Reklama

Dziecięce spory - wtrącać się czy nie?

Relacje z rówieśnikami niekiedy bywają trudne. Mądra reakcja mamy nauczy dziecko rozwiązywać konflikty. Oto jak możesz postąpić.

Podpowiedz rozwiązania

Gdy dziecko przychodzi do ciebie ze skargą na kolegę, opowiada o kłótni z nim, nie biegnij od razu wyjaśniać sprawy i stawać w obronie swojej pociechy. Jeśli jej bezpieczeństwo i godność nie są zagrożone, udziel kilku wskazówek.

Wyjaśnij dziecku, że nie musi godzić się na wszystko, czego kolega od niego oczekuje. Wystarczy wtedy powiedzieć np.: "Nie chcę w to się bawić", "Mam na dzisiaj inne plany". Poproś jednak, by unikało zwrotów, które mogą obrażać kolegę np.: "Twój pomysł jest beznadziejny", "Tylko ty mogłeś wpaść na coś tak głupiego".

Reklama

Zasygnalizuj, że racja nie zawsze musi stać po stronie twojej latorośli. Gdy tak wynika z opisu sytuacji, namów wręcz dziecko, by ustąpiło lub przeprosiło kolegę. Przyznanie się do błędu to nic złego.

Nastolatkowi zaproponuj rozmowę z kolegą, z którym jest w konflikcie. Czasem warto wyjaśnić różnicę zdań na spokojnie.

Patrz, jak dziecko sobie radzi

Jeśli dzieci przy tobie zaczynają się kłócić i widzisz, że zgodna zabawa, czy rozmowa powoli przeradza się konflikt, daj im czas na samodzielne rozwiązanie sporu. Niech dzieci zdobywają nowe doświadczenia!

Bądź w pobliżu. To ważne w przypadku kilkulatków. Kłótnia potrafi przejść w rękoczyny.

Jeśli spór trwa dość długo, spróbuj nieco ostudzić dziecięce emocje. Przypomnij, o co tak naprawdę im chodzi. Powiedz np.: "Widzę, że chcecie bawić się tą samą zabawką. To trudny problem, ale na pewno znajdziecie rozwiązanie".

Zasygnalizuj gotowość do pomocy. Załóżmy, że byłaś świadkiem burzliwej rozmowy telefonicznej syna czy córki. Zamiast od razu pouczać i radzić, powiedz: "Gdy będziesz chciała porozmawiać, jestem gotowa".

Działaj natychmiast

Nie możesz pozostawać bezczynna, gdy podczas sporu dochodzi do bójki, obrażania, rzucania przekleństwami.

Ostrzeż awanturników, że gdy natychmiast się nie uspokoją, odczują przykre konsekwencje swojego zachowania (np. przestaną oglądać bajkę, zakończą zabawę).

Rozdziel dzieci. Każ im usiąść daleko od siebie bądź np. oddal się ze swoim dzieckiem w inne miejsce.

Opowiedz o wszystkim rodzicom kolegi, z którym twoje dziecko miało nieprzyjemną potyczkę. Warto wspólnie zastanowić się, jak w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji.

Porozmawiaj z opiekunami. Jeśli do bójki doszło w przedszkolu lub szkole, omów ten incydent z wychowawcą lub psychologiem. Nawet wtedy, gdy nie ma cię w pobliżu, dziecko powinno czuć się bezpiecznie.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy