Reklama

3 kroki pielęgnacji latem

Słońce, plaża, długie kąpiele... Uwielbiamy to! Skóra dziecka - niekoniecznie. W upalne dni potrzebuje szczególnej troski i ochrony.

Chyba na żadną porę roku nie czekamy tak bardzo jak na lato. Dla wielu z nas to wymarzony okres. Nie musimy grubo ubierać dziecka. Możemy karmić je na dworze, godzinami spacerować z nim po parku, budować zamki z piasku... Jednak dla niemowląt to trudny czas, bo źle znoszą upały, łatwo się przegrzewają i męczą. Gorące powietrze wysusza ich delikatną skórę, a słońce podrażnia. Na szczęście dzięki odpowiedniej pielęgnacji można uniknąć takich problemów. Wraz z dermatologiem dziecięcym - dr Lidią Ruszkowską radzimy, jak dbać o ciało dziecka.

1. Częstsza higiena

Dzieci nie mają w pełni rozwiniętych gruczołów potowych, dlatego jest im bardzo gorąco. Mokra i lepka od potu skóra łatwiej ulega otarciom i odparzeniom. Aby im zapobiec:

• Pamiętaj o kąpielI

Reklama

Jeśli masz możliwość, w ciągu dnia warto odświeżyć malca w wanience z letnią wodą (37°C). To poprawi mu humor i zrelaksuje go. Dodatkowo wieczorem umyj mu ciało i włosy. Główka niemowlęcia poci się bardziej niż inne części ciała. Poza tym na niej gromadzi się brud i sebum (łój), dlatego codzienne mycie włosów, zwłaszcza latem, jest niezbędne.

• Często przewijaj

Staraj się co dwie godziny zmieniać dziecku pieluszkę, a gdy zrobi kupkę - od razu. Zanim założysz mu czystą, odczekaj kilka minut, by niemowlę poleżało z gołą pupą. Dzięki temu skóra pooddycha i się przewietrzy. Następnie posmaruj pośladki cienką warstwą kremu przeciw odparzeniom. Staraj się nie zapinać pieluchy zbyt mocno, by pupa miała dostęp powietrza. Nie stosuj pudru. Pod wpływem ciepła i wilgoci bryluje się w zgięciach, co podrażnia skórę.

• Przecieraj fałdki

W ciągu dnia co jakiś czas przemywaj paszki, kark i zakamarki skóry (okolice pachwin, zagięcia łokci) wacikami zmoczonymi w wodzie z mydłem albo nawilżanymi chusteczkami. Te miejsca często są wilgotne od potu, więc łatwo dochodzi tam do odparzeń.

2. Nawilżanie ciała

Skóra dziecka z natury jest cienka i delikatna, dlatego szybko traci wilgoć. Tymczasem słońce, wiatr i kąpiele dodatkowo ją wysuszają. Gdy jest sucha, łatwiej ulega podrażnieniu i swędzi. Dlatego latem należy odpowiednio ją nawilżać.

• Sięgnij po kosmetyki nawilżające

Jeśli skóra dziecka jest tylko lekko przesuszona, po kąpieli smaruj jego ciało cienką warstwą mleczka, balsamu nawilżającego lub po opalaniu. Mają one lekką konsystencję, dlatego nie zatykają porów, za to pozwalają skórze swobodnie oddychać. Jednocześnie przywracają jej odpowiednią wilgotność. Jeżeli twoje dziecko skończyło już miesiąc, to zrezygnuj z oliwki. Ma tłustą konsystencję, dlatego może zatykać pory, powodując krostki na skórze. Zamiast niej używaj kosmetyków nawilżających.

• Gdy trzeba, stosuj preparaty natłuszczające

Są to tzw. emolienty, które głęboko wnikają w skórę, nawilżając i jednocześnie natłuszczając ją. Będą one potrzebne, gdy zauważysz, że smyk ma bardzo suchą, szorstką w dotyku skórę. Preparaty te (np.: Emolium, Oilatum, Oillan) kupisz w aptece w postaci do mycia - emulsja, kostka, olejek do kąpieli - i do smarowania: balsam, krem lub mleczko do ciała. Emulsji lub olejku używaj wieczorem do mycia dziecka zamiast zwykłego płynu lub mydła. Dbaj o to, by woda do kąpieli nie była za ciepła, bo to też wysusza skórę. Idealna temperatura to 37°C. Po kąpieli delikatnie osusz jego ciało, przykładając do niego ręcznik punkt po punkcie (nie pocieraj - to dodatkowo podrażnia i wysusza naskórek). Na koniec posmaruj dziecko balsamem, mleczkiem lub kremem natłuszczającym.

3. Ochrona przed słońcem

Skóra małego dziecka jest niedojrzała i wyjątkowo cienka. W efekcie bardzo łatwo przepuszcza promieniowanie słoneczne i ulega poparzeniom. Dlatego aby uchronić malucha przed takimi problemami:

• Trzymaj dziecko w cieniu

Dermatolodzy oraz pediatrzy uważają, że niemowlęta poniżej 6. miesiąca nie powinny w ogóle przebywać na słońcu. Natomiast dzieci powyżej 6. miesiąca mogą cieszyć się jego promieniami zaledwie przez 15 minut, ale spędzając czas w półcieniu. Tak więc na dworze staraj się wybierać zacienione miejsca, a w wózku osłaniaj niemowlę parasolką. Jest świetna na lato - można ją ustawić pod różnym kątem nachylenia, dlatego skutecznie chroni malca przed słońcem. Pod nią też nie jest dziecku tak duszno jak przy podniesionej budce wózka.

• Pamiętaj o kremie z filtrem

Zawsze 20 minut przed wyjściem na dwór posmaruj skórę dziecka kosmetykiem z filtrem UV. Nałóż go także na zakryte ubrankiem części ciała, gdyż ciuszki (zwłaszcza te przewiewne i jasne) nie chronią przed słońcem.

Aby dobrze zabezpieczyć przed nim skórę, aplikację preparatu ponawiaj co 2 godziny. A na plaży także po każdej kąpieli, gdyż woda i piasek ścierają kosmetyk. Wybieraj preparaty przeznaczone wyłącznie dla dzieci.

Dla najmłodszych odpowiednie są te z wysokim filtrem UV 50+, dla starszych (po 1. roku) mogą być nieco słabsze - 30 lub 20. Zwróć uwagę na skład filtrów - najlepiej chronią przed słońcem te kosmetyki, które zawierają mieszaninę filtrów mineralnych i chemicznych. Można je stosować dopiero po 6. miesiącu.

Dla młodszych maluszków bezpieczne są te preparaty, które mają tylko filtry mineralne. Specjaliści radzą jednak, by przed 6. miesiącem w ogóle nie używać u dzieci filtrów przeciwsłonecznych. Takie maluchy najlepiej po prostu nie wystawiać na działanie słońca.

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy