Reklama

Gościnność - uczymy jej od małego

Bliscy, którzy odwiedzają nasz dom, powinni czuć się w nim wyjątkowo. Dobrze, by twoje dziecko wiedziało, jak być dla gości serdecznym gospodarzem.

Przedszkolak na straży zgodnej zabawy

Kilkulatki są coraz bardziej zainteresowane kontaktami z rówieśnikami. Warto więc zapraszać maluchy do domu i uczyć dziecko, że gość jest najważniejszą osobą. Wyjątkowe miejsce

Zachęć dziecko, by wyczarowało szczególne miejsce dla swoich gości. Balony, serpentyny i inne dekoracje niech udekorują kącik zabawy. Maluch doskonale zrozumie, że wizyta kolegów to wyjątkowe wydarzenie, bo przecież niecodziennie zawiesza się w domu baloniki.

Szkoła ustępstw

Uprzedź swoje dziecko, że gość ma pierwszeństwo we wszystkim. Zapowiedz, że wyrywanie zabawek, kłótnie, upieranie się przy swoim nie przystoi gospodarzowi.

Reklama

Wspólna gra

Wybierzcie zabawę, w którą zaangażowani będą wszyscy (np. teatrzyk, sklepik, budowanie osiedla z klocków). W ten sposób żaden z gości nie zacznie się nudzić i wizytę będzie miło wspominał.

Uczeń podstawówki to już dobry organizator

Od dziecka w wieku szkolnym wymagaj zaangażowania w przygotowanie udanego przyjęcia. Podpowiedz mu, na co zwrócić uwagę, by spotkanie było udane.

Miły poczęstunek

Dobrze, by na gościa czekały smakołyki. Warto, by dziecko zadbało o coś wyjątkowego, np. upiekło z tobą babeczki czy przygotowało kanapki w formie barwnych koreczków. Uczul pociechę, że bez względu na to, czy jest to zaplanowane spotkanie czy niezapowiedziana wizyta, gościowi należy zaproponować poczęstunek.

Lista gości

Zasugeruj, by latorośl nie zapraszała osób, które nie przepadają za sobą. Trudno przecież zapewnić miłą atmosferę, gdy spotykają się osoby, które się nie lubią. Ich wizyty warto zaplanować na inne dni. Dobry gospodarz powinien być więc również dyplomatą!

Uwaga na wszystkich

Obowiązkiem gospodarza jest dbanie o swoich gości. W tym celu latorośl powinna zaproponować odwiedzającym jakieś zajęcia. Może oglądanie hitów filmowych, gry na playstation. Uprzedź, że niedopuszczalne jest okazywanie zniecierpliwienia, znudzenia czy krytyka zachowania albo wyglądu gości. Uczul też, by dziecko unikało rozmów przez komórkę czy na skype'ie (chyba, że w konwersację włączą się wszyscy).

Nastolatek oryginalność pod kontrolą

Nastolatek lubi chadzać własnymi drogami. Niechętnie podporządkowuje się sztampom i schematom. Pomóż dziecku połączyć dobre obyczaje z niebanalnością.

Wysprzątany pokój

Wymagaj, by latorośl zapanowała nad bałaganem przed wizytą rówieśników. Powiedz, że rozumiesz, iż twoje dziecko może mieć własną wizję porządku. Jednak nie muszą jej podzielać jego goście. Mało tego, mogą poczuć się urażeni rozwieszonymi na krzesłach ubraniami, nieposłanym łóżkiem czy górą brudnych naczyń na biurku.

Kulinarna improwizacja

Zaproponuj wspólne przygotowanie posiłku. Wszyscy uczestnicy imprezy mogą przecież zaangażować się w przygotowanie wspólnie wybranego dania. Impreza w kuchni? Czemu nie, młodzież lubi zaskakujące rozwiązania! Uwaga! Składniki potrawy zapewnia gospodarz.

Troska o powrót

W dobrym tonie będzie odprowadzenie gości. Gdy impreza przeciąga się do późna, warto zaproponować nocleg.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: dziecko | uczyć | wychowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama