Reklama

  • Horoskop: Baran

   W sferze galaktyki zostaną poruszone energie, które podlegać będą regeneracji. Na planie ziemskim może...

   więcej »
  • Horoskop: Byk

   Nie będą ci teraz potrzebne dodatkowe atrybuty określające twoją siłę. Czas spokojnego realizowania...

   więcej »
  • Horoskop: Bliźnięta

   Czas rozwoju wewnętrznego. Twoja bezkompromisowość może wzbudzić opór otoczenia. Ktoś może chcieć...

   więcej »
  • Horoskop: Rak

   W przestrzeniach kosmicznych pojawią się możliwości, które zauważysz, gdy będziesz robić wszystko po...

   więcej »
  • Horoskop: Lew

   Wewnętrzne energie będą w pełni podległe twojej woli. Śmiało pokonuj przeszkody. Po południu dużego...

   więcej »
  • Horoskop: Panna

   Masz dużą moc. Sprzyja wiara w zwycięstwo, które powinno nadejść z innej strony, niż się...

   więcej »
  • Horoskop: Waga

   Kosmiczne przestworza otwierają się z niezwykłą mocą. Nie trać ani sekundy w dążeniu do tego,...

   więcej »
  • Horoskop: Skorpion

   Możesz zrobić krok do przodu w czymś wyjątkowym. Obudzi się w tobie wewnętrzny ogień...

   więcej »
  • Horoskop: Strzelec

   Kosmiczna przestrzeń tworzyć będzie szereg kreatywnych kształtów. Na planie ziemskim możesz dużo...

   więcej »
  • Horoskop: Koziorożec

   Twoja koncepcja rzeczywistości zacznie się zmieniać na bardziej otwartą. Kosmiczna fala otwiera przed...

   więcej »
  • Horoskop: Wodnik

   Z kosmosu otrzymasz nowy sygnał. Możesz rozpocząć to, na co było oczekiwane od dawna. Realizacja...

   więcej »
  • Horoskop: Ryby

   Znajdziesz czas, by zrealizować to, co cię fascynuje. Możesz w nowej formie przekazać swoje...

   więcej »
  Zmień
  • Baran
  • Byk
  • Bliźnięta
  • Rak
  • Lew
  • Panna
  • Waga
  • Skorpion
  • Strzelec
  • Koziorożec
  • Wodnik
  • Ryby
  • kg lub g
   m lub cm
  więcej na medycyna.interia.pl
 • Leksykon zdrowia

 • Wpisz datę pierwszego dnia cyklu - czyli dnia, kiedy pojawiła się miesiączka. Tabelka, którą wówczas zobaczysz, pokaże Twoje dni płodne i niepłodne w obrębie cyklu.

 • Reklama

  • kg
  • cm

Nagość przy dziecku

Rodzice często zastanawiają się, jak we własnym rodzinnym gronie wyznaczać granice intymności. Zapytaliśmy o to seksuologa i psychologa.

Zdjęcie

Dopóki maluszek jest niemowlęciem, jest mu obojętne, czy widzi rodziców nago, czy ubranych /© Panthermedia
Dopóki maluszek jest niemowlęciem, jest mu obojętne, czy widzi rodziców nago, czy ubranych
/© Panthermedia
Dopóki maluszek jest niemowlęciem, jest mu obojętne, czy widzi rodziców nago, czy ubranych. Przychodzi jednak dzień dzień, w którym dziecko zaczyna dostrzegać, że brak ubrania nie jest stanem naturalnym. Zaczyna też pytać, dlaczego mama i tata wyglądają inaczej... W tym momencie rodzice zaczynają czuć, że trzeba ustalić jakieś granice intymności. Ale gdzie one właściwie przebiegają? O odpowiedź na najczęstsze pytania poprosiliśmy naszych ekspertów: dr. Radosława Jerzego Utnika, psychologa- -seksuologa oraz Helenę Turlejską-Walewską, psychologa dziecięcego.

Czy chodzić nago przy maluszku?

Reklama

Zastanawiasz się, czy malec w ogóle może oglądać was bez ubrania. Boisz się, co na ten temat powiedzieliby np. twoi teściowie. A z drugiej strony, widząc program, w którym szwedzkie rodziny siedzą nago w saunie, myślisz: "Może to oni mają rację?".

Zdaniem seksuologa: Sama nagość lub jej brak jest obojętna dla rozwoju dziecka. Ważne są za to okoliczności, w jakich występuje. A te mogą być różne: nagość rekreacyjna na plaży, laktacyjna karmiącej matki itd. W naszym kraju mamy jednak spory problem z rozróżnianiem tych kontekstów - nagość kojarzy się głównie z erotyką. Ten seksualny filtr, przez jaki patrzymy, sprawia, że jednak większość rodziców zasłania się przed dziećmi.

Zdaniem psychologa: Okazjonalne przemknięcie nago z łazienki do pokoju, zdarza się każdemu i nie zostanie raczej negatywnie ocenione. Jednak swobodne chodzenie nago po domu w obecności kilkulatka w naszym kręgu kulturowym uzna się już za przekroczenie norm. Pamiętajmy, że dzieci uczą się głównie poprzez naśladownictwo rodziców. Warto więc zastanowić się, czy nadmiernie luźne potraktowanie nagości nie spowoduje, iż szkrab przekonany o tym, że można chodzić nago, będzie się rozbierał w niestosownych momentach (np. podczas wizyty u kolegi). A co za tym idzie narazi się na niemiłe docinki, a swoich rodziców na krytykę otoczenia.

Czy kąpać się razem z malcem?

Wspólna kąpiel z mamą czy tatą to dla malucha nie lada atrakcja. Można się pluskać, przytulać do rodzica, puszczać razem łódeczki. Jak więc rozpoznać właściwy moment, kiedy dziecko powinno myć się już samo?

Zdaniem psychologa: Wspólna kąpiel dziecka z rodzicem staje się zbyt krępująca zwykle około 3. roku życia malca. Wtedy to maluch zaczyna interesować się różnicami w budowie między płciami. Dlatego lepiej wycofać się ze wspólnych kąpieli wcześniej, w drugim roku życia smyka lub nie wprowadzać ich wcale.

Zdaniem seksuologa: Jestem raczej przeciwny kąpielom rodziców z dzieckiem w wannie. Natomiast wspólna kąpiel pod prysznicem z rodzicem tej samej płci może być treningiem higieny osobistej.

Co ze spaniem z rodzicami?

Niektóre maluchy chcą spać z mamą i tatą. Taki zwyczaj stwarza jednak ryzyko, że dziecko może zobaczyć rodziców nago albo znienacka wejść do sypialni, gdy uprawiają seks.

Zdaniem seksuologa: Najzdrowsza sytuacja to taka, w której maluszek śpi sam. Dlatego warto przyzwyczajać go do tego już od urodzenia.

Zdaniem psychologa: Najlepiej postępować zgodnie z potrzebami dziecka i własnymi - niektóre pary lubią i chcą spać z dziećmi, inne nie. Spanie z małym smykiem daje poczucie bliskości, ale także jest wygodne - nie trzeba wstawać w nocy do karmienia. Należy jednak liczyć się z konsekwencjami. Brzdąc przyzwyczajony do spania z rodzicami, nie będzie się kwapił do opuszczenia ich sypialni. A dobrze byłoby, aby zrobił to ok. 2. roku życia. Jego łóżeczko może stać w innym pokoju lub w wydzielonej części mieszkania. Dzięki temu, że będzie miał "swój teren" zyska poczucie odrębności i nauczy się poszanowania granic innych ludzi.

A gdy maluch nas przyłapie...

Jak zareagować, jeśli malec wejdzie do łazienki albo do sypialni rodziców w nieodpowiedniej chwili?

Zdaniem seksuologa: Nie wolno nerwowo się zasłaniać, ponieważ takie zachowanie rodziców może wywołać u dziecka niepokój. Jeśli brzdąc zobaczył, jak mama i tata uprawiają seks, należy wyjaśnić mu, że kochający się dorośli ludzie lubią się czasami mocno przytulać i że sprawia im to radość.

Zdaniem psychologa: Zgadzam się z tym, że należy wyjaśnić dziecku, co się stało, ale wcześniej trzeba uczyć je, że są chwile, kiedy rodzice chcą być sami. Można powiedzieć np.: "Jeżeli widzisz, że drzwi od naszej sypialni są zamknięte, zapukaj i spytaj, czy możesz wejść".

Jak uczyć smyka lubić swoje ciało?

Maluch, którego rodzice uczą szacunku dla ciała, ma większe poczucie własnej wartości, łatwiej nawiązuje relacje z ludźmi, umie też zadbać o swoje zdrowie.

Zdaniem psychologa: Dobrym pretekstem może być nauka higieny. Trzeba tłumaczyć dziecku, że jego narządy intymne są tak samo ważne jak uszy czy zęby i że trzeba je myć. Należy pokazać smykowi, jak to robić, ale zachęcać go do samodzielności.

Zdaniem seksuologa: Jeśli malec pyta, jak nazywają się jego narządy intymne, należy powiedzieć, że to jest "cipcia" czy "siusiak" (lub użyć innych nazw). Nigdy nie wolno mówić, że narządy intymne są brzydkie, złe itp.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wychowanie

Mam dziecko

Zobacz również

 • Pyszne racuchy

  Nie masz pomysłu na obiad? W dzisiejszym przepisie brzoskwiniowe racuchy. Smakują naprawdę doskonale! więcej

Reklama

Skomentuj artykuł: Nagość przy dziecku

Przejdź do forum »

Twój komentarz może być pierwszy

Piszesz jako Gość

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Reklama