Reklama

  • Horoskop: Baran

   Dużo możesz zrobić, ale warto zrewidować swoje podstawowe cele. Pamiętaj o osobach, które kiedyś...

   więcej »
  • Horoskop: Byk

   Płyniesz na fali pozytywnych przemian. Ważna teraz będzie umiejętność dostosowywania się do nowości...

   więcej »
  • Horoskop: Bliźnięta

   Możesz mieć rację, ale trzeba jeszcze znaleźć formę przekazania swojej prawdy. Uważniej słuchaj tego, co...

   więcej »
  • Horoskop: Rak

   Czas akcji. Twoje pomysły mają szansę zostać zrealizowane. Z większą jasnością będziesz odbierać...

   więcej »
  • Horoskop: Lew

   LEW: To nie moment na rozpamiętywanie przeszłości. Pokażesz innym, co potrafisz. Wizualizacje, afirmacje...

   więcej »
  • Horoskop: Panna

   Z jednej strony pociągać cię będzie stabilizacja, a z drugiej możesz chcieć zrywać z czymś, co...

   więcej »
  • Horoskop: Waga

   Czas rozwoju ducha. Zabłyśniesz swoimi trafnymi spostrzeżeniami. Zrozumiesz, że to, co tu i teraz...

   więcej »
  • Horoskop: Skorpion

   Warto dostosować się do rytmów innych ludzi i zharmonizować się z tym, co chcą ci przekazać....

   więcej »
  • Horoskop: Strzelec

   Masz szansę osiągnąć stabilizację. To, co los ci przyniesie, należy przyjąć jako pozytywne przesłanie....

   więcej »
  • Horoskop: Koziorożec

   Zaczniesz dostrzegać nowe szanse dla wzmocnienia siebie. To, co zrobisz robić będzie wyrazem wyższej...

   więcej »
  • Horoskop: Wodnik

   Obiektywna psychiczna samoocena może być niezwykle pomocna w twoim rozwoju. Unikaj stresu! Ktoś...

   więcej »
  • Horoskop: Ryby

   Pozytywny przełom. Przywrócisz ład wokół siebie. Przenikną cię nowe wizje, pójdziesz za nimi pewnym...

   więcej »
  Zmień
  • Baran
  • Byk
  • Bliźnięta
  • Rak
  • Lew
  • Panna
  • Waga
  • Skorpion
  • Strzelec
  • Koziorożec
  • Wodnik
  • Ryby
  • kg lub g
   m lub cm
  więcej na medycyna.interia.pl
 • Leksykon zdrowia

 • Wpisz datę pierwszego dnia cyklu - czyli dnia, kiedy pojawiła się miesiączka. Tabelka, którą wówczas zobaczysz, pokaże Twoje dni płodne i niepłodne w obrębie cyklu.

 • Reklama

  • kg
  • cm

Spears, Culkin i Radcliffe. Wszyscy tak kończą?

Historia filmowa obfituje zarówno w opowieści z happy endem, jak i te, których przebieg był mniej optymistyczny. Czy dzieci powinny stanowić część show-biznesu? Czy możliwe jest zachowanie normalnego dzieciństwa przy jednoczesnej pracy na planie? Jak potoczyły się losy gwiazd, które swoją przygodę z dziesiątą muzą rozpoczęły będąc jeszcze dziećmi?

Zdjęcie

Britney Spears, Macaulay Culkin i Daniel Radcliffe /East News
Britney Spears, Macaulay Culkin i Daniel Radcliffe
/East News

Każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Angaż pociechy do produkcji filmowej jest powodem do dumy i szansą na to, aby była podziwiana i dobrze sytuowana w przyszłości. Przemysł rozrywkowy bywa jednak dla niej nie tylko przygodą i zabawą, ale także źródłem stresu. To, co zwykle niepokoi dzieci i przysparza im problemów, to próba odpowiedzi na oczekiwania środowiska, którego przecież nie chcą zawieść.               

Dzieciom trudno jest sprostać wymaganiom show-biznesu

Gra w filmie wymaga obowiązkowości i odpowiedzialności, co nie należy do cech charakterystycznych dla młodego wieku, a tego oczekują w takiej sytuacji dorośli. Rodzice małych aktorów muszą więc wyjątkowo okazywać im wsparcie i zapewnić podstawowe w tym wieku potrzeby - miłości i bezpieczeństwa. Ważne jest również, by maluchy miały czas na zabawę i relaks. Długotrwały stres u dziecka może bowiem zagrozić jego prawidłowemu rozwojowi i rzutować na jego dorosłe życie.

Reklama


Jedną z najgłośniejszych historii w show-biznesie, kiedy to młoda celebrytka przestała sobie radzić ze sobą i uległa załamaniu nerwowemu, jest przypadek Britney Spears. Artystka zadebiutowała w wieku 11 lat w programie dla dzieci "Klub Myszki Mickey", a mając zaledwie 16 lat nagrała przebój wszech czasów "...Baby One More Time". Wydany przez nią krążek o tym samym tytule zdobył status diamentowej płyty w USA.

Fotografowana przez samego Davida La Chapelle’a, żyjąca odtąd w błysku fleszy, Britney po raz pierwszy poznała smak porażki, otrzymując Złotą Malinę w kategorii "najgorsza aktorka" za film "Croosroads - dogonić marzenia".

Im się nie udałoW 2003 roku Britney pokazała, że nie jest już wcale dzieckiem i na gali MTV Music Awards wywołała wraz z Christiną Aguilerą skandal prowokacyjnym pocałunkiem z gwiazdą uroczystości - Madonną. Cztery lata później Britney przeszła poważne załamanie nerwowe, czego wyrazem było m.in. ogolenie głowy na łyso, zrobienie tatuaży oraz w bójki z paparazzi.

Spears miała też w tym czasie problemy z narkotykami oraz nadużywała alkoholu. Brak kontroli nad swoim życiem przypłaciła w 2008 roku utratą praw rodzicielskich do dwóch synów. W tym samym roku trafiła do szpitala psychiatrycznego, a sąd orzekł o jej ubezwłasnowolnieniu.

Plotki głoszą, że problemy natury emocjonalnej nie ominęły także Macaulaya Culkina, znanego z komedii "Kevin sam w domu". Po latach, w programie CNN "Larry King Live" Culkin stwierdził, że czas spędzony w dzieciństwie na planie był istnym szaleństwem. W sześć lat Culkin zrobił 14 filmów i to go "wypompowało".

Aktor opowiadał o tym, jak bardzo potrzebował przerwy, ale nikt go nie słuchał. Dlatego, gdy mógł już podejmować samodzielne decyzje w sprawie swojej kariery, ogłosił szokującą decyzję o przejściu na emeryturę w wieku... 14 lat! Na pytanie, czy gdyby miał dzieci, pozwoliłby im na wejście w show-biznes, odpowiedział, że gdyby płakały i wykrzykiwały, że chcą to robić, to wtedy może by się zgodził, ale zasadniczo doradziłby im, żeby poczekały aż będą pełnoletnie.         

I chociaż Culkin deklarował, że nie żałuje, że tak wcześnie zaczął, to jednak ostatnie zdjęcia nienaturalnie wychudzonego aktora ukazują go w fatalnej formie. Istnieją podejrzenia, że gwiazda jest uzależniona od heroiny i stąd ten wzbudzający niepokój wygląd. Warto przy tej okazji dodać, że był on już zatrzymany za posiadanie marihuany i znaleziono przy nim także znaczne ilości leków psychotropowych.

Takich przypadków jak Spears czy Culkin historia kina zna jeszcze wiele. Uległ uzależnieniu od alkoholu Daniel Radcliffe, który nie wiedział, jaka przyszłość czeka go po "Harrym Potterze". Lindsay Lohan, która jako 12-latka zadebiutowała w filmie "Nie wierzcie bliźniaczkom", jest teraz jest uzależniona od narkotyków i alkoholu, z pobytem za kratkami włącznie,  a Demi Levato, gwiazda Disneya, próbowała popełnić samobójstwo.

Oni show-biznesowi dali radę

Na szczęście aktorzy zaczynający karierę jako dzieci nie zawsze kończą z tak poważnymi problemami osobistymi - Justin Timberlake, który występował razem z Britney w "Klubie Myszki Mickey", ma dziś na koncie nie tylko udane albumy (w 2013 roku ma wyjść "The 20/20 Experience", z którego pochodzi ostatni singiel artysty "Suit & Tie"), ale i pokaźną filmografię (m.in. "The social network", "To tylko seks" czy "Wyścig z czasem"). Timberlake’owi układa się także życie osobiste - w październiku 2012 roku ożenił się z aktorką Jessicą Biel.

Dobrze radzą sobie także gwiazdy z naszego rodzimego podwórka. Ola Szwed, która w wieku 9 lat zagrała Elizę w serialu "Rodzina zastępcza", zainteresowała sobą media pojawiając się dwukrotnie na okładce Playboya. Dziś jest prowadzącą program "Operacja - stylówa".

Serialowa koleżanka Oli - Misheel Jargalsajkhan, która grała w "Rodzinie zastępczej" Zosię, zdecydowała się z kolei wybrać inną ścieżkę kariery i obecnie studiuje medycynę. Na podobny krok zdecydował się również Krzysztof Janczar, znany z roli Pawła Jankowskiego w serialu "Wojna domowa", który jednak po krótkim pobycie w USA, zdecydował się na powrót do kraju i kontynuowanie kariery aktorskiej.

Jak to się skończy dla obecnych małych gwiazd?

Jaka przyszłość czeka małych aktorów, którzy obecnie goszczą na ekranach kin?  Wszystko jest możliwe, ale przy właściwym wsparciu rodziców i najbliższego otoczenia małe gwiazdy mogą uniknąć ryzyka związanego ze sławą i popularnością.

10-letni Olaf Marchwicki, znany z pomniejszych ról w "Plebanii" czy "Rodzince.pl", a wkrótce także z roli Bartusia w komedii rodzinnej "Last Minute" (właśnie wchodzi na ekrany kin), na razie taktuje swoją przygodę z filmem jak świetną zabawę, i mile wspomina kręcenie filmu: "Najfajniejsze były sceny w basenie i na plaży. Ja uwielbiam się kąpać, więc to mi się najbardziej podobało. Oprócz tego ekstra było się wcielić na chwilę w Indianę Jonesa - miałem w jednej scenie w filmie nawet taki sam kapelusz i bat, z którego mogłem trochę postrzelać!".

Olaf nie odczuwał podobno stresu na planie, a to za sprawą wyjątkowego poczucia humoru swojego filmowego taty - Wojciecha Mecwaldowskiego i babci - Aldony Jankowskiej.

Takich dzieci jak Olaf w polskim show-biznesie jest jednak więcej, szczególnie tych odtwarzających role w serialach. Są wśród nich m.in. Adam Zdrójkowski oraz Mateusz Pawłowski - grający w serialu "Rodzinka.pl" Kubę i Kacpra, Gabrysia Jeżółkowska - odtwarzająca rolę Antosi w "Na Wspólnej", czy Pola Figurska - Hania z serialu "Przyjaciółki".

Miejmy nadzieję,-  podobnie jak dla Olafa - plan filmowy jest dla nich miejscem kojarzonym z sympatyczną atmosferą i beztroską, a ich dzieciństwo zbliżone do tego, które wiodą ich rówieśnicy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wychowanie

Zobacz również

 • Matematykę da się polubić!

  Matura z matematyki śni się wszystkim rodzicom. Nawet tym, których dzieci dopiero zaczynają naukę! Co można zrobić, by ułamki i równania nie uprzykrzały dzieciństwa, a stały się zagadkami, które... więcej

Reklama

Skomentuj artykuł: Spears, Culkin i Radcliffe. Wszyscy tak kończą?

Przejdź do forum »

Wasze komentarze (29)

Dodaj komentarz
katolyk

~katolyk -

A biedny Jarosław K? W wieku 10 lat zagrał w filmie i co? Został starym kawalerem, nieszczęśliwym i sfrustrowanym.... Wcale nie trzeba oglądać się na choliłud... A co do Britney S. to naście lat temu epatowała swoim dziewictwem, katolicką wiarą i życiem w cnocie aż do ślubu. Należała nawet do klub srebrnych obrączek (silver ring thing) i co? Jak skończyło dziewczę? Ogolone w psychiatryku... I teraz wiadomo dlaczego tylu księży popada w alkoholizm.. Z braku seksu i miłości:))

Thomas5392

~Thomas5392 -

za dużo pieniedzy oraz swobody jakie wynikaja z bycia -na swieczniku - powoduja, że mlodzi ludzie chca imponowac rowiesnikom a jeżeli nie można zaimponowac - wiedza , konczaca sie slawa to sie pokazuje ,iż stac mnie na to aby dużo wypic cpac wiecej niż inni niech mnie podziwiaja - jestem maczo. Ale jest to tylko rownia pochyla w dol i nie kazdy potrafi sie w pore zreflektowac i zatrzymac

małami

~małami -

JA CHCĘ KEVINA NA ŚWIĘTA W POLSACIE! :-)

neologizm

~neologizm -

Ja bym dodał Nastassję Kinski i Brooke Shields - hollyłódzkie dziecięce materace swego czasu. I najsłynniejszy upadek w dziejach Fabryki Koszmarów - gwiazdki "Czarnoksiężnika z Oz" - Judy Garland. ....Zresztą takich przypadków jest mrowie. Jedna z matek podesłała córunię naszemu Romkowi Polańskiemu - żeby ją do filmu wziął... Oczywiście wziął, ale do łózka, hehe.

czytelnik

~czytelnik -

przeciez Spears jak i Radcliffe maja sie bardzo dobrze jedynie co o culkinie sie ostatnio mowi ze sobie nie daje rady... jaki redaktor odpowiada ze te wszystkie artykuly na temat gwiazd itp... ewidentnie kieruje sie wlasnymi pogladami niz pogladami czytelnikow... pozdrawiam

Ktoś

~Ktoś -

O Culkinie już słyszałam. O Spears trochę było. Ale o Radcliffie to pierwsze słysze.

LEJDI

~LEJDI -

HAHAHA A ROSATI TEŻ SIĘ PUKAŁA Z ŻUŁAWSKIM BO CO MYŚLAŁA ŻE DRUGĄ SOPHIE M. ZOSTANIE normalnie NOCNIKKKKK

Jurek

~Jurek -

Wstretny kapitalizm, tylko szmal sie liczy. Jestem komuchem, wreszcie zrozumialem.

dr Frank

~dr Frank -

Ani słowa O HOLLYWÓDZKIEJ PEDOFILII w takim tekście!? Warto by zacytować kolejną gwiazdkę z przełomu 80/90 Coreya Haima, albo tego drugiego, jego kumpla filmowego - Coreya Feldmana o homoseksualistach - pedofilach, jak dobierali się do majtek małym aktorom...

red

~red -

Daniel Radcliffe nie jest uzależniony, natomiast miał przejściowe epizody związane z próbowaniem alkoholu jak większość dorastających nastolatków. Obecnie jest świetnym aktorem teatralnym. Może by tak redaktorzy sprawdzali co piszą w jakiś rzetelniejszych źródłach?

Reklama