Reklama

Dlaczego dzieci sięgają po alkohol?

Maja była w podstawówce wzorową uczennicą, nie sprawiała żadnych problemów. Zawsze grzeczna, cicha, spokojna, uśmiechnięta i chętna do pomocy. Wszystko zmieniło się, kiedy trafiła do renomowanego gimnazjum – innego, niż jej przyjaciółka.

Okazało się, że w nowej szkole nie tak łatwo o piątkę lub czwórkę, a dziewczyny w klasie nadają na innych falach. Maja zrobiła się skryta i niechętnie mówiła rodzicom o tym, co dzieje się w szkole, po prostu nie chciała ich martwić i czuła, że powinna poradzić sobie sama.

W domu czasami nagle wybuchała złością, ale szybko przepraszała i chowała się w swoim pokoju. Mama widziała, że z córką coś się dzieje, ale postanowiła przeczekać, uznając, że to typowe dla okresu dojrzewania.

Reklama

Gdy Maja zaczęła wychodzić z domu w sobotnie popołudnia, mama ucieszyła się, że jej córka wreszcie znalazła koleżankę. Ale pewnego wieczoru wróciła później niż zwykle i czuć było od niej alkohol...

Za pierwszym razem wytłumaczyła się zjedzeniem dużej ilości cukierków z alkoholem. Gdy sytuacja powtórzyła się, przyznała się do wypicia szklanki piwa. Skończyło się na pogadance i obietnicy, że już nigdy więcej.

Za trzecim razem Maję przyprowadził  jakiś chłopak, bo sama ledwo stała na nogach. Taki scenariusz może pojawić się w każdej, wcale niepatologicznej rodzinie. Dobre wychowanie czy wykształcenie rodziców nie zabezpiecza niestety przed ryzykiem uzależnienia u ich dzieci. 

Alkohol jest wszędzie i nie ma co się oszukiwać, że nasze dziecko nie pozna jego smaku przed ukończeniem 18 lat. Niektóre nastolatki sięgają po alkohol ze zwykłej ciekawości, z nudów, kiedy rzeczywistość wydaje się szara i brakuje im wrażeń.

Picie może być też sposobem na okazanie swojej niezależności i buntu wobec świata dorosłych. Są dzieci, które chcą przy pomocy alkoholu poprawić sobie samoocenę i nastrój, poradzić ze zdenerwowaniem, smutkiem, nieśmiałością, lękiem lub poczuciem winy. Alkohol pomaga im na chwilę zapomnieć o kłopotach i pozwala poczuć się lepszym.

Każdy nastolatek prędzej czy później zetknie się także z sytuacją, w której będzie zmuszony poradzić sobie z presją grupy. Nie jest łatwo odmówić, gdy ktoś częstuje, niektórym dorosłym, a co dopiero nastolatkom walczącym o akceptację otoczenia, bojącym się odrzucenia, wyśmiania i krytyki.

Alkohol bywa pułapką dla mniej pewnych siebie i mało asertywnych dzieci chcących zaistnieć w towarzystwie. Systematyczne picie alkoholu przez dzieci ma wiele negatywnych skutków.

Nastolatki znacznie łatwiej i szybciej niż dorośli uzależniają się i nawet niewielka dawka tego napoju, niegroźna dla dorosłych, może stać się niebezpieczne dla ich zdrowia i życia.

Alkohol zaburza rozwój fizyczny dziecka, obniża sprawność procesu uczenia się, pamięci i koncentrację. Wpływa także na uczucia (wywołując np. wahania nastroju, rozdrażnienie) i powoduje dolegliwości fizyczne.

Jak pomóc dziecku oprzeć się pokusie picia alkoholu? 

Zacznij od rozmowy o szkodliwości takich napojów. Wytłumacz dziecku, co ryzykuje i co może stracić pijąc alkohol, i jak w inny sposób może osiągnąć to, na czym mu zależy.

Przygotuj nastolatka na sytuacje, w których może się zetknąć z alkoholem, ćwicz, modeluj i wzmacniaj zachowania asertywne w różnych sytuacjach społecznych.

Przekonaj dziecko, że chcąc zdobyć akceptację i szacunek, nie musi wcale naśladować innych. To samo może zyskać trzymając się swoich zasad i pokazując, że ma np. poczucie humoru. Chwal i wzmacniaj mocne strony dziecka, tak aby było ich świadome i lubiło siebie. Pomóż mu odkryć swoje pasje i rozwijać zainteresowania.

Alkohol nie stanie się problem twojego dziecka, jeśli pomożesz mu rozwinąć poczucie własnej wartości oraz znaleźć oparcie w rodzinie i przyjaźni. Gdy dziecko systematycznie sięga po alkohol, trzeba zwrócić się po pomoc do specjalisty. Zajrzyj na stronę parpa.pl i skontaktuj się z najbliższą poradnią uzależnień.

Autor: Małgorzata Kamińska, psycholog

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wychowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy