Reklama

13 objawów niedoboru żelaza w organizmie

Może ci się wydawać, że niedobory żelaza nie są poważnym problemem. Jednak wraz z upływem czasu mogą okazać się szkodliwe dla twojego zdrowia fizycznego i psychicznego. Wiele symptomów niedoboru żelaza może być przypisanych innym schorzeniom, lub być może objawy towarzyszą ci tak długo, że przestałeś je zauważać. Kiedy organizm nie otrzymuje wystarczających ilości żelaza, możesz czuć się zmęczony i stale odnosić wrażenie, że coś nie do końca jest w porządku z twoim organizmem. Oto 13 oznak, które wskazują na niedobór tego cennego pierwiastka:

Wyczerpanie

Wyczerpanie jest jednym z objawów, które łatwo przeoczyć, jako symptom niedoboru żelaza. Jest przecież wiele powodów, dla których możesz czuć sie nieustannie zmęczony. Niedotlenienie organizmu wywołane niedoborem żelaza jest jednym z nich.

Bladość

Bez właściwego poziomu hemoglobiny w skórze, nie zachowa ona zdrowego koloru. Niski poziom żelaza może prowadzić do obniżenia zawartości hemoglobiny i spowodować, że twoja skóra będzie miała odcień dużo jaśniejszy niż normalnie.

Skrócony oddech

Żelazo wspomaga dostarczanie tlenu do organizmu. Jeśli nie pobierasz go wystarczająco dużo, nie będziesz mógł normalnie oddychać.

Reklama

Kołatanie serca

Jednym z symptomów, na jakie szczególnie należy zwracać uwagę, jest serce. Jeśli zdaje się pracować dużo ciężej niż zwykle, szczególnie, jeśli nie wykonywałeś ciężkiej pracy, która mogłaby wpłynąć na przyspieszenie pracy serca.

Wypadanie włosów

Jeśli organizm uzna, że jest zagrożony, skoncentruje się na utrzymaniu pracy tych organów, które mają największe znaczenie dla podtrzymania życia. Utrzymanie włosów i porost nowych nie są najwyższym priorytetem, możesz zatem zacząć tracić włosy.

Niedoczynność tarczycy

Tarczyca wspomaga pracę metabolizmu. Niedobór żelaza może spowolnić jej właściwe funkcjonowanie, co przełoży się na obniżenie energii i wzrost wagi ciała.

Łamliwe paznokcie

Jednym z najwidoczniejszych symptomów niedoborów żelaza są paznokcie, które stają się cienkie, słabe i przebarwione.

Nawracające infekcje

Nic w organizmie nie działa prawidłowo bez odpowiedniego poziomu żelaza i tlenu. Włączając w to zdolność organizmu do zwalczania infekcji. Niektóre osoby z niedoborem mają skłonność do dużo częstszego zapadania na infekcje niż inni, szczególnie na infekcje dróg oddechowych.

Lęk

Niedotlenienie organizmu może wywoływać nagłe pobudzenie współczulnego układu nerwowego, co w konsekwencji prowadzi do odczuwania niepokoju i lęku, bez względu na to, czy masz do tego powody, czy nie.

Trudności z koncentracją

Kolejną oznaką niedoboru żelaza, która nie jest łatwa do zdiagnozowania, to trudność w skupianiu się. Problem ten może być przypisany wielu czynnikom, a brak żelaza jest jednym z nich.

Apatia

Ten symptom towarzyszy niemożności prawidłowego koncentrowania się. Może być naturalnie związany z innymi problemami zdrowotnymi, choć niedobór żelaza jest jednym z głównych.

Brak wytrzymałości organizmu

Jeśli twoje mięśnie, serce i inne systemy w ciele nie pracują prawidłowo, twój organizm nie będzie miał wytrzymałości potrzebnej do wykonywania ćwiczeń gimnastycznych, a nawet do chodzenia i wykonywania prac domowych.

Syndrom niespokojnych nóg

Nie każda osoba z niedoborem żelaza będzie doświadczała syndromu niespokojnych nóg, jednak u około 15 procent ludzi z tą uciążliwą dolegliwością występują braki tego pierwiastka.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: niedobór żelaza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy