Reklama

Te wakacje będą bezpieczne!

Choć szkoła się już skończyła, czas na jeszcze jedną lekcję - naukę zachowań, które pomogą uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Wakacje to czas beztroski, słodkiego lenistwa, bujania w obłokach... Ale na nasze pociechy wytrącone z dotychczasowej rutyny dnia codziennego, mogą czekać liczne pułapki.... Przezorna mama doskonale jednak wie, jak pomóc je ominąć - uniknąć kradzieży, wypadku, nie stać się ofiarą agresji. Podpowiadamy, na co uczulić dziecko, by oddając się zabawom nad wodą, samodzielnie podróżując np. pociągiem czy zawierając nowe znajomości, zawsze było bezpieczne.

Nie wpuszczaj nikogo do domu
Niewiele dzieci wyjeżdża na dwa miesiące wakacji. Czas spędzają w domu lub bawią się na podwórku. Gdy rodzice pracują, większą część dnia są same. Warto na ten czas ustalić regulamin.
W razie problemów dzwoń! W domu wywieś kartkę z alarmowymi numerami telefonów (policja, pogotowie, straż). Zrób to nawet, gdy dziecko zna je na pamięć. W chwili niebezpieczeństwa i pod wpływem stresu, mogą ulecieć z pamięci. Dobrze też uprzedzić zaprzyjaźnioną i zaufaną sąsiadkę, że nasze dziecko pozostanie samo w domu.

Reklama

Goście niech poczekają na mnie. Nawet gdy ktoś podaje się za listonosza czy znajomego rodziców albo dziadków, nie powinien być wpuszczony przez dziecko do domu. Lepiej też nie zapraszać kolegów poznanych na podwórku lub przez internet. Podczas wizyty nowych gości powinnaś obecna być i ty. Uwaga! Najlepiej, by dziecko nie rozgłaszało, że jest samo w domu.

Bądźmy w kontakcie. W ciągu dnia dzwońcie do siebie. Dziecko musi wiedzieć, że jest pod kontrolą. Ustalcie też, że będzie informowało cię, gdy chce oddalić się od domu.

Pilnuj się bliskich, skarbie

Wyprawa na plażę, festyn, wycieczka to dla każdego dziecka wielka frajda! Niestety w nowym miejscu i wśród tłumu można się zgubić. Tak się nie stanie, gdy podpowiesz latorośli, jak ma postępować.

Zawsze mów, dokąd idziesz. Dziecko nie może oddalać się samowolnie od dorosłych, pod których opieką pozostaje. Uczul, że zawsze musi otrzymać na to zgodę.

Zwróć uwagę na ważne punkty terenu. Naucz dziecko, by oddalając się od grupy, zapamiętało charakterystyczne elementy okolicy, które pozwolą mu wrócić na miejsce (np. budkę ratownika, przy której rozłożony jest jego koc, wysokie drzewo, za którym trzeba skręcić, idąc na pole namiotowe, itp.).

Proś o pomoc. Gdy pociecha straci orientację, musi wiedzieć, jak rozsądnie się zachować. Powinna znać numer telefonu do opiekunów. Po pomoc niech zwróci się do ratownika, policjanta, kobiety z dzieckiem.

Ostrożnie podczas podróży

Wakacje sprzyjają wojażom! Nastolatki zapewne będą przemieszczać się już samodzielnie. Może twoje dziecko czeka pierwsza samotna podróż w życiu...? Tym bardziej daj mu kilka wskazówek.

Wybierz spokojne towarzystwo. W pociągu czy autobusie najlepiej zająć miejsce blisko kierowcy czy konduktora. Towarzyszami podróży powinny być osoby starsze lub rodziny z dziećmi. Osób hałaśliwych i spożywających alkohol trzeba unikać!

Najcenniejsze rzeczy trzymaj blisko siebie. Pieniądze, aparat fotograficzny, laptop powinny znaleźć się w bagażu podręcznym. Lepiej nie chwalić się nimi przed współtowarzyszami podróży. Oddalając się, np. do toalety, trzeba go zabierać ze sobą.

Odmawiaj poczęstunku. W napojach czy słodyczach może być środek usypiający. Podany dziecku, ułatwi złodziejom kradzież jego mienia.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy