Reklama

Wakacyjny poradnik rodzica: Nastolatek na wakacjach

Samodzielne wakacje nastolatka to ważny moment zarówno dla niego, jak i rodziców. Ten pierwszy egzamin dorosłości może odbyć się bez stresu. Ważne, by wiedzieć, jak przygotować dziecko do wyjazdu i poznać nowoczesne sposoby na ochronę bezpieczeństwa młodego turysty.

W poprzedniej części naszego cyklu mówiliśmy o pierwszej kolonii dziecka. Dziś radzimy, jak poradzić sobie z organizacją samodzielnych wakacji nastolatka. Cennych wskazówek dostarczyła nam Karolina Stankiewicz, ekspert bezpieczeństwa dzieci i rodziny w firmie Spy Shop.

Decyzja podjęta

Postanowione - nasze dziecko spędzi pierwsze samodzielne wakacje. To moment, kiedy należy zastanowić się nad przygotowaniem nastolatka do wyprawy i podjęcia pierwszych kroków, które ułatwią mu unikanie trudnych sytuacji.

- Porozmawiajmy z dzieckiem o zaufaniu i odpowiedzialności. Pokażmy, że traktujemy nastolatka, jak osobę dorosłą, więc chcemy, by podejmował rozsądne decyzje - mówi Karolina Stankiewicz.

Reklama

- Warto też podkreślić, że niezależnie od okoliczności może liczyć na naszą pomoc. Dziecko poczuje swoją niezależność, ale doceni też poczucie bezpieczeństwa, jakie da mu opieka i zaufanie rodzica. Nie warto ingerować w wakacyjne plany i sposób spędzania wolnego czasu przez nastolatka. Wyślemy w ten sposób sprzeczny komunikat - ufamy ci, ale i tak lepiej wiemy, co powinieneś robić.  

Zwiększamy bezpieczeństwo

Kolejnym krokiem jest zebranie numerów kontaktowych do innych uczestników wyjazdu. Warto też poprosić o telefony do ich rodziców lub opiekunów. Jeżeli nastolatek wybiera się do konkretnego ośrodka wypoczynkowego, zadzwońmy tam, opiszmy sytuację i poprośmy zarządcę o zwrócenie uwagi na zachowania naszego młodego turysty i jego znajomych.

- Rodzice, którzy chcą mieć pewność, że dziecko nie nadużywa ich zaufania mogą skorzystać ze specjalnej aplikacji na telefony komórkowe - radzi ekspert bezpieczeństwa dzieci i rodziny w firmie Spy Shop.

- Programy typu SpyPhone umożliwiają zdalną lokalizację telefonu, a także wgląd w prowadzone wiadomości i rozmowy.  

Warto też pomyśleć o zakupie małego gazu obronnego w formie breloczka. Takie akcesoria są dostępne w dobrych sklepach z akcesoriami detektywistycznymi. Tłumacząc zasady jego działania i dokładnie określając sytuacje, kiedy może zostać wykorzystany, zapewnimy nastolatkowi możliwość samoobrony.  

W podróży

Przed wyjazdem warto jeszcze zastanowić się nad bezpieczeństwem bagażu. Jeżeli w grę wchodzi podróż samolotem, czy częste przesiadki między pociągami to istnieją urządzenia, które pozwolą uniknąć zgubienia cennej torby.

- To osobiste lokalizatory GPS, które pozwalają na łatwe i szybkie uzyskanie informacji o położeniu urządzenia. Informację otrzymujemy jako wiadomość SMS lub poprzez panel użytkownika na stronie internetowej, dostępnej z poziomu komputera lub urządzenia mobilnego - mówi Karolina Stankiewicz.

Taki gadżet można zainstalować w plecaku nastolatka, który planuje wakacje w górach. To dodatkowe zabezpieczenie, które prócz kontaktu telefonicznego, pozwoli na sprawdzenie, gdzie obecnie przebiega wędrówka dziecka.

- Ważnym elementem jest też zestaw podstawowych leków i opatrunków. Zapakujmy je do podręcznej apteczki, którą nastolatek powinien mieć zawsze pod ręką, jeżeli planuje turystyczny rajd z dala od miasta - dodaje Karolina Stankiewicz.  

Pierwszy samodzielny wyjazd to dla dziecka ważna lekcja dorosłości i odpowiedzialności. Nie należy się nim mocno denerwować. Ucząc dziecko samodzielności dajemy mu bardzo cenny dar. Warto jednak znać podstawowe zasady wakacyjnego bezpieczeństwa i pamiętać o nich, gdy przygotowujemy nastolatka do pierwszych samodzielnych wakacji.   

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy