Reklama

Skarbie, ty piłeś!

Alkohol nie jest dla młodzieży. Jednak owoc zakazany kusi najbardziej. Co zrobić, gdy dziecko posmakowało tego, co zabronione?

1. Nie akceptuję tego

Jeśli wyczujesz od dziecka alkohol i zbagatelizujesz to, prawdopodobnie znów sięgnie po mocne trunki. Twoja reakcja powinna więc być stanowczym sprzeciwem wobec takiego zachowania.

To poważne naruszenie norm

Powiedz, że jest to dla ciebie przekroczenie granic, które powinny obowiązywać nastolatka.

Odrobina wyrozumiałości

Przy całym sprzeciwie spróbuj okazać nieco zrozumienia. To dobry sposób, by nastolatek przyjął twoje argumenty. Powiedz: "Rozumiem, że chciałeś spróbować, jak smakuje alkohol i jak można się po nim czuć. Nie łatwo jest też odmówić, gdy wszyscy np. na imprezie po niego sięgają. Chciałabym jednak, żeby się to więcej nie powtórzyło".

Reklama

Troska o dziecko

Podkreśl, że kochasz swoje dziecko i zależy ci na jego zdrowiu, dlatego nie chcesz, by piło alkohol.

2. Skutki mogą być opłakane

Dzieci nie zawsze zdają sobie sprawę, z tego, jak szkodliwy jest alkohol, zwłaszcza spożywany w tak młodym wieku. Rolą mamy jest uświadomić to latorośli.

Droga do uzależnienia

Jasno powiedz: alkohol to używka, która może prowadzić do uzależnienia. Opisz, jak potrafi zniszczyć życie ludziom. Jako przykład możesz podać osoby z najbliższego otoczenia lub idoli dziecka, którzy przez alkohol mieli ogromne problemy w pracy, rodzinie a może jeszcze nawet w szkole. Dodaj, że młody organizm szybciej uzależnia się od alkoholu niż dorosły.

To jest niezdrowe

Ciało i psychika nastolatka intensywnie dojrzewają. Proces ten może być zaburzony przez alkohol.Zahamowanie wzrostu, niszczenie komórek wzrostu, wzrost agresji, kłopoty z koncentracją, utrata motywacji do działania - powiedz, że to nie bezpieczne skutki picia.

Może pod tym coś się kryje?

Nie dopuść, by wyskokowe napoje były dla dziecka środkiem do osiągania ważnych dla niego celów.

Problemy trzeba rozwiązać

Alkohol rozluźnia, poprawia nastrój, dodaje śmiałości. Przynosi chwilową ulgę w stresach. Spraw jednak, by to w tobie nastolatek szukał oparcia, a nie w mocnych trunkach. Dokładnie więc obserwuj dziecko. Zawsze bądź gotowa do rozmowy, wsparcia, pomocy.

Lekcja odmawiania

Nastolatkom zależy na akceptacji rówieśników. Poczęstowani alkoholem czasem obawiają się odmówić, boją się odrzucenia. Ucz dziecko asertywności. Daj mu prawo do wyrażania odmiennego zdania - także w waszych wzajemnych relacjach dotyczących codziennych spraw.

Siła akceptacji

Spraw, by pociecha nie szukała uznania wyłącznie u kolegów. Przecież ma ciebie!

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama