Reklama

Jak rozmawiać z dzieckiem o finansach?

Edukacja finansowa dziecka to ważne zadanie dla każdego rodzica. Twoja pociecha nie nauczy się w szkole umiejętności poruszania się w gąszczu bankowych definicji. Dlatego sam musisz zatroszczyć się o przekazanie pozytywnych wzorców i szacunku do pieniędzy. Najlepiej robić to od najwcześniejszych lat. Bankowość elektroniczna niesie wiele narzędzi, które pomogą ci pokazać dziecku, jak zarządzać pieniędzmi.

Najistotniejsze w edukacji finansowej młodego człowieka jest traktowanie go poważnie. Nie zmieniaj raz podjętych względem dziecka decyzji. Pozwól mu dowiedzieć się, jak wygląda domowy budżet i na czym polega skuteczne oszczędzanie. Decydując się na przekazanie wiedzy o finansach, musisz także pogodzić się z tym, że dziecko będzie czasem popełniać błędy. 

Graj w otwarte karty

Do nauki o finansach wykorzystuj codzienne sytuacje. Nie ukrywaj przed maluchem swoich zarobków. Zadbaj, aby dziecko było świadome, jakie kwoty wydajesz na prąd, wodę, ogrzewanie. Uświadom go także, ile kosztuje rata kredytu hipotecznego i ile musiałeś zapłacić za kawałek podłogi, na którym stoi dziecięce łóżeczko. To ułatwi twojej latorośli zrozumienie wartości pieniądza. 

Reklama

Podczas procesu zaszczepiania w maluchu szacunku do pieniędzy wykorzystuj też codzienne sytuacje. Twoje dziecko chce dostać drogą zabawkę? Skorzystaj z managera finansów, który udostępnia twój bank online i pokaż maluchowi na diagramie, dlaczego nie możesz sobie pozwolić na zakup wartego kilkaset złotych drona lub innego wymarzonego gadżetu. 

Bankowość internetowa – twój sprzymierzeniec

Bankowość elektroniczna i bank online niosą sporo ułatwień w codziennej edukacji finansowej. Możesz wykorzystywać te narzędzia, aby pokazywać dziecku na przykładach, jak tworzyć budżet domowy i jak się go trzymać. Pokaż mu, jak wykorzystać bankowość mobilną i dokonywać przelewów w banku online. 

Zakładając lokatę terminową, pokazuj dziecku, jak działa kalkulator odsetek. Możesz też wykorzystać kalkulator raty kredytowej, aby uświadomić mu, ile faktycznie kosztują pożyczki gotówkowe. Bankowość elektroniczna to twój sprzymierzeniec, gdyż bardzo ułatwia pokazanie na przykładach, jak działają domowe finanse

Daj dziecku własne pieniądze

Skuteczna edukacja finansowa nie jest możliwa, jeśli nie pozwolisz dziecku uczyć się w praktyce. Ustalcie, że będzie dostawało kieszonkowe o określonej wysokości. Nie zamykaj się na negocjacje. Jeśli twoja pociecha będzie umiała uzasadnić, dlaczego proponowana przez ciebie kwota jest zbyt niska, spróbuj wyjść jej potrzebom naprzeciw. Wymagaj jednak logicznych argumentów. 

Ustalcie, że podstawowe potrzeby zapewnisz dziecku ty, a kieszonkowe może ono wydać na co tylko zapragnie. Pozwól mu na nietrafione zakupy, nawet jeśli przeczuwasz że dziecku będzie smutno, gdy okaże się, że zainwestowało oszczędności w kiepskiej jakości zabawkę. Ale jak wiadomo, najskuteczniej młody człowiek uczy się na własnych błędach.


materiał zewnętrzny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy