Reklama

Reguły życia domowego

Wielu rodziców pragnie, aby ich dziecko wyrosło na pewną siebie, niezależną osobę dorosłą, taką, która ma swoje zdanie i potrafi samodzielnie myśleć. Nie da się jednak tego osiągnąć, bez na pozór sprzecznego z tym celem podporządkowania zachowania dziecka rozsądnym regułom.

Harmonijne życie wśród ludzi wymaga od każdego z nas przyswojenia sobie wielu norm i pożądanych wzorców zachowań. Chcąc więc odpowiednio przygotować dziecko do dorosłego życia, musimy zapoznać je i nauczyć przestrzegania obowiązujących w danej zbiorowości zasad i reguł.

Zasady są ważne dla prawidłowego rozwoju

Pierwszym miejscem, w którym dzieci nabywają tych ważnych umiejętności, jest rodzina. Dzięki wprowadzeniu przez rodziców jasnych i czytelnych zasad dotyczących różnych sfer funkcjonowania, dzieci czują się spokojnie i bezpiecznie, a świat jawi się jako bardziej przewidywalny. Życie rodziny, w której funkcjonują czytelne dla wszystkich domowników zasady, jest bardziej uporządkowane i harmonijne oraz pozbawione większych napięć.

Reklama

W procesie rozwoju dzieci nieustannie rozwijają swoją niezależność i indywidualność, co może mieć swój wyraz w testowaniu granic i podważaniu zasad rodzinnych. Nie musi to jednak prowadzić do powstania istotnych problemów wychowawczych. Kłopoty pojawiają się jednak często, gdy rodzice wprowadzają za mało jasnych reguł i zasad, a ich styl wychowawczy jest zbyt liberalny i pozbawiony konsekwencji.

Reguły muszą być czytelne i zrozumiałe

Dzieci sprawiające trudności wychowawcze i nieprzestrzegające reguł, czasami nie mają pojęcia lub zapominają o tym, czego się od nich wymaga. Dlatego pierwszym istotnym krokiem do poprawy ich zachowania, będzie spisanie zasad funkcjonowania w danej rodzinie.

Co powinno się znaleźć w karcie reguł? Warto wprowadzić ustalenia dotyczące codziennego harmonogramu np. pory chodzenia spać, posiłków, kąpieli, odrabiania lekcji, czasu wolnego, oglądania TV, korzystania z komputera i obowiązków domowych. W przypadku starszych dzieci, warto określić zasady dotyczące przebywania poza domem (i pory powrotu). Na szczycie listy powinny znaleźć się najważniejsze zasady. Po ich spisaniu warto upewnić się, że dziecko rozumie, czego od niego wymagasz.

Wprowadzenie zasad życia domowego wiąże się z przyjęciem ograniczeń, na które dzieci rzadko reagują pozytywnie. Aby zmniejszyć ich opór, warto zaprosić je do współpracy przy tworzeniu domowego regulaminu. Oprócz określenia obowiązków warto też spisać przywileje, jakie czekają na dzieci przestrzegające reguł.

Przyswojenie zasad wymaga czasu

Uczenie przestrzegania reguł powinno odbywać się stopniowo, dlatego wybierzcie z listy trzy pierwsze pozycje, nad którymi będziecie pracować w najbliższym czasie. Po upływie jednego dnia (albo tygodnia), oceń wspólnie z dzieckiem, w jakim stopniu udało mu się wywiązać z zadania. Dla ułatwienia można prowadzić kartę ocen przestrzegania reguł i zaznaczać odpowiednim symbolem stopień przestrzegania danej zasady.

Jeśli dziecko przestrzega reguł, powinno mieć możliwość zyskania dodatkowych przywilejów i nagród wzmacniających pożądane zachowanie. W przypadku notorycznego łamania zasad warto ustalić wcześniej, jakie przywileje może stracić w przypadku wielu negatywnych ocen wpisanych do karty.

Jeśli jasno określisz reguły i co jakiś czas będziesz oceniać ich przestrzeganie, dziecko w końcu je zapamięta i będzie częściej się nimi kierować bez twoich upomnień. 

Autor: Małgorzata Kamińska

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: reguły
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy