Reklama

Wygraj z salmonellą

Sprawdź, jak chronić malucha przed tą groźną bakterią i co robić, jeśli dojdzie do zakażenia.

Jeżeli twoje dziecko dostało nagle wysokiej gorączki (dochodzącej nawet do 39˚C), skarży się na mocny ból brzucha, wymiotuje i ma biegunkę, może to oznaczać, że zachorowało na salmonellozę. Jest to najczęściej dość ostro przebiegająca choroba zakaźna układu pokarmowego, spowodowana zakażeniem bakterią z rodzaju Salmonella.

Maluch mógł złapać salmonellę, spożywając zakażone bakteriami produkty: jajka, mięso lub mleko i jego przetwory. Zazwyczaj źródłem zakażenia bywają majonezy, kremy do ciast, lody i rozdrobnione przetwory mięsne: tatar, pasty rybne oraz pierogi. Objawy tej choroby mogą wystąpić u maluszka również po spożyciu zakażonego twarogu, sera żółtego, topionego, a nawet po wypiciu soku owocowego.

Reklama

Salmonellą można się zakazić też od zwierząt albo ludzi (nosicieli bakterii), którzy wydalają pałeczki z kałem i np. nie myją rąk od razu po wyjściu z toalety.

Objawy zatrucia

Występują one u dziecka zwykle od 6 do 72 godzin po kontakcie z drobnoustrojami. Kiedy bakterie salmonelli dostaną się do przewodu pokarmowego człowieka, wywołują podrażnienie oraz ostry stan zapalny błony śluzowej żołądka i jelit. Dlaczego tak się dzieje?

Żeby jak najszybciej pozbyć się chorobotwórczych drobnoustrojów, organizm zaczyna transportować wodę z osocza, krwi i naczyń krwionośnych do jelit. U osoby zakażonej pojawiają się wtedy wymioty, dostaje ona biegunki. W ten sposób usuwane są z organizmu bakterie i toksyny.

Sposoby na dolegliwości

Dziecko, które zatruło się salmonellą, trzeba pielęgnować podobnie jak przy innych zatruciach bakteryjnych przebiegających z wymiotami, biegunką i gorączką. Przede wszystkim w takiej sytuacji należy dostarczyć malcowi odpowiedniej ilości płynów, by zapobiec bardzo groźnemu dla jego organizmu odwodnieniu. Oto wskazówki, co powinno się wtedy robić:

● Zadbaj o to, żeby chory smyk wypijał przynajmniej 3/4 szklanki płynu na 1 kg masy dziennie.

● Lekko schłodzone napoje (ciepłe mogą nasilać wymioty) podawaj małymi porcjami. Jeśli pozwolisz wypić dziecku zbyt wiele na raz, istnieje ryzyko, że wszystko zwróci i nie zechce zbyt szybko znowu pić. Najlepiej proponuj maluchowi niegazowaną wodę, lekką herbatkę albo rumianek (pod warunkiem że nie jest on na niego uczulony).

● Nie pozwól, żeby malec się odwodnił. Postaraj się przekonać go do wypicia jednego z płynów nawadniających, uzupełniających poziom elektrolitów (np. Orsalit, Acidolit, Floridral).

● Podawaj dziecku preparaty zawierające bakterie probiotyczne, które regulują pracę układu pokarmowego (np. Dicoflor, Lacidofil, Trilac, Enterol).

● Na bolący brzuszek możesz przykładać maluszkowi ciepły (ale uwaga: nie gorący!) termofor.

● Jeżeli smyk ma wysoką gorączkę, a ty nie możesz mu dać leku przeciwgorączkowego ani doustnie (wymioty), ani w postaci czopka (biegunka), przygotuj mu kąpiel ochładzającą albo zrób zimne okłady. Jeśli salmonellą zaraziło się niemowlę albo gdy u dziecka objawy choroby są bardzo intensywne i nie ustępują przez kilka dni, a na dodatek maluch ma obniżoną odporność, lekarz może przepisać antybiotyki.

Podaje się je, żeby uniknąć niebezpiecznych powikłań w postaci ogólnego zakażenia krwi, czyli sepsy (potocznie nazywanej posocznicą). Pamiętaj, by podczas antybiotykoterapii podawać malcowi osłonowo probiotyki, np. Dicoflor. Ciężej chore dzieci leczy się w szpitalu.

Jak uniknąć choroby

Prawdopodobieństwo zarażenia się salmonellą jest stosunkowo niewielkie, jeśli prawidłowo przechowuje się żywność i przestrzega higieny podczas przygotowywania posiłków. Dlatego pamiętaj o kilku zasadach:

● Nie przechowuj w temperaturze pokojowej wyrobów garmażeryjnych, np. past rybnych, jajecznych, mięsnych, sałatek.

● Wszystkie produkty, które powinny być trzymane w lodówce, umieszczaj tam natychmiast po przyniesieniu ich do domu.

● Na surowy drób, mięso i jaja wydziel w lodówce specjalne miejsce. Produkty te układaj tak, by nie stykały się z innymi.

● Pamiętaj, żeby nigdy nie rozmrażać, a następnie nie zamrażać mięsa, ryb, lodów, owoców i warzyw. Jeśli rozmrażasz drób, mięso albo ryby, rób to bezpośrednio przed smażeniem, pieczeniem lub też gotowaniem.

● Deski do krojenia oraz noże, których używałaś do przygotowywania mięsa, umyj bardzo starannie i wyparz we wrzątku.

● Surowe jajka przed rozbiciem umyj gorącą wodą i zanurz na ok. 10 sekund we wrzątku.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: Salmonella | bakterie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy