Reklama

Przygotowujemy smyka na rodzeństwo

Dla jedynaka pojawienie się brata lub siostry to trudny moment. Jeśli jednak będzie wiedział, co się zmieni po narodzinach maluszka, a potem nie zabraknie mu zainteresowania rodziców, łatwiej zaakceptuje zmianę.

Gdy na świat przyszła Karolina, Jaś zaczął się całkiem inaczej zachowywać - mówi Ania, mama trzyletniego Janka i półrocznej Karolinki. Jaś częściej płacze, ciągle marudzi. Kiedy mama karmi jego siostrę, chce się przytulać albo twierdzi, że też jest głodny, chociaż przed chwilą jadł. Ostatnio zaczął się domagać karmienia przez smoczek, zdarza mu się też zmoczyć łóżeczko.

Chociaż zachowanie synka bardzo niepokoi rodziców, jest klasyczną reakcją zdetronizowanego jedynaka, który za wszelką cenę próbuje zwrócić na siebie uwagę mamy oraz taty. Jeżeli właśnie planujesz drugie dziecko i wolałabyś uniknąć podobnej sytuacji,sprawdź, w jaki sposób można przygotować starszaka na to, że niedługo będzie miał siostrzyczkę albo braciszka.

Reklama

Okres przed narodzinami kolejnej pociechy

Nie czekaj do momentu, gdy noworodek będzie już w domu. Im wcześniej bowiem zaczniesz działać, tym większa szansa na to, że jedynak z prawdziwą radością przywita rodzeństwo.

● Ucz swojego starszaka, jak być samodzielnym.

Nie chodzi tu jednak wyłącznie o to, by szkrab potrafił sam się ubrać czy zjeść, choć to też jest bardzo ważne. Uczenie go samodzielności powinno również polegać na pokazywaniu mu, w jaki sposób może spędzać wolny czas, np. oglądając książeczki, budując z klocków czy bawiąc się z kolegami. A jeśli mowa o kolegach: umiejętność nawiązywania przyjaźni z rówieśnikami to istotny przejaw samodzielności.

Po narodzinach młodszego brata lub siostry kontakt z innymi dziećmi będzie dla starszego malca bardzo ważny. Przedszkolak może np. zaprosić kolegę do domu lub pójść do niego w odwiedziny. Zacznie mieć "swoje życie", dzięki czemu łatwiej będzie mu zaakceptować fakt, że w domu pojawiła się wiecznie płacząca istota, która zabiera mu uwagę rodziców. Starszak nie będzie dzięki temu czuł się tak osamotniony.

● Uprzedź szkraba o emocjach, które mogą się u niego pojawić.

Zazdrości starszego dziecka o młodsze rodzeństwo nie da się wyeliminować (i nie należy tego robić). Można za to próbować ją łagodzić, zanim jeszcze starszak ją poczuje. Powiedz np. maluchowi: "Pewnie będziesz trochę zazdrosny, kiedy mama będzie się zajmować maluszkiem?". Takie pytanie pokaże smykowi, że zdajesz sobie sprawę, jakich uczuć może doświadczać.

Warto też pytać dziecko, jak wyobraża sobie rodzeństwo, co chciałoby z nim robić, w co się bawić itp. Dzięki takim rozmowom noworodek pojawi się w umyśle starszego przyszłego brata lub siostry, zanim przyjdzie na świat.

● Zaangażuj pierwsze dziecko w przygotowywanie wyprawki.

Dobrym sposobem na przygotowanie starszaka na przyjście na świat nowego członka rodziny jest wciąganie go w sprawy, którymi żyją rodzice przed urodzeniem młodszego. Można powiedzieć np.: "Mama była ostatnio u lekarza i okazało się, że dzidziuś jest zdrowy.

Chyba to będzie dziewczynka. Musimy kupić nowe rzeczy dla maluszka". Poza tym warto zaangażować starszego brzdąca w przygotowywanie wyprawki dla malucha - niech wybierze smoczek dla małego, powie czy podoba mu się łóżeczko, wanienka itp.

● Rozmawiaj z córką lub synem o tym, co się wkrótce wydarzy.

Wytłumacz, dlaczego będziesz musiała niedługo na jakiś czas pójść do szpitala i kto się wtedy nim lub nią zajmie. Powiedz też, jak będzie przebiegał wasz zwykły dzień, kiedy wrócisz z niemowlęciem ze szpitala.

Wyjaśnij, co jedzą noworodki, dlaczego trzeba je często przewijać, z jakich powodów płaczą itd. Gdy starsze dziecko nie będzie zaskoczone tym, jak wygląda opieka nad maleństwem, szybciej się odnajdzie w tej niełatwej dla niego, zupełnie nowej sytuacji.

Kiedy maleństwo będzie już na świecie

Pierwsze dni po powrocie mamy ze szpitala są dla starszego dziecka bardzo trudne. Smyk zazwyczaj nie okazuje jeszcze zazdrości, ale jej zwiastuny mogą się już pojawiać (np. nagłe wybuchy płaczu, obrażanie się lub popisy mające zwrócić uwagę otoczenia). Jak mu wtedy pomóc?

● Staraj się poświęcać czas starszemu dziecku.

Paradoksalnie, teraz może potrzebować z twojej strony więcej zainteresowania niż przed pojawieniem się rodzeństwa. Warto zarezerwować część dnia (np. 20 minut wieczorem i 20 minut w południe) tylko dla starszego brzdąca. Poza tym, gdy zajmujesz się młodszą pociechą, zwracaj się co jakiś czas do starszej: pochwal ją, nazwij to, co akurat robi itp.

● Zachęcaj smyka do opieki nad niemowlęciem.

Może np. podać ci gąbkę czy ręcznik, kiedy kąpiesz niemowlę. Takie uczestnictwo w prostych zabiegach pielęgnacyjnych pozwala wytworzyć u starszego dziecka pozytywny stosunek emocjonalny do dzidziusia.

● Spraw, by maluch poczuł się ważny i potrzebny.

Powierzaj mu konkretne zadania. Zapytaj go np. "Możesz mi teraz pomóc? Bo sama nie dam sobie rady z maluszkiem." Starsze dziecko ma szanse poczuć się wtedy wyjątkowe: obudzisz w nim opiekuńczość w stosunku do niemowlęcia. Sprawisz, że poczuje się za nie odpowiedzialne, więc chętniej będzie się o nie troszczyć.

● Uważaj na sytuacje, gdy starszy brzdąc jest zazdrosny.

Jeśli wiesz np., że starszak się denerwuje, kiedy widzi, jak karmisz maluszka piersią, rób to w innym pokoju, by nie wzbudzać w dziecku negatywnych emocji. Innym rozwiązaniem jest przytulanie wolną ręką brzdąca w czasie, gdy podajesz maluszkowi pierś. Uśmiechaj się wtedy do kilkulatka i mów mu miłe rzeczy.

● Nie zmuszaj szkraba, żeby zajmował się bratem/siostrą.

Ma prawo nie mieć na to ochoty - dbanie o młodsze rodzeństwo nie powinno należeć do jego obowiązków. To zadanie rodziców! Zmuszanie do opieki nad malcem może przyczynić się do popsucia relacji między dziećmi. Towarzystwo młodszego brata czy siostry stanie się wówczas uciążliwe, a nie miłe.

● Pozwalaj swojemu malcowi na wyrażanie różnych uczuć.

Bądź przygotowana na to, że będzie się u niego pojawiać wiele uczuć, w tym negatywnych. Jeśli starszak jawnie okazuje niechęć w stosunku do niemowlęcia, nie strofuj go ani nie zawstydzaj. Wręcz przeciwnie: okaż mu zrozumienie i zapewnij, że akceptujesz w pełni wszystkie jego uczucia. Zaznacz jednak przy tym, że masz wielką nadzieję, że to się kiedyś zmieni.

Reaguj bardziej stanowczo wyłącznie w sytuacjach, gdy twoje starsze dziecko przejawia agresję wobec maleństwa. Nie krzycz wtedy ani nie stosuj kar, tylko spokojnie tłumacz, że niemowlakowi łatwo można zrobić krzywdę.

Unikniesz rywalizacji miedzy dziećmi, jeśli:

...POSTARASZ SIĘ ICH NIE PORÓWNYWAĆ

Chwaląc jedno dziecko, możesz bowiem ranić uczucia drugiego. Dlatego lepiej mówić smykowi, co robi dobrze niż podkreślać, w czym jest gorszy od brata lub siostry.

...BĘDZIESZ DLA NICH SPRAWIEDLIWA

Równo dziel obowiązki, biorąc przy tym pod uwagę możliwości dzieci. I doceniaj wysiłki każdego z nich.

...BĘDĄ CZUŁY TWOJĄ BEZWARUNKOWĄ MIŁOŚĆ

Bez względu na wiek, maluchy tak samo potrzebują twojej miłości. Okazuj im ją zatem jak najczęściej.

Wiek maluchów a ich relacje


O tym, jak wygląda kontakt między rodzeństwem, w dużym stopniu decyduje różnica wieku między pociechami. Sprawdź, jaka jest najkorzystniejsza, a kiedy bywa trudniej.

● DZIECI NAJLEPIEJ DOGADUJĄ SIĘ, GDY DZIELI JE 3-6 LAT - wtedy rywalizacja między nimi jest mniejsza, łatwiej też o wspólne zabawy oraz dobrą współpracę (zwłaszcza gdy młodszy szkrab potrafi już mówić). Jeśli różnica wieku jest mniejsza, maluchy mocno ze sobą konkurują, a dodatkowo często za wszelką cenę chcą udowodnić, że są całkiem inne niż brat lub siostra. Większa różnica wieku sprawia zaś, że dzieci może mało łączyć.

Konsultacja: Helena Turlejska-Walewska, psycholog dziecięcy. Tekst: Maria Skrzypek

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: rodzeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy