Reklama

Czy twoje dziecko umie rozmawiać?

Udana i efektywna komunikacja z innymi jest sztuką, której opanowanie nie każdemu przychodzi z łatwością. Mogą mieć z nią kłopoty zarówno dorośli, jak i ich dzieci, szczególnie te, które spędzają za dużo czasu przy komputerze lub z komórką w ręku.

Rozwój technologii niesie ze sobą wiele zalet, pomaga nawiązać kontakt kimś oddalonym od nas o wiele kilometrów, ale z drugiej strony ułatwiając ten kontakt może też zmniejszać okazję do naturalnych ćwiczeń bezpośredniej interakcji społecznej.

W życiu codziennym nie da się jednak uniknąć rozmowy w cztery oczy z inną osobą. A taki kontakt znacząco różni się od tego, jaki odbywa się za pośrednictwem komunikatorów, smsów i portali społecznościowych.

Bezpośrednie interakcje wymagają od nas większego zaangażowania, rozwijają wrażliwość na innych i empatię.  

Reklama

Błędy w komunikacji mają swoją skutki  

Sposób, w jaki rozmawiamy i komunikujemy się z innymi, decyduje nie tylko o tym, jak będą układać się nasze relacje z innymi ludźmi, ale nawet, czy odniesiemy w życiu sukces, osiągniemy swoje cele.

Dzieci, które nie potrafią odpowiednio formułować swoich myśli, mogą zostać gorzej ocenione przez nauczyciela, albo zostać źle zrozumiane przez rówieśników, a nawet nas, ich rodziców.

Spróbuj posłuchać, w jaki sposób wypowiada się twoje dziecko, jak sobie radzi w rozmowie z dorosłymi i rówieśnikami. Jeśli masz wrażenie, że zbyt często posługuje się monosylabami, nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, jest skrępowane i szybko kończy rozmowę, bo nie wie co i jak powiedzieć, albo często przerywa innym, być może warto poćwiczyć z nim sztukę konwersacji. 

Ćwicz z dzieckiem rozmowę towarzyską 

Na szczęście interakcja społeczna i komunikacja jest jedną z tych umiejętności społecznych, których można się nauczyć i warto doskonalić. Spróbuj więc poćwiczyć z dzieckiem umiejętność rozmowy towarzyskiej, bo jej opanowanie bardzo ułatwi mu życie, dzięki temu nie będzie miało kłopotu z nawiązywaniem i podtrzymywaniem znajomości.  

Według Faye de Muyshondt, znanego eksperta PR i autorki książki i warsztatów dotyczących umiejętności społecznych dla dzieci, najważniejsze elementy udanej konwersacji to: umiejętność inicjowania rozmowy, zadawania pytań i odpowiadania na nie, okazywanie entuzjazmu i zainteresowania, aktywne słuchanie oraz właściwe kończenie rozmowy.

Autorka proponuje szereg ćwiczeń, dzięki którym można pracować z dzieckiem nad poszczególnymi zdolnościami, przyjrzeć się różnym sposobom prowadzenia rozmowy.  

Warto słuchać i pytać  

Dzięki nim dzieci dowiadują się, że właściwa konwersacja wymaga równowagi między rozmówcami i nie polega na tym, że jedna osoba zadaje pytania, a druga odpowiada monosylabami, albo że jedna osoba prowadzi monolog i nie zadaje drugiej żadnych pytań.

Nieśmiałe dzieci mogą przekonać się, że nie muszą być zawsze tymi, które mówią i uczą się znajdować komfortową dla siebie równowagę między mówieniem a słuchaniem.

Uczą się zadawać pytania otwierające rozmowę: "co robisz w weekend?", "do jakiej szkoły chodzisz?" i zaczynają rozumieć, że zadawanie pytań i uważne słuchanie odpowiedzi ułatwia proces poznawania ludzi.

Dowiadują się także, jak odpowiadać na pytania, aby nie zamykać rozmowy, albo jak okazać rozmówcy zainteresowanie tym, co on mówi.  

Takie informacje mogą okazać się dla twojego dziecka bardzo cenne, ale wiążą się z potrzebą regularnej pracy nad wzmacnianiem nowych umiejętności.

Dzięki ćwiczeniom dzieci staną się bardziej kompetentne w interakcjach z innymi osobami. Zdolność prowadzenia rozmowy towarzyskiej pomoże zbudować u twojego dziecka pewność siebie i poczucie własnej wartości.  


Małgorzata Kamińska, psycholog  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: komunikacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy