Reklama

Jak pokonać kryzys w przyjaźni?

Relacje z rówieśnikami są ważnym czynnikiem wpływającym na osiągnięcia, dobre samopoczucie i samoocenę dziecka w wieku szkolnym. Jeśli dziecko jest lubiane i potrafi nawiązać przyjaźnie łatwiej radzi sobie z wymaganiami szkolnymi i codziennymi problemami.

Na co dzień twoje dziecko styka się z różnymi osobami i nawiązanie ze wszystkimi pozytywnych relacji może być trudne lub wręcz niemożliwe. Nie każdy przecież podziela nasze wartości i kieruje się w życiu podobnymi zasadami. Naturalne jest więc, że nie zabiegamy o akceptację wszystkich i szukamy kontaktu z osobami podobnymi do siebie. Jednak nawet w gronie bliskich sobie osób, koleżanek i przyjaciół mogą zdarzać się od czasu do czasu nieporozumienia lub konflikty. Od tego, czy twoje dziecko będzie potrafiło sobie z nimi poradzić, zależą dalsze losy ważnych dla niego znajomości.

Reklama

Właściwa interpretacja sytuacji kluczem do rozwiązania problemu

Mama zauważyła, że Ania od tygodnia jest przygaszona i częściej niż zwykle przesiaduje w zamkniętym pokoju. Ze szkoły wraca zaraz o lekcjach, mimo, że wcześniej nie spieszyła się z powrotem do domu. Jej telefon nienaturalnie milczy, mimo, że wcześniej ciągle było słychać dźwięk przychodzących wiadomości. "Chyba coś się dzieje" - pomyślała mama i postanowiła porozmawiać z córką. Okazało się, że jakiś czas temu dziewczynka pokłóciła się ze swoimi dwoma dobrymi koleżankami. Teraz nie odzywały się do siebie i ta sytuacja bardzo przygnębiała Anię. Dziewczynka jednak była przekonana, że to koleżanki zawiniły i swoim zachowaniem wyrządziły jej przykrość. Zależało jej na tej przyjaźni, ale udawała, że jest inaczej. Czekała aż koleżanki wykonają pierwszy krok.Mama miała pewne pomysły na rozwiązanie tego problemu, ale postanowiła  nie podawać córce gotowych rozwiązań tylko zadać jej kilka pytań, dzięki którym Ania sama będzie w stanie poradzić sobie z tą sytuacją. Oto one:  


1. Zastanów się chwilę na czym polega twój problem. Kto lub co mogło się przyczynić do jego powstania? Jakie masz na to dowody? Jaki może być twój udział?

2. Czy wiesz co każda z osób myśli i czuje w tej sytuacji? Spróbuj się postawić na miejscu dziewczyn.

3. Jakie są możliwe sposoby rozwiązania problemu? Poszukaj jak najwięcej możliwości.

4. Zastanów się jakie mogą być konsekwencje tych rozwiązań i wybierz najlepszy plan działania.

5. Sprawdź, czy twój plan i związane z nim działania skutecznie rozwiązały problem.

Przyjęcie perspektywy innych osób ułatwia porozumienie

Przejście przez poszczególne kroki rozwiązywania problemów interpersonalnych nie było dla Ani łatwe, ale naprowadziło ją w końcu na dobre rozwiązanie. Dziewczynki wyjaśniły sobie pewne sprawy i doszły do porozumienia.

Mama zachęciła Anię, aby w podobnych sytuacjach wykorzystywała wyżej wymienione kroki. Niektóre dzieci błędnie interpretują intencje innych ludzi w sytuacjach społecznych i nie zastanawiają się, jaki jest ich punkt widzenia. Nie uławia to znalezienia wyjścia z trudnej sytuacji. Dzieci  potrzebują treningu w poszukiwaniu adekwatnej oceny danej sytuacji oraz zrozumieniu perspektywy innych uczestników zdarzenia. Trening interpretowania sytuacji pomaga dziecku ocenić adekwatność swoich myśli i zrozumieć, że inni ludzie inaczej spostrzegają lub oceniają problemy.

Autor: Małgorzata Kamińska

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy