Reklama

Najczęstsze przyczyny problemów ze snem

Sprawdź, dlaczego twój maluszek źle śpi. Oto najczęstsze przyczyny:

Kolka 

Dokucza niemowlętom najczęściej wieczorami. Dziecko cierpiące na kolkę krzyczy (nawet trzy godziny bez przerwy!), pręży się, podkurcza i gwałtownie prostuje nóżki. Przyczyną kolek najczęściej jest niedojrzałość układu pokarmowego brzdąca oraz to, że połyka on za dużo powietrza podczas ssania.

Na kolki często cierpią też dzieci, które nie tolerują laktozy. Płaczącemu malcowi pomoże częstsze podnoszenie do odbicia w trakcie karmienia, delikatny masaż brzuszka albo kąpiele w ciepłej wodzie. Ulgę przyniosą maluchowi herbatki z kopru włoskiego oraz preparaty redukujące gazy w jelitach, np. Bobotic, Infacol.

Reklama

Ząbkowanie

Jeśli maluszek marudzi, kaprysi, zaczyna obficie się ślinić i często wkłada rączki do buzi, to znak, że wyrzynają mu się ząbki. Niemowlę nie może zasnąć, bo swędzą je i bolą dziąsełka. Aby złagodzić te dolegliwości, smaruj mu dziąsła żelem przeciwbólowym, np. Calgel, Bobodent. W ciągu dnia dawaj brzdącowi schłodzony gryzak, który ukoi ból opuchniętych dziąseł.

Jeśli maluszek jest niespokojny i często budzi się w nocy, podaj mu wieczorem ziołową herbatkę z melisy, która podziała uspokajająco i ułatwi zasypianie. Spuchnięte dziąsła malca możesz też masować tetrową pieluszką albo silikonową nakładką na palec. Dzieci zaczynają ząbkować najczęściej około 6.-8. miesiąca życia. Problemy ze snem mogą pojawiać się okresowo, kiedy smykowi będą wyrzynać się kolejne mleczaki.

Zatkany nosek

Częstą przyczyną pobudek i trudności w zasypianiu jest katar albo sapka. Zatkany nosek uniemożliwia niemowlęciu swobodne oddychanie, dlatego jest ono rozdrażnione i nie może zasnąć. Aby ułatwić dziecku spokojny sen, jak najczęściej oczyszczaj mu nosek. Możesz stosować sól fizjologiczną albo preparaty z roztworem wody morskiej. Środki te rozrzedzają zalegającą w nosie wydzielinę i wypłukują ją na zewnątrz.

Kiedy szkrab leży w łóżeczku, podłóż pod materacyk poduszkę, tak by główka malca znajdowała się nieco wyżej niż reszta ciała - katar będzie wtedy spływał, nie zatykając noska.

Początek infekcji 

Na krótko przed pojawieniem się innych objawów, takich jak katar czy kaszel, niemowlę robi się rozdrażnione, nie może również spokojnie zasnąć. Wtedy upewnij się, czy malec nie ma podwyższonej temperatury. Jeśli ma gorączkę, podaj mu lek z paracetamolem albo ibuprofenem.

Warto wiedzieć

Aby ułatwić malcowi zasypianie, warto kupić mu przytulankę. Można podarować ją już niemowlęciu, które zaczyna spać samo w łóżeczku. Taki przyjaciel pomoże dziecku pokonać lęk związany z rozłąką z mamą, uspokoi je i da mu poczucie bezpieczeństwa.

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy