Edukacja Montessori w domu

Korzystanie z metody Marii Montessori w polskich domach staje się coraz bardziej popularne. Rodzice sięgają po pomoce rozwojowe zamiast zabawek, jak również tworzą je sami.

Wiele pomocy rozwojowych Montessori można przygotować samemu w domu.

Reklama

Praktykowanie życia codziennego opiera się na przedmiotach, które znajdują się w każdym domu, muszą jedynie spełniać kilka wymogów: być dostosowane wielkością do dziecka oraz tworzyć gotowy do użycia zestaw, czyli jeśli przygotujesz koraliki do przekładania, to koraliki muszą znajdować się w jednej miseczce, a druga miseczka ma być pusta.

To wszystko znajduje się na tacy i w widocznym dla dziecka miejscu. Materiał z edukacji językowej w większości także można opracować w domu, np. karty językowe.

Trudniej jest z sensoryką i matematyką, bo o ile łatwiejsze pomoce rozwojowe można zrobić samodzielnie, to różową wieżę czy cylindry już nie. Rodzice oprócz pomocy rozwojowych sięgają również po filozofię Montessori.

To jest najważniejsze, według mnie nie ma mowy o Montessori, jeśli wyklucza się szacunek do dziecka, lekceważy fazy wrażliwe i nie odpowiada na jego potrzeby rozwojowe.

Wbrew pozorom podążanie za potrzebami dziecka jest naturalnym procesem. Filozofia Marii Montessori to filozofia dobrego człowieka oparta na uniwersalnych wartościach.

Ważnym filarem tej metody jest obserwacja, bo to ona daje wiedzę o tym, czego dziecko potrzebuje i czy zaproponowany materiał jest atrakcyjny. Jest to źródło wiedzy o dziecku, o jego potrzebach, o nas samych także.  


Beata Wintoch

Autorka o sobie: Pasjonuje mnie holistyczny rozwój człowieka. Ciekawi mnie to, jak dziecko wrasta w strukturę świata i jak tym moderuje przez całe swoje życie. Moją życiową misją jest propagowanie filozofii Marii Montessori wśród rodziców oraz popularyzowanie pomocy rozwojowych jako alternatywy dla zabawek w domach. Zapraszam na mój blog www.nienietak.pl.

https://nienietak.pl/artykuly/pomoce-rozwojowe/

Dowiedz się więcej na temat: wychowanie

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje