Reklama

Stąd biorą się maminsynkowie i córeczki tatusia?

Mali chłopcy mają fantazje na temat seksualnego związku ze swoją matką. Dziewczynki z kolei czują się nierozłączne ze swoimi tatusiami ze względu na zazdrość o... penisa. Wszystko przez, tak zwany, kompleks Edypa i kompleks Elektry .

Kompleks Edypa - pojęcie wywodzące się z mitologii greckiej wprowadził do praktyki psychoanalityk Zygmunt Freud, rozpowszechnił - Carl Gustav Jung.

Mit o Edypie



Edyp był synem Jokasty i Lajosa - któremu wyrocznia zapowiedziała, że umrze z rąk własnego syna. Kiedy rodzicom urodził się synek, nie zastanawiając się długo - wyrzucili go z królestwa. Chłopca znaleźli pasterze, którzy oddali go królowej Koryntu - nadano mu imię Edyp. Wyrocznia w Delfach ostrzegła Edypa aby nie wracał do ojczyzny, bo tam zabije własnego ojca i ożeni się z matką. Któregoś dnia idąc wąwozem Edyp napotkał bogatych podróżnych. Edyp pomimo ich próśb nie ustąpił im drogi - wszczęła się awantura, której skutkiem była śmierć wszystkich podróżujących.

Edyp nie wiedział wówczas, ze zabił własnego ojca. Udał się następnie do Teb, gdzie rozwiązał zagadkę, dzięki czemu miasto uwolniło się od grasującego tam Sfinksa. W nagrodę Król Kreon ofiarował mu wdowę po Lajosie - Jokastę. Edyp nie wiedząc, ożenił się z własną matką i miał z nią dzieci. Teby jednak cały czas nawiedzały różne nieszczęścia. Sprowadzony z tego powodu wieszcz Terezjasz wyjawił, że jest to spowodowane tym, iż Edyp jest winien: zabójstwa ojca i kazirodztwa z matką. Na wieść o tym Jokasta powiesiła się, a Edyp wykuł sobie oczy. Uciekł z miasta i razem z córkami, które go prowadziły, poszukiwał ziemi gdzie mógłby umrzeć.

Reklama

Kompleks Edypa



Tak brzmi treść mitu, jak ma się ona do teraźniejszości? Kompleks Edypa, według teorii psychoanalitycznej pojawia się wśród dzieci między 4 a 6 rokiem życia. Chłopcy wówczas pragną kontaktu seksualnego ze swoją matką, odtrącając a nawet wrogo nastawiając się wobec rodzica tej samej płci. Własnego ojca uważają za rywala seksualnego, którego powinni się pozbyć. Wielu rodziców zaczyna martwić takie zachowanie, jest ono jednak zachowanie jak najbardziej rozwojowym, charakterystycznym dla dzieci w tym wieku.

Pociąg wobec matki, powoduje powstawaniem lęku przed karą wymierzoną przez ojca (in. lęk przed kastracją). Doprowadza to do sytuacji, kiedy chłopiec wypiera chęć seksualnego połączenia się w akcie z matką, na rzecz identyfikacji z ojcem. Wyparcie się kompleksu Edypa to kolejny krok rozwojowy.

Kompleks Elektry

Jest odpowiednikiem kompleksu Edypa występującym u dziewcząt. U dziewczynek ten proces jest bardziej skomplikowany. Rozpoczyna się początkowo kompleksem kastracji - gdzie wprowadzane są w tematykę różnic płciowych. U dziewczynek ta faza nazywana jest zazdrością o penisa. Wiedzą już, że pod względem falliczności nie są w stanie konkurować chłopcami. Słabsze stają się ich relacje z matkami, natomiast całą uwagę kierują na swoich ojców. Ojciec staje się obiektem posiadającym penisa.

Czy powinniśmy się martwić?

Ten etap rozwojowy jest całkowicie normalny. Natomiast każde dziecko przeżywa je w inny sposób i z różną intensyfikacją. U dziewczynek może on przejawiać się w takich zachowaniach jak przytulanie się do tatusia, całowanie go w usta czy dotykanie w miejscach intymnych. Chłopcy natomiast "zakochani" w swoich mamach też reagują bardzo spontanicznie na ich widok, często przytulają się i łapią za piersi. Rodzice na pewno nie powinni reagować gwałtowanie i karcąco. Należy jednak delikatnie i z dużą wyrozumiałością wyjaśnić dziecku, w jaki sposób powinno się z nami bawić, pokazać, w jaki sposób lubimy być przez nie dotykani, a co nam nie odpowiada.

Dzieci powinny być zapewniane o miłości obojga rodziców, pomimo tego, że rodzice wobec siebie też darzą się ogromnym uczuciem. Dzieci dla własnego dobra muszą przegrać w rywalizacji o rodzica: syn musi "przegrać" z ojcem w rywalizacji o matkę, córka musi "przegrać" z matką w rywalizacji o ojca, wtedy w przyszłości stworzą zdrowe związki z partnerem. Gorzej jest gdy z jakichś przyczyn córka poczuje się ważniejsza w życiu ojca niż jego żona a syn ważniejszy w życiu matki niż jej mąż - wtedy zaczynają się długoterminowe problemy.

zdronet
Dowiedz się więcej na temat: seksualność
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy