Reklama

Uważaj na obcych skarbie...

Dobre relacje z ludźmi są źródłem ogromnej radości i satysfakcji. Jednak nie każda osoba może mieć wobec dziecka przyjazne zamiary... Warto je na to uczulić.

Zbliżają się wakacje i rodzicielska kontrola nad pociechami nieco osłabnie. Zanim więc nasi kochani podopieczni wybiorą się na letnie eskapady lub na długie godziny zasiądą przed komputerem, warto udzielić im kilku wskazówek, jak zachować się wobec nieznajomych.

Staraj się nie straszyć. Nie chodzi przecież o to, by dziecko bało się ludzi i uciekało na widok obcego. Postaraj się wpoić kodeks bezpiecznego zachowania, kładąc nacisk na szacunek do samego siebie.

Powiedz, że nikt nie ma prawa zmuszać dziecka do czegoś, co budzi jego zdziwienie, niechęć. Odmawianie jest naturalne.

Reklama

Żadna osoba nie może dotykać dziecka (oprócz lekarza) ani zawstydzać go swoją nagością.

Absolutnie nikt nie ma prawa sprawiać dziecku bólu.

Natychmiast trzeba oddalić się od osób, które nas obrażają (zarówno zachowaniem, jak i słowami).

...gdy jesteś sam w domu

Psychologowie radzą, by dziecka do 10. roku życia nie pozostawiać w domu bez opieki. Starszemu należy zasygnalizować, jak postępować, by we własnym mieszkaniu czuć się naprawdę bezpiecznie.

• Drzwi zawsze zamknięte

Wyjaśnij, że pod żadnym pozorem nikogo nie może wpuszczać do domu. Nawet wtedy, gdy osoba zza drzwi tłumaczy, że jest sąsiadką, listonoszem czy przyszła na twoją prośbę, aby np. dziecku coś przekazać. Lepiej nie ufać tym słowom i nie dać się przekonać do otworzenia drzwi.

• Nie zdradzać, że jestem sam

Gdy nieproszony gość wypytuje dziecko, czy ktoś jest w domu, trzeba odpowiedzieć np. "Mama śpi. Nie mogę jej budzić. Proszę przyjść później".

• Telefon do bliskiej osoby

Dziecko powinno wiedzieć, gdzie przebywają rodzice. Najlepiej, by w każdej chwili mogło się z nimi skontaktować.

...podczas podróży

Latem dzieci, zwłaszcza nastolatki, częściej samodzielnie będą przemieszczały się z miejsca na miejsce. Otoczone obcymi powinny wiedzieć, jak się zachować, nie narażając się na ryzykowne sytuacje.

• W grupie raźniej

Uczul latorośl, aby w autobusie, pociągu nie oddalała się od rówieśników. Najlepiej, gdy młodzież wybierze miejsce nieopodal dorosłych (mam z dziećmi, konduktora, kierowcy). Niech dziecko nie zdradza adresu podróży, ani zawartości bagażu, szczególnie tej wartościowej (laptop, aparat fotograficzny, kamera).

• Za autostop dziękujemy

Odradź nastolatkowi tę formę podróżowania. Choć jest tania, to bardzo ryzykowna.

• Bezpieczna odległość

Naucz dziecko, by zawsze zachowało bezpieczną odległość (co najmniej metr) od zatrzymującego się przy nim samochodu. Po udzieleniu krótkiej odpowiedzi pasażerom lub kierowcy powinno szybko odejść w swoją stronę.

...w czasie plażowania, zabaw i zwiedzania

W miłej letniej scenerii dziecko może poczuć się komfortowo i beztrosko. Jednak i tu zasada ograniczonego zaufania jest wskazana.

• Prezenty? Nie, dziękuję

Poproś, by pociecha zawsze odmawiała przyjęcia upominków i poczęstunku od obcych.

• Miły nie znaczy przyjazny

Odradź dziecku wspólne robienie zdjęć oraz wycieczki z nieznanymi osobami. Lepiej też nie odwiedzać ich w domu i nie zapraszać do siebie.

• My się nie znamy

Dziecko natrętnie zaczepiane przez obcą osobę niech głośno krzyczy (np.: "Nie znam pana/pani"). Ludzie wokół zazwyczaj nie pozostają obojętni na krzyk dziecka.

...gdy korzystasz z komputera

Coraz częściej dzieci poznają ludzi w wirtualnym świecie. Chroń pociechę także wtedy, gdy mejluje czy rozmawia na gadu-gadu. Ktoś oddalony nawet setki kilometrów może zagrażać dziecku.

• Moje dane to mój sekret

Nikomu latorośl nie może ujawniać swojego imienia, nazwiska, adresu, telefonu. Zakładając blog, konto mejlowe czy profil niech posługuje się pseudonimem.

• Stop nieuprzejmym rozmowom

Gdy w rozmowie z nieznajomym pojawią się obraźliwe słowa, drwina, poniżenie, szantaż, natychmiast trzeba ją przerwać.

• Uwaga na spotkania

Lepiej ich unikać. Gdy jednak dziecko zdecyduje się bliżej poznać osobę np. z forum internetowego, ty zawsze musisz o tym wiedzieć.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy