Reklama

Uwaga! Wypadki na placu zabaw

Czy wiesz, co robić, jeśli podczas wiosennego spaceru brzdąc spadnie z huśtawki lub się skaleczy? Oto wskazówki ratownika medycznego.

Drzazga

Podczas zabawy w parku lub na placu zabaw smyk może wbić sobie pod skórę maleńki kawałek drewna, szkła lub plastiku.

1. Jeżeli część drzazgi wystaje maluszkowi spod skóry, delikatnie uchwyć ją pęsetą i spróbuj ostrożnie wyciągnąć.

2. Gdy drzazga w całości znajduje się pod skórą, zdezynfekuj rankę. Następnie czystą igłą delikatnie przerwij naskórek w miejscu wbicia się drzazgi, a potem spróbuj ją usunąć wyjałowioną pęsetą.

3. Regularnie oczyszczaj podrażnione miejsce oraz osłaniaj je plastrem.

4. Jeżeli drzazga znajduje się głęboko pod skórą albo pod paznokciem, pojedź z maluchem do lekarza lub na ostry dyżur chirurgiczny.

Reklama

Z nosa leci krew

Jeśli maluch mocno uderzy się w nos, może pojawić się krwawienie. Niewielki krwotok zazwyczaj nie jest groźny i dość szybko mija.

1. Daj dziecku chusteczkę i poproś, by wydmuchało nos z zabrudzeń i krwi.

2. Palcami zaciśnij skrzydełka nosa na 10 minut. Niczego nie wkładaj do nosa smyka, (tampony czy wata nie będą skuteczne!). Przechyl głowę dziecka do przodu, tak aby krew nie spływała do gardła.

3. Gdy nosek dalej krwawi, zaciśnij skrzydełka na kolejne 10 minut. Jeśli i to nie przyniesie rezultatu, skontaktuj się z lekarzem.

Skaleczenie i otarcia

Najczęściej pojawiają się na łokciach oraz kolanach. Choć rany te krwawią i pieką, z reguły nie są niebezpieczne.

1. Skaleczone lub otarte miejsce umyj pod bieżącą wodą i zdezynfekuj utlenioną. Nie przemywaj ranki spirytusem!

2. Gdy skaleczenie jest małe i powierzchowne, osusz je gazikiem (nie używaj waty, bo zostawia małe włoski), a potem przyklej zwykły plaster z opatrunkiem. Możesz też lekko ucisnąć uszkodzone miejsce opatrunkiem i zabandażować je.

3. Jeśli w ranę wbiły się drobiny piasku lub też inne zanieczyszczenia, przemyj ją wodą utlenioną, by uniknąć zakażenia.

4. W sytuacji, gdy brzdąc skaleczył się zardzewiałym gwoździem albo rana została zabrudzona ziemią, istnieje ryzyko zakażenia tężcem. Wówczas powinnaś pojechać z malcem do lekarza. Pomoc medyczna będzie potrzebna także wtedy, gdy skaleczenie jest głębokie i rozległe, wystąpił wokół niego obrzęk albo rana zaczęła ropieć.

Uderzenie w głowę

Skutki takiego wypadku bywają różne. Zwykle smyk ma tylko niewielki guz lub siniak. Jednak czasem może wystąpić też wstrząśnienie mózgu.

1. Dokładnie obejrzyj dziecku głowę - szukaj krwi i siniaków.

2. Jeśli maluch nabił sobie tylko guza, przyłóż zimny kompres. Do tego celu użyj np. kostek lodu zawiniętych w ręcznik.

3. Zadzwoń po pogotowie, gdy:

brzdąc stracił przytomność;

zauważyłaś głębokie zranienie;

widzisz fioletowe zasinienia w okolicy twarzy, szyi albo uszu dziecka;

maluszek jest bardzo osłabiony, nie pamięta, co się stało, ma nudności oraz wymiotuje.

4. Jeśli dziecko spadło z wysokości, skarży się na ból szyi, pleców lub nie może wstać po urazie głowy, zadzwoń po pogotowie. Nie przenoś malucha i cały czas stabilizuj jego głowę! Uspokajaj go i zachęcaj, by się nie ruszał. Tak czekaj na przyjazd ratowników.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: Co robić?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy