Reklama

Nie zgadzam się, skarbie - 3 kroki skutecznej komunikacji

Na twój kategoryczny sprzeciw zbuntowany nastolatek reaguje impulsywnie. Radzimy, jak okiełznać jego emocje... stawiając na swoim.

Twoje dziecko dorasta, a wraz z tym wzmacnia się jego dążenie do niezależności. Nie dziw się, że tak trudno mu pogodzić się z ograniczeniami. Nie poprzestawaj na krótkim "nie", a dziecko łatwiej przyjmie twoje racje.

Wyjaśnię wszystkie powody

Koniecznie podaj przyczyny, dlaczego nie możesz zgodzić się, by córka np. wyjechała ze znajomymi na kilka dni w góry, bądź syn kupił sobie nową gitarę lub rower.

• Obawiam się o twoje bezpieczeństwo Podkreśl, że jako osoba starsza oraz bardziej doświadczona, przewidujesz, że np. planowany wyjazd czy późne wyjście jest zbyt ryzykowne (konkretnie wymień czego się obawiasz).

Reklama

• Nie stać nas na to Wytłumacz dziecku, że nie możesz przeznaczyć pieniędzy na to, co sobie wymarzyło (ubrania, wycieczkę szkolną). Przeprowadź prostą lekcję matematyki. Wylicz na co i w jakiej kwocie idą domowe wydatki.

• Takie są moje priorytety Powołaj się na te wartości, które cenisz i chcesz, by były ważne również dla dziecka. Przykład: córka nalega na spotkanie z przyjaciółką, w dniu gdy przejeżdża do was babcia. Odpowiedz: "Uważam, że ten wieczór wszyscy powinniśmy spędzić z babcią. Jest naszym gościem".

Teraz ja chętnie cię wysłucham

Nie zamykaj się na dyskusje ze swoim dzieckiem. Pozwól mu wyrazić, co myśli o twoich argumentach. Bądź przygotowana na oceny i bezwzględne opinie. Nastolatki potrafią dobitnie zaznaczyć swoje zdanie. Mimo to wysłuchaj spokojnie, co syn czy córka mają do powiedzenia. Potem sama zabierz głos.

Zmiana jest możliwa

Pociecha nie przekonała cię do zmiany zdania? Powiedz: "Kochanie rozumiem twoje rozżalenie, ale muszę pozostać przy swojej decyzji". Na tym jednak nie koniec! Daj nadzieję, że jest szansa, iż kiedyś wszystko potoczy się po jego myśli. Przedstaw warunki!

• Przekonam się, że jesteś odpowiedzialny Swoim postępowaniem dziecko musi ci udowodnić, że rozsądek to jest to, czym kieruje się w swoim zachowaniu.

• Znajdziemy oszczędności Zapytaj dziecko z czego jest w stanie zrezygnować, by uzbierać pieniądze na wymarzony cel (np. wycieczka zamiast modnych butów).

• Wywiążesz się z obowiązków To one stoją przed rozrywkami oraz przywilejami. Dziecko powinno dobrze znać tę hierarchię!

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy