Reklama

Rodzeństwo na dobre i na złe

Przy starszym bracie lub siostrze maluch szybciej się rozwija, starszak zaś staje się bardziej cierpliwy i opiekuńczy. Aby dzieci miały ciepłe, pozbawione złych emocji relacje, od początku uczcie je szacunku, wspierania się i współpracy.


Dzieci, które mają rodzeństwo, lepiej radzą sobie w kontaktach z innymi ludźmi, są mniej konfliktowe i bardziej odważne. Ofiarowanie pierworodnemu dziecku rodzeństwa to cenny prezent dla obojga.

Młodsza pociecha będzie mieć w postaci starszego brata lub siostry wzór do naśladowania. Starszak może początkowo nie być zachwycony swoim małym fanem, ale to właśnie dzięki niemu wyzbędzie się egoizmu i nauczy odpowiedzialności. Najważniejsze jest jednak to, że dzieci będą miały siebie nawzajem, będą się kochać i wspierać. Podpowiadamy, jak pomóc rodzeństwu nawiązać bliski kontakt i zbudować więź, która przetrwa całe życie.

Reklama

0-6 miesięcy


Starsze dziecko, nawet jeśli prosiło rodziców o braciszka lub siostrzyczkę i bardzo czekało, aż się pojawi, jest teraz wyraźnie rozczarowane. Niemowlę kompletnie nie nadaje się do zabawy, nie docenia nowego samochodu, który mu pokazuje dzielny starszak, i tak naprawdę jest po prostu nudne.

Leży w łóżeczku jak płacząca lalka! W dodatku rodzice i goście nagle przestali zauważać starsze dziecko, skupiając się na tym leżącym w łóżeczku i zachwycając się, gdy tylko wyda jakiś dźwięk lub ruszy nóżką. Maluch też nie obdarza uwagą starszego brata czy siostry.

Jak wesprzeć ich relację?

Pokaż starszemu dziecku zdjęcia z czasów, gdy było niemowlęciem. Niech przekona się, że było takie samo jak jego młodszy brat czy siostrzyczka. Wytłumacz mu, że mały brzdąc wkrótce urośnie i będą się razem fajnie bawić.

Zachęcaj starszaka do pomocy przy niemowlaku. Niech poczuje, że jest ważnym, dużym bratem lub siostrą. Nie mów mu: "Zostaw maluszka, nie podchodź do niego", lecz dyskretnie obserwuj starszaka i podpowiadaj, jak mógłby ci pomóc. Może np. umyć smoczek albo podać ci czystą pieluszkę.

W pierwszych tygodniach, gdy siłą rzeczy cała twoja uwaga skupia się na maluszku, oddeleguj męża do zajmowania się starszakiem. Dzięki temu nie poczuje się opuszczony i nie narośnie w nim złość na młodsze rodzeństwo.

Poszukaj rzeczy, które już teraz możecie robić razem. Może np. posłuchacie bajki z płyty, podczas gdy ty karmisz niemowlę?

Dawaj regularnie starszemu dziecku trochę swojego czasu bez obecności malucha. Wyjdź tylko z nim do kina, na spacer czy na basen.

Chwal starszaka, zwracając się do maluszka. Powiedz np.: "Ale masz fajnego starszego brata!". Oczywiście zrób to tak, by pierworodne dziecko słyszało twoje słowa pochwały.

Uczul gości na to, że starszy maluch jest trochę zazdrosny i przeżywa trudny czas. Tych, którzy pytają, co kupić niemowlakowi, poproś, żeby przynieśli drobiazgi, ale dla obydwojga, zamiast duży prezent tylko dla maluszka.

6-12 miesięcy


Maluch robi się coraz bardziej kontaktowy, siedzi, zaczyna chodzić, śmiać się na głos, interesuje się zabawkami. W dodatku mniej płacze w nocy, co sprawia, że starsze dziecko jest mniej zmęczone jego obecnością. Fazę szoku po pojawieniu się malucha macie już za sobą.

Życie rodzinne płynie teraz spokojniej, a wszyscy przyzwyczaili się do nowego rytmu. To świetny moment, by pomóc rodzeństwu w nawiązaniu kontaktu.

Wyjaśnij starszakowi, w jaki sposób może bawić się z maluchem. Niech pokaże młodszemu bratu czy siostrzyczce, jak zbudować wieżę z klocków, pobawi się z nim w "A kuku!", poturla w stronę brzdąca miękką piłeczkę.

Wprowadź rytuały, w których może uczestniczyć zarówno starsze, jak i młodsze dziecko: czytanie bajek na dobranoc obojgu, wspólne wyjścia na basen, spacery, itp. Na pewno są miejsca, gdzie lubiliście chodzić przed narodzinami młodszego dziecka, i gdzie można wejść z wózkiem. Dzięki temu starsze dziecko będzie postrzegać małego jako towarzysza ciekawych wypraw, a nie tyko rywala, przez którego trzeba ciągle siedzieć w domu.

Idź z maluchem do przedszkola swojego starszaka. Szczery zachwyt innych dzieci na widok maleństwa będzie dla jego brata lub siostry znakiem, że ma w domu kogoś fajnego i cennego. Będzie dumny!

Nie zmuszaj starszaka do opieki nad maluchem. Wciąż musisz mieć na oku obydwoje, a starsze dziecko nie ma obowiązku bawić się z młodszym, jeśli tego nie chce.

12-18 miesięcy


To może być fantastyczny okres, gdy starszy brat lub siostra naprawdę zacznie się cieszyć, że ma rodzeństwo. Młodszy brzdąc jest wreszcie na tyle kontaktowy, by pobawić się razem ze starszakiem nową zabawką, pokazać mu, czego chce, a nawet wypowiedzieć jego imię.

Jednocześnie jednak może być trudno. Maluch wszędzie wchodzi, zagląda, wszystko rusza. Starsze dziecko może się więc złościć: dlaczego znów poprzestawiał mu autka na półce? Albo, o zgrozo, urwał łapkę jego ukochanemu misiowi.

Obserwuj swoje dzieci

Nie ignoruj potrzeb starszego dziecka. Pomóż mu stworzyć bezpieczny azyl dla cennych zabawek czy książek, montując np. specjalną półkę poza zasięgiem wszędobylskich rączek jego młodszego rodzeństwa.

Gdy kupujesz coś, czym dzieciaki mają bawić się razem, od razu mów, że to jest wspólna plastelina czy wspólne kredki. Starszak, który był do tej pory jedynakiem, wcale może nie uważać tego za oczywiste.

Pomóż pociechom odkryć radość ze wspólnych posiłków. Młodsze chętniej będzie próbowało nowych smaków i jadło łyżeczką, jeśli to samo będzie robić starszy brat lub siostra.

Wykorzystuj to, że coraz więcej rzeczy dzieci mogą robić razem. Zabieraj je na plac zabaw, piecz z nimi ciasteczka, rysuj obrazki, itp.

Maluchy, które mają starsze rodzeństwo, zaczynają szybciej mówić. Zdopinguj więc starszaka, by starał się mówić bardzo wyraźnie. Jeśli powiesz, że młodszy brat czy siostra uczy się właśnie od niego, będzie dobrym nauczycielem i zacznie staranniej artykułować słowa.

W tym wieku dzieci mogą zostać już prawdziwymi kumplami. Maluch prawdopodobnie będzie zapatrzony w starsze rodzeństwo jak w obrazek i będzie próbował je naśladować dosłownie we wszystkim. Starsze dziecko może reagować na to niechętnie, ale tak naprawdę ten podziw młodszego rodzeństwa będzie dla niego przyjemny.

Starszak poczuje odpowiedzialność za młodszego brata lub siostrę, będzie ich np. bronić na placu zabaw przed innymi dziećmi.

Zauważ potrzeby

Jeśli możesz, zapisz młodsze dziecko do tego samego przedszkola, do którego chodził lub chodzi twój starszak. Maluch będzie czuł się pewniej w nowym miejscu, a starsza pociecha będzie zachwycona, mogąc udzielić młodszemu rodzeństwu kilku cennych rad.

Gdy do starszej pociechy przychodzą koledzy lub kuzyni, zabierz maluszka. Nie zmuszaj starszego dziecka, by było z młodszym bratem lub siostrą przez cały czas!

Jeśli rodzeństwo bawi się razem, dyskretnie je obserwuj i nie wtrącaj się bez potrzeby. Gdy dzieci negocjują, poczekaj. Może uda im się rozwiązać konflikt bez twojej ingerencji?

Pamiętaj, że każde z dzieci ma swoje zainteresowania. Nie zmuszaj więc rodzeństwa, by wszystko robiło razem. Staraj się, by raz w tygodniu każde z nich wyszło gdzieś z tobą oraz tatą (lub np. z dziadkami) i spędziło czas tak, jak lubi, nie oglądając się na brata czy siostrę.

Szanujmy odrębność dzieci


- To, jakie będą relacje między rodzeństwem, w dużym stopniu zależy od rodziców - mówi Nina Bylicka, pedagog -  Pamiętajmy, że każde z dzieci jest odrębną istotą, która ma własne zainteresowania i talenty. Wspierajmy je i nie każmy na siłę bratu czy siostrze robić tego samego. Ponadto nigdy nie porównujmy rodzeństwa. Takie zachowanie psuje więź między dziećmi, wzbudzając w nich złość i chorą rywalizację.

Jeśli różnica wieku między dziećmi jest nie większa niż 3 lata, maluchy szybko nawiązują ze sobą kontakt i chętnie razem się bawią. Jednocześnie jednak każde z nich pragnie skupić na sobie uwagę rodziców.

Konsultacja: Nina Bylicka, pedagog. Tekst: Liliana Fabisińska

Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami o swoim dziecku? Zapraszamy na nasze FORUM!


Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: wychowanie | wychowanie dziecka | rodzeństwo | siostra | brat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy