Reklama

Uwaga na ukąszenia owadów

Twój maluch został użądlony przez pszczołę albo dotkliwie pokąsany przez komary? Sprawdź, co możesz zrobić, by szybko pomóc dziecku.

Kleszcze

Najczęściej wkłuwają się w miejsca, gdzie skóra jest najcieńsza, czyli np. pod kolanami, w pachwinach, na plecach. Na ciele malucha wyglądają jak mała, czarna łuska lub niewielki punkcik.

1. Miejsce, w które wczepił się kleszcz, delikatnie oczyść wodą z mydłem.

2. Uchwyć kleszcza pęsetą tuż przy skórze, ostrożnie nim poruszaj i odciągaj go, a po chwili odczepi się od ciała.

3. Nie smaruj kleszcza przed wyciągnięciem masłem lub innym tłuszczem. To może sprawić, że zacznie on wydzielać znacznie więcej toksyn.

4. Miejsce ukłucia kleszcza dokładnie przemyj wodą z mydłem lub też spirytusem salicylowym.

Reklama

Pamiętaj! Jeżeli po kilku dniach lub tygodniach w miejscu zauważysz obrzęk, "wędrujący" czerwony placek albo malec będzie miał objawy podobne do przeziębienia, nie zwlekaj i idź z dzieckiem do lekarza.

Meszki i komary

Po ugryzieniu przez meszkę lub komara na skórze pojawia się silnie swędzący bąbel. Miejsce to może być również obrzęknięte.

1. Miejsce ukąszenia przetrzyj spirytusem, a skórę wokół niego posmaruj specjalnym łagodzącym żelem, np. Dapisem, Fenistilem, AntyBzzz... (kupisz je w aptece bez recepty).

2. Gdyby na ciele maluszka pojawiły się bąble lub rozległe zaczerwienienie, podaj dziecku wapno lub inny środek przeciwuczuleniowy, np. Claritine, Zyrtec, Aerius (leki te są dostępne wyłącznie na receptę).

3. Jeżeli miejsce ugryzienia jest bardzo opuchnięte, idź z brzdącem na konsultację do lekarza - smyk może być uczulony na jad owadów.

Osy i pszczoły

Skóra wokół miejsca użądlenia staje się spuchnięta, zaczerwieniona i obolała. W ciele dziecka może także pozostać żądło.

1. Usuń żądło, delikatnie chwytając je pęsetą, ale tak, by nie wcisnąć jadu pozostającego w żądle do skóry.

2. Przyłóż dziecku zimny kompres nasączony wodą Schłodzenie spowoduje zmniejszenie bólu, stąd dobrym pomysłem może być przyłożenie dziecku przekrojonego świeżego jabłka lub cebuli.

3. Gdy owad użądlił dziecko w wargę, język lub gardło, daj malcowi kostkę lodu do ssania i szybko zawieź go do lekarza.

4. Jeśli u smyka wystąpi reakcja alergiczna, od razu wezwij pogotowie.

Groźna alergia! Dzwoń na pogotowie natychmiast, gdy zauważysz puchnięcie w okolicy szyi i głowy dziecka. W takiej sytuacji maluch może mieć problemy z oddychaniem, a w skrajnym przypadku nawet stracić przytomność. Jeżeli smyk przestanie oddychać, zrób mu sztuczne oddychanie metodą usta-usta.

Mrówki

Po ugryzieniu na skórze pojawiają się drobne, czerwone i piekące ślady.

1. Przyłóż dziecku zimny okład z gazy zanurzonej w roztworze sody oczyszczonej (łyżeczkę sody rozpuść w pół szklanki przegotowanej i ostudzonej wody).

2. Jeśli po ugryzieniu na skórze malca pojawiły się rozległe bąble, jak najszybciej pojedź z nim do lekarza lub na ostry dyżur do najbliższego szpitala. To może być objaw alergii na jad mrówek.

Nasza rada: Po wyjściu z lasu lub parku obejrzyj ubranko dziecka i mocno strzepnij odzież. Zdarza się, że kleszcze wędrują po ubraniu oraz ciele malca, zanim znajdą miejsce wkłucia.

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy