiejszym tempie życia narażeni jesteśmy na ciągły stres, brak snu i zmęczenie, które daje się we znaki. Dzięki regularnym ćwiczeniom możemy kontrolować stres i nasz organizm. Wiele osób lubi się czasem zmęczyć dla przyjemności oraz dla lepszego snu, ćwiczenia jogi chodź nie przypominają ćwiczeń na siłowni czy w klubie fitness, również potrafią być męczące. Dodatkowym atutem jogi jest to, że możemy się wyciszyć i zregenerować.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: joga
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama