Reklama

Dekalog szczęśliwego dzieciństwa

Ani drogie zabawki, ani przedszkole z angielskim nie sprawią, że twój smyk będzie uśmiechnięty i pełen radości życia. Oto czego naprawdę potrzebuje.

Czy wiesz, że najważniejsze połączenia neuronowe w mózgu odpowiadające za poczucie szczęścia, tworzą się wtedy, gdy jest się dzieckiem? Jeśli więc pragniesz, aby z twego małego Jasia wyrósł pełen optymizmu Jan, dbaj o jego emocje, okazuj mu codziennie swą miłość, zapewniając to, dzięki czemu dzieci czują się kochane i szczęśliwe, czyli...

1. Czułość
Im częściej przytulasz, całujesz maluszka i mówisz mu, jak bardzo go kochasz - tym smyk lepiej się rozwija: zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

Warto pamiętać: Nawet kiedy zezłościsz się na swojego skarba, powiedz: "Kocham cię, choć dziś sprawiłeś mi przykrość". Czułość lub jej brak nigdy nie powinny być karą czy nagrodą, ale normą.

Reklama

2. Bezpieczeństwo

Nie musisz opiekować się dzieckiem 24 godziny na dobę, aby czuło się bezpieczne. Ważne, aby mogło na ciebie liczyć, kiedy "widzi" potwory pod łóżkiem, ma gorszy dzień, jest smutne. Bezpieczeństwo malcowi zapewnia spokój w domu. Kłótnie rodziców są najszybszą drogą do tego, aby je zburzyć.

Warto pamiętać: Nigdy nie sprzeczajcie się przy dziecku. Podniesione głosy ukochanych osób sprawiają, że maluch częściej się boi, a obwiniając za kłótnie dorosłych, ma zachwiane poczucie własnej wartości. I jest coraz bardziej smutny...

3. Rutyna

Jak najwcześniej naucz swojego skarba, że jest czas na zabawę, posiłek, spanie. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu związanego z żądaniami dziecka. Maluchy często chcą wielu rzeczy jednocześnie.

Zdarza się, że smyk mówi: "Chcę jeść, bawić się w chowanego i oglądać bajkę" - i to wszystko teraz, w jednym momencie! Jeśli brzdąc od małego przyzwyczai się do tego, że każda czynność ma swój czas i miejsce, do takich sytuacji będzie dochodzić rzadziej. Poza tym, rutyna zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa, którego tak bardzo smyk potrzebuje.

Warto pamiętać: Wprowadzając ustalony rytm dnia, bądź konsekwentna. Realizując stały plan, będziesz w stanie mieć czas tylko dla siebie i wyłącznie dla malca.

4. Wspólny czas

Jeśli bawisz się z dzieckiem, oglądacie razem bajkę czy jesteście na spacerze - bądź dla swojej pociechy w 100 procentach, poświęcaj jej swoją uwagę. Dzięki temu smyk będzie wiedział, że jest dla ciebie ważny i że chcesz z nim przebywać.

Warto pamiętać: Jeśli jedynie w weekendy razem z partnerem jesteście "tylko" dla dziecka, to... za mało. Każdego dnia należy wygospodarować taki czas. Maluch będzie przeszczęśliwy, czekając na te "tylko wasze" chwile.

5. Akceptacja

Co z tego, że twoja córeczka nie chce nauczyć się pływać, a synek lubi bawić lalkami starszej siostry? Kochaj swoją pociechę taką, jaką jest.

Warto pamiętać: Nie krytykuj, jeśli maluszkowi coś nie wyjdzie, ale wzmacniaj jego wiarę w siebie, mówiąc, że następnym razem na pewno się uda.

6. Wartości

Nigdy nie jest za wcześniej na uczenie dziecka, co znaczy przyjaźń, dobro, jak ważne jest dzielenie się z innymi i nieobojętne przechodzenie wobec krzywdy słabszych, np. zwierząt. Ale słowa to nie wszystko. Staraj się na własnym przykładzie wpajać dziecku podstawowe wartości.

Warto pamiętać: Nie rób nic na siłę. Jeśli twój skarb nie chce oddać ukochanego misia córce znajomej, która was odwiedziła, nie odbieraj mu zabawki za wszelką cenę.

7. Wyobraźnia

Wykorzystaj każdy okres w życiu dziecka, aby rozwijać jego wyobraźnię poprzez wybór właściwych (a nie drogich!) zabawek i książek oraz wspólnie spędzany czas.

Warto pamiętać: Wyobraźnia maluszka nie rozwija się jedynie poprzez oglądanie telewizji czy kontakt z komputerem, Dużo cenniejszy jest wspólny spacer po lesie czy czytanie bajeczki.

8. Zaufanie

Jeśli mówisz dziecku, że w sobotę pójdziecie na plac zabaw, a potem zrobicie naleśniki - postaraj się dotrzymać słowa. Gdy nie możesz tego zrobić - wyjaśnij smykowi, dlaczego i powiedz, że jest ci przykro.

Warto pamiętać: Jeżeli wciąż będziesz zawodzić zaufanie brzdąca, z czasem przestanie się cieszyć na zapowiadane przez ciebie atrakcje. Bo wie, że pewnie znowu nie spełnisz swej obietnicy.

9. Przykład

Jeśli maluszek widzi szczęśliwą mamę i zadowolonego tatę - też będzie radosny! Dlatego tak ważne są dobre relacje między rodzicami.

Warto pamiętać: Postarajcie się, by brzdąc widział was uśmiechniętych, śmiejcie się razem, okazujcie sobie czułość przy dziecku.

10. Wolność

Jak małe dziecko może być wolne, skoro... jest całkowicie uzależnione od dorosłych? A jednak! Możesz zapewnić swojemu smykowi pewne poczucie wolności, chociażby dając mu możliwość podejmowania decyzji, dotyczących codziennych drobiazgów, np. wyboru sweterka czy spodenek przed wyjściem na spacer, zabawki na urodziny...

Pamiętaj też, by pozwalać dziecku na swobodną zabawę (oczywiście w granicach bezpieczeństwa). To nic, że często podczas tej "swobodnej" zabawy maluch się pobrudzi! Jak uważają niektóre mamy, małe dzieci dzielą się na czyste i... szczęśliwe. Szczególnie 3- i 4-latki są bardzo zadowolone, gdy rodzice przymykają oko na ich pomalowane farbą policzki albo plastelinę we włosach. W tym wieku im bardziej brudząca zabawa, tym maluchy mają większą frajdę.

Warto pamiętać: Wolność wiąże się z samodzielnością. Twój skarb wprawdzie nie dokonuje jeszcze wielkich wyborów, ale nawet te z pozoru banalne dodadzą mu wiary w siebie i sprawią radość.

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy