Reklama

Poznaj swoje dziecko

Na pytanie: "czy znasz swoje dziecko?" większość rodziców bez wahania odpowie, że tak, bo któż inny mógłby wiedzieć więcej o ich pociesze? Do pewnego wieku, to my jesteśmy dla dzieci głównymi towarzyszami i świadkami ich codziennych zmagań ze światem, możemy wpływać na dzieci i obserwować to, jak się kształtują i zmieniają - ich charaktery, osobowość, zainteresowania.

Mylą się jednak ci, którzy budują swoją wiedzę o drugim człowieku tylko na podstawie tego, co widać na zewnątrz, samych zachowań (i własnych czasem mylnych jego interpretacji). Nie da się dobrze zrozumieć człowieka - czy to małego, czy dorosłego, bez wejścia i poznania jego indywidualnego i bogatego świata myśli i emocji. To obszar do którego dziecko może nas dopuścić albo nie.  

Nie łatwo mówić o uczuciach  

Nie wszystkie dzieci chcą lub potrafią dzielić się swoimi wewnętrznymi przeżyciami z dorosłymi. Często nie chcą się odsłaniać i nie mówią co myślą i czują z obawy, że nie zostaną wysłuchane i zrozumiane. Bywa, że z różnych powodów tłumią, zaprzeczają swoimi odczuciom, zwłaszcza jeśli są one negatywne i wiążą się z jakąś trudnością.

Reklama

Jak pomóc dziecku, któremu nie jest łatwo powiedzieć o problemie i o tym, jak się czuje? W luźnej atmosferze niewątpliwie dużo szybciej dochodzi do wymiany ważnych informacji. Łatwiej się też otworzyć przed kimś, kto też mówi o sobie, zwierza się z jakiejś swojej tajemnicy, dzieli swoimi uczuciami.

Dlatego zaproponuj dziecku zabawę w wymianę myśli na temat tego, co zdarzyło się danego dnia. Polega na tym, że wpisujecie różne pytania na karteczkach: "co cię dziś rozbawiło/zasmuciło", "co cię zaskoczyło", "czy ktoś był dla ciebie szczególnie miły/niemiły", "co wolałbyś dzisiaj robić", "czy potrzebowałeś dzisiaj pomocy", "czy zrobiłeś coś dla siebie" itp.  

Każdy uczestnik udziela pisemnych (lub rysunkowych) odpowiedzi na te pytania, na które chce odpowiedzieć. Na koniec każdy czyta swoje odpowiedzi i je wyjaśnia. Taka wymiana informacji jest lepsza niż zwykłe "odpytywanie" dziecka, sprzyja wzajemnemu zaufaniu, na którym skorzystają obie strony.  

Zabawa okazją do wymiany informacji  

Inną zabawą, którą możesz zaproponować dziecku, aby lepiej poznać jego potrzeby i samopoczucie, jest rysunek słoneczka. Poproś, aby dziecko narysowało słońce, a jego promienie podpisało tym, czego potrzebuje aby poczuć cię ciepło, dobrze i bezpiecznie. Dziecko może tu wpisać wszystko to, czego potrzebuje.  

Poprzez zabawę dzieci łatwiej komunikują swoje uczucia, to dobry sposób aby poznać nie tylko ich aktualne trudności, ale i osiągnięcia. Dzieci mają potrzebę opowiadania o chwilach, w których czuły się szczęśliwe, lub dumne. Można dać im taką sposobność, proponując wykonanie rysunku "moje góry".

Każda narysowana góra ma tu symbolizować moment, kiedy dziecko było z siebie dumne. Rysując warto poprosić dziecko, aby opowiedziało o tych chwilach i co wtedy czuło. Ty też możesz narysować swoje góry i opowiedzieć o nich dziecku.  

Wspólne zabawy z dzieckiem dodadzą mu wiary w siebie i zachęcą do zwierzeń. A uwaga i czas jaki poświęcisz na poznawanie swojej pociechy zaprocentuje u niej odpowiednią samooceną i pozytywnym podejściem do życia.   


Małgorzata Kamińska                

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wychowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy