Reklama

  • Horoskop: Baran

   Czas rozwoju wewnętrznego. Sprzyja medytacja. W trudnych sytuacjach panuj nad swoimi reakcjami....

   więcej »
  • Horoskop: Byk

   Nowe pomysły. Jest nadzieja na pozytywne rozwiązanie trudnych spraw. Ożywione kontakty przyniosą ci...

   więcej »
  • Horoskop: Bliźnięta

   Zwiększy się twoja pewność w działaniu. Twój punkt widzenia zyska powodzenie. Możesz przekroczyć...

   więcej »
  • Horoskop: Rak

   Zachowasz swoją indywidualność. Świat zacznie ci sprzyjać. Dobry czas dla przemyślanej akcji. Możesz...

   więcej »
  • Horoskop: Lew

   Zaczniesz wnikliwiej obserwować rzeczywistość. Rozwiążesz zadania wymagające dużej inteligencji....

   więcej »
  • Horoskop: Panna

   Wskażesz nowy kierunek rozwiązywania trudnych problemów. Uchwycisz mijający czas i zobaczysz...

   więcej »
  • Horoskop: Waga

   W przypadku kontrowersji, warto uzgodnić zasady współdziałania. Reaguj elastycznie na nieoczekiwane...

   więcej »
  • Horoskop: Skorpion

   Możesz z kimś konkurować, ale nie trać wyznaczonego celu. Zdobędziesz lepszy wgląd...

   więcej »
  • Horoskop: Strzelec

   Spotkasz się z pozytywną reakcją, jeśli zaproponujesz coś od siebie. Być może, że z niektórych...

   więcej »
  • Horoskop: Koziorożec

   Czas rozwoju wewnętrznego. Nie reaguj nerwowo na coś, czego nie akceptujesz. Niektóre sprawy będą...

   więcej »
  • Horoskop: Wodnik

   To, co ci przeszkadza, może mieć większy sens niż sądzisz. Warto odejść od schematów myślowych. Powoli...

   więcej »
  • Horoskop: Ryby

   Dobry dzień dla zwycięstwa. Zainspirują cię nowoczesne metody doskonalenia umysłu. Zabłyśniesz swoimi...

   więcej »
  Zmień
  • Baran
  • Byk
  • Bliźnięta
  • Rak
  • Lew
  • Panna
  • Waga
  • Skorpion
  • Strzelec
  • Koziorożec
  • Wodnik
  • Ryby
  • kg lub g
   m lub cm
  więcej na medycyna.interia.pl
 • Leksykon zdrowia

 • Wpisz datę pierwszego dnia cyklu - czyli dnia, kiedy pojawiła się miesiączka. Tabelka, którą wówczas zobaczysz, pokaże Twoje dni płodne i niepłodne w obrębie cyklu.

 • Reklama

  • kg
  • cm

Spears, Culkin i Radcliffe. Wszyscy tak kończą?

Historia filmowa obfituje zarówno w opowieści z happy endem, jak i te, których przebieg był mniej optymistyczny. Czy dzieci powinny stanowić część show-biznesu? Czy możliwe jest zachowanie normalnego dzieciństwa przy jednoczesnej pracy na planie? Jak potoczyły się losy gwiazd, które swoją przygodę z dziesiątą muzą rozpoczęły będąc jeszcze dziećmi?

Zdjęcie

Britney Spears, Macaulay Culkin i Daniel Radcliffe /East News
Britney Spears, Macaulay Culkin i Daniel Radcliffe
/East News

Każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Angaż pociechy do produkcji filmowej jest powodem do dumy i szansą na to, aby była podziwiana i dobrze sytuowana w przyszłości. Przemysł rozrywkowy bywa jednak dla niej nie tylko przygodą i zabawą, ale także źródłem stresu. To, co zwykle niepokoi dzieci i przysparza im problemów, to próba odpowiedzi na oczekiwania środowiska, którego przecież nie chcą zawieść.               

Dzieciom trudno jest sprostać wymaganiom show-biznesu

Gra w filmie wymaga obowiązkowości i odpowiedzialności, co nie należy do cech charakterystycznych dla młodego wieku, a tego oczekują w takiej sytuacji dorośli. Rodzice małych aktorów muszą więc wyjątkowo okazywać im wsparcie i zapewnić podstawowe w tym wieku potrzeby - miłości i bezpieczeństwa. Ważne jest również, by maluchy miały czas na zabawę i relaks. Długotrwały stres u dziecka może bowiem zagrozić jego prawidłowemu rozwojowi i rzutować na jego dorosłe życie.

Reklama


Jedną z najgłośniejszych historii w show-biznesie, kiedy to młoda celebrytka przestała sobie radzić ze sobą i uległa załamaniu nerwowemu, jest przypadek Britney Spears. Artystka zadebiutowała w wieku 11 lat w programie dla dzieci "Klub Myszki Mickey", a mając zaledwie 16 lat nagrała przebój wszech czasów "...Baby One More Time". Wydany przez nią krążek o tym samym tytule zdobył status diamentowej płyty w USA.

Fotografowana przez samego Davida La Chapelle’a, żyjąca odtąd w błysku fleszy, Britney po raz pierwszy poznała smak porażki, otrzymując Złotą Malinę w kategorii "najgorsza aktorka" za film "Croosroads - dogonić marzenia".

Im się nie udałoW 2003 roku Britney pokazała, że nie jest już wcale dzieckiem i na gali MTV Music Awards wywołała wraz z Christiną Aguilerą skandal prowokacyjnym pocałunkiem z gwiazdą uroczystości - Madonną. Cztery lata później Britney przeszła poważne załamanie nerwowe, czego wyrazem było m.in. ogolenie głowy na łyso, zrobienie tatuaży oraz w bójki z paparazzi.

Spears miała też w tym czasie problemy z narkotykami oraz nadużywała alkoholu. Brak kontroli nad swoim życiem przypłaciła w 2008 roku utratą praw rodzicielskich do dwóch synów. W tym samym roku trafiła do szpitala psychiatrycznego, a sąd orzekł o jej ubezwłasnowolnieniu.

Plotki głoszą, że problemy natury emocjonalnej nie ominęły także Macaulaya Culkina, znanego z komedii "Kevin sam w domu". Po latach, w programie CNN "Larry King Live" Culkin stwierdził, że czas spędzony w dzieciństwie na planie był istnym szaleństwem. W sześć lat Culkin zrobił 14 filmów i to go "wypompowało".

Aktor opowiadał o tym, jak bardzo potrzebował przerwy, ale nikt go nie słuchał. Dlatego, gdy mógł już podejmować samodzielne decyzje w sprawie swojej kariery, ogłosił szokującą decyzję o przejściu na emeryturę w wieku... 14 lat! Na pytanie, czy gdyby miał dzieci, pozwoliłby im na wejście w show-biznes, odpowiedział, że gdyby płakały i wykrzykiwały, że chcą to robić, to wtedy może by się zgodził, ale zasadniczo doradziłby im, żeby poczekały aż będą pełnoletnie.         

I chociaż Culkin deklarował, że nie żałuje, że tak wcześnie zaczął, to jednak ostatnie zdjęcia nienaturalnie wychudzonego aktora ukazują go w fatalnej formie. Istnieją podejrzenia, że gwiazda jest uzależniona od heroiny i stąd ten wzbudzający niepokój wygląd. Warto przy tej okazji dodać, że był on już zatrzymany za posiadanie marihuany i znaleziono przy nim także znaczne ilości leków psychotropowych.

Takich przypadków jak Spears czy Culkin historia kina zna jeszcze wiele. Uległ uzależnieniu od alkoholu Daniel Radcliffe, który nie wiedział, jaka przyszłość czeka go po "Harrym Potterze". Lindsay Lohan, która jako 12-latka zadebiutowała w filmie "Nie wierzcie bliźniaczkom", jest teraz jest uzależniona od narkotyków i alkoholu, z pobytem za kratkami włącznie,  a Demi Levato, gwiazda Disneya, próbowała popełnić samobójstwo.

Oni show-biznesowi dali radę

Na szczęście aktorzy zaczynający karierę jako dzieci nie zawsze kończą z tak poważnymi problemami osobistymi - Justin Timberlake, który występował razem z Britney w "Klubie Myszki Mickey", ma dziś na koncie nie tylko udane albumy (w 2013 roku ma wyjść "The 20/20 Experience", z którego pochodzi ostatni singiel artysty "Suit & Tie"), ale i pokaźną filmografię (m.in. "The social network", "To tylko seks" czy "Wyścig z czasem"). Timberlake’owi układa się także życie osobiste - w październiku 2012 roku ożenił się z aktorką Jessicą Biel.

Dobrze radzą sobie także gwiazdy z naszego rodzimego podwórka. Ola Szwed, która w wieku 9 lat zagrała Elizę w serialu "Rodzina zastępcza", zainteresowała sobą media pojawiając się dwukrotnie na okładce Playboya. Dziś jest prowadzącą program "Operacja - stylówa".

Serialowa koleżanka Oli - Misheel Jargalsajkhan, która grała w "Rodzinie zastępczej" Zosię, zdecydowała się z kolei wybrać inną ścieżkę kariery i obecnie studiuje medycynę. Na podobny krok zdecydował się również Krzysztof Janczar, znany z roli Pawła Jankowskiego w serialu "Wojna domowa", który jednak po krótkim pobycie w USA, zdecydował się na powrót do kraju i kontynuowanie kariery aktorskiej.

Jak to się skończy dla obecnych małych gwiazd?

Jaka przyszłość czeka małych aktorów, którzy obecnie goszczą na ekranach kin?  Wszystko jest możliwe, ale przy właściwym wsparciu rodziców i najbliższego otoczenia małe gwiazdy mogą uniknąć ryzyka związanego ze sławą i popularnością.

10-letni Olaf Marchwicki, znany z pomniejszych ról w "Plebanii" czy "Rodzince.pl", a wkrótce także z roli Bartusia w komedii rodzinnej "Last Minute" (właśnie wchodzi na ekrany kin), na razie taktuje swoją przygodę z filmem jak świetną zabawę, i mile wspomina kręcenie filmu: "Najfajniejsze były sceny w basenie i na plaży. Ja uwielbiam się kąpać, więc to mi się najbardziej podobało. Oprócz tego ekstra było się wcielić na chwilę w Indianę Jonesa - miałem w jednej scenie w filmie nawet taki sam kapelusz i bat, z którego mogłem trochę postrzelać!".

Olaf nie odczuwał podobno stresu na planie, a to za sprawą wyjątkowego poczucia humoru swojego filmowego taty - Wojciecha Mecwaldowskiego i babci - Aldony Jankowskiej.

Takich dzieci jak Olaf w polskim show-biznesie jest jednak więcej, szczególnie tych odtwarzających role w serialach. Są wśród nich m.in. Adam Zdrójkowski oraz Mateusz Pawłowski - grający w serialu "Rodzinka.pl" Kubę i Kacpra, Gabrysia Jeżółkowska - odtwarzająca rolę Antosi w "Na Wspólnej", czy Pola Figurska - Hania z serialu "Przyjaciółki".

Miejmy nadzieję,-  podobnie jak dla Olafa - plan filmowy jest dla nich miejscem kojarzonym z sympatyczną atmosferą i beztroską, a ich dzieciństwo zbliżone do tego, które wiodą ich rówieśnicy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wychowanie

Zobacz również

 • Mały nieśmiałek – dodaj mu odwagi

  Chcesz pomóc swemu wstydliwemu maluchowi pokonać strach przed nowymi sytuacjami i poczuć się nieco pewniej w relacjach z innymi dziećmi? Sprawdź, co radzi psycholog oraz nasze czytelniczki. więcej

Reklama

Skomentuj artykuł: Spears, Culkin i Radcliffe. Wszyscy tak kończą?

Przejdź do forum »

Wasze komentarze (29)

Dodaj komentarz

Reklama