Reklama

Przegląd zdrowia tuż po wakacjach

Po okresie beztroski warto wybrać się na badania kontrolne i sprawdzić, czy letnie uciechy nie nadwyrężyły organizmu!

Większość pomocnych badań możecie wykonać bezpłatnie, w ramach NFZ. Każdy z nas (ubezpieczony i objęty podstawową opieką zdrowotną) ma prawo np. do bezpłatnej morfologii i badania ogólnego moczu. Powinniśmy jednak mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu (to on ostatecznie decyduje o tym, czy trzeba wykonać testy). Pamiętajmy także, by zapytać lekarza, jak powinniśmy przygotować się do wyznaczonego badania (np. ile godzin być na czczo).

Pomocne testy:

morfologia krwi - daje obraz ogólnej kondycji organizmu (czy występują niedobory pierwiastków, infekcje);

Reklama

badanie ogólne moczu - pokazuje m.in., czy organizm jest nawodniony, a nerki dobrze pracują. Uwaga! Wyniki badań zawsze należy pokazać lekarzowi.

Badania dla mamy

Warto skontrolować: skórę, miejsca intymne, mocz.

Latem uwielbiamy wylegiwać się na słońcu i pluskać w wodzie. Ale te przyjemności mogą być przyczyną zdrowotnych kłopotów.

1. Badanie dermoskopowe

To bardzo ważny element diagnostyki skóry, m.in. pod kątem czerniaka. Dermoskop - niepozorne urządzenie z lupką - pozwala lekarzowi dokładnie obejrzeć wszystkie posłoneczne znamiona (tzw. barwnikowe) i zawczasu wykryć groźne zmiany. Dermoskopia może być wykonana podczas standardowej wizyty dermatologicznej i jest refundowana (tak, jak konsultacja).

2. Kontrola u ginekologa

Jeśli często kąpałaś się w chłodnej wodzie i nosiłaś wilgotny kostium, to mogła rozwinąć się u ciebie infekcja pochwy (np. grzybica). Wykryjesz ją podczas rutynowej kontroli u ginekologa (bezpłatnej, bez skierowania).

3. Badanie moczu

Pobolewa cię pęcherz i często biegasz do toalety? Być może to infekcja bakteryjna. Schorzenie wykryje badanie ogólne moczu (refundowane ze skierowaniem).

Badania dla taty

Warto skontrolować: cholesterol(e), ciśnienie, glukozę.

Częste biesiady przy grillu i piwie mogły nadwyrężyć męskie zdrowie. Panowie powinni sprawdzić przede wszystkim swój układ krążenia!

1. Pomiar cholesterolu

Pokaże, jak dużo związków tłuszczowych krąży we krwi i czy mężczyźnie mogą grozić zmiany miażdżycowe. Najlepiej wykonać tzw. lipidogram (bezpłatnie, ze skierowaniem). Wtedy będzie wiadomo, jakie są proporcje między dobrymi (HDL) i złymi (LDL) tłuszczami. Normy cholesterolu: Dcałkowity - poniżej 200 mg/dl; DLDL - poniżej 100 mg/dl DHDL - powyżej 45 mg/dl.

2. Kontrola ciśnienia krwi

Panowie mają skłonność do podwyższonego ciśnienia. Dlatego powinni często je mierzyć! W przychodni jest to refundowane i nie wymaga skierowania.

Normy ciśnienia:

skurczowe -120-129 mm Hg;

rozkurczowe - 80-84 mm Hg.

3. Sprawdzenie poziomu cukru

Do badania powinien skłonić mężczyznę... wystający brzuszek. Taka otyłość sprzyja rozwojowi cukrzycy typu II. Badanie jest refundowane, ale wymaga skierowania.

Normy cukru:

na czczo - 60-100 mg/dl;

po posiłku - 140-160 mg/dl.

Badania dla dziecka

Warto skontrolować: krew, kał, uszy, zęby.

W wakacje maluch spędzał dużo czasu na dworze. Dotykał zwierząt, grzebał rękami w piasku i ziemi. Mógł łatwo zarazić się pasożytami!

1. Badania krwi oraz kału

Lekarz może je zlecić, jeśli dziecko nie ma apetytu, skarży się na bóle brzucha i głowy, dostaje bez powodu wysypki, zgrzyta zębami podczas snu, pociera odbyt.

Rozmaz krwi - wykaże zakażenie glistą psią lub kocią (podwyższony poziom tzw. eozynofili).

Wymaz z okolic odbytu - pozwoli rozpoznać owsicę.

2. Konsultacja u laryngologa

Bywa konieczna po letnich kąpielach i częstym zalewaniu uszu wodą, jeśli np. maluch narzeka na uczucie ich zatkania. Potrzebne jest skierowanie od lekarza POZ.

3. Wizyta u stomatologa Koloniści nie zawsze pamiętają o myciu zębów, za to chętnie zajadają się słodyczami. Potem wracają do domu z próchnicą! Przegląd stomatologiczny i leczenie zębów są refundowane, nie wymagają skierowania.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy