Reklama

Kim była Maria Montessori?

Dostała się na medycynę, ale to nie wystarczyło, by móc studiować. Udała się więc do samego papieża. Kim była ta wyjątkowa kobieta?

To Maria Montessori. Urodziła się w 1870 roku w Chiaravalle we Włoszech. Była jedynaczką wywodzącą się z klasy średniej. Średnia długość życia we Włoszech wynosiła wtedy 32 lata, panowała bieda.

Dostała się na studia medyczne. Początkowo myślano, że Maria to Mario. Gdy okazało się, że jest kobietą dowiedziała się, że ze względu na swą płeć nie może studiować medycyny.

Udała się z tym do papieża i usłyszała, że jeśli coś jest dobre dla mężczyzny to dla kobiety także - mogła kontynuować naukę.

Reklama

Była feministką. Broniła praw kobiet. Uważała, że kobiety i mężczyźni powinni zarabiać tyle samo za wykonywanie tej samej czynności. Walczyła także o to, aby kobiety mogły angażować się w życie polityczne.

Miała syna Mario Montessori, który wspólnie z nią rozwijał metodę pedagogiczną znaną teraz na całym świecie. Razem podróżowali po świecie.

W 1907 roku powstało pierwsze przedszkole Marii Montessori - Casa dei Bambini. Założycielka była bardzo wymagająca wobec rodziców.

Podpisywali oni regulamin, w którym zobowiązywali się na przykład do codziennego mycia dzieci, sprzątania w domu.

Maria była zainteresowana tym, co dzieje się w domach rodzinnych dzieci. Zaangażowała dzieci w życie przedszkola, dostosowała meble do ich wzrostu, tworzyła pomoce rozwojowe. Poświęciła całe swoje życie dzieciom, odkrywaniu ich, obserwacji, konstruowaniu nowych materiałów.

Pozostawiła po sobie ogromną wiedzę o dzieciach, w końcu jej całe życie było skoncentrowane na rozwijaniu swojej metody. Napisała wiele książek na ten temat, większość jednak nie jest przetłumaczona na język polski. Zmarła w 1952 roku.

Beata Wintoch  -  jej życiową misją jest promowanie metody Montessori wśród rodziców, dlatego prowadzi blog Rodzina Montessori i warsztaty o takiej samej nazwie. Twórczyni sklepu internetowego Simple Toys z pomocami rozwojowymi i zabawkami wspierającymi naturalny rozwój dzieci.    

www.rodzinamontessori.pl

Rodzina Montessori
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy