Reklama

Ćwiczenia służące rozwijaniu kreatywności

W dzisiejszych czasach kreatywność jest najbardziej poszukiwaną przez pracodawców cechą. Jeżeli jesteś kreatywny, masz dobre pomysły i dobre sposoby na ich realizację, wyróżniasz się w pracy, to masz szansę na podwyżkę, wyróżnienie, a nawet szybki awans.

Na szczęście, kreatywność, jest czymś, co można w sobie rozwijać.

1. Ćwiczenia plastyczne - grupa otrzymuje kartki z narysowanymi na nich różnymi elementami (mogą to być figury geometryczne, linie, fale itp.) Zadaniem uczestników jest uzupełnienie rysunku. Nie powinno się podawać bardziej szczegółowych instrukcji. Niech uczestnicy puszczą wodze fantazji i narysują co tylko im przyjdzie do głowy. Następnie interpretujemy rysunki. Im więcej części na rysunku wykracza poza początkowy element tym większą kreatywnością odznacza się dana osoba. Dlatego nie powinno się dawać szczegółowych instrukcji by każdy wykazał swoją naturalną kreatywność.

Reklama

2. Zastosowanie przedmiotów - wybieramy dowolny przedmiot z dnia codziennego (może to być szklanka, długopis, grzebień, czy kartka ) i wyszukujemy niecodzienne zastosowanie dla tego przedmiotu. Dobrze jest zrobić dwie lub trzy rundy, bo z każdą kolejną robi się trudniej i trzeba coraz bardziej wysilić wyobraźnię. Zastosowania nie mogą się powtarzać. Odkryjemy potencjał naszych pracowników (może się okazać, że szklanka świetnie nadaje się jako pokrowiec na telefon komórkowy w damskiej torebce).

3. KIMY - to już trudniejsze ćwiczenie. Prowadzący podaje przedmiot osobie obok siebie. Wcześniej wymyśla zasadę według jakiej należy go podawać (np. mając skrzyżowane lub proste nogi). Podczas podawania mówi "podaję ten długopis prosto i to jest dobrze" - oznacza to, że podał długopis mając proste nogi. Kolejna osoba, nie znając na razie tej zasady również podaje długopis osobie obok, mówi, czy podaje go prosto i czy jest to dobrze. Prowadzący ocenia poprawność i informuje, czy jest dobrze, czy nie. I tak dalej. Zadaniem uczestników jest odkrycie zasady, według której długopis jest podawany. Dobrze, żeby prowadzący czasem coś zmienił. Może skrzyżować nogi, powiedzieć, że podaje długopis na krzyż i to jest dobrze. Uczestnicy obserwując ciała i informacje muszą odkryć zasadę. Zabawa trwa, aż wszyscy będą znali tę zasadę. Do wymyślania zasad możemy używać całego naszego ciała (kluczem mogą być ręce, nogi, przekładanie długopisu z ręki do ręki przed podaniem itp.).

4. Rzeźby z ciał - uczestnicy mają za zadanie stworzyć z siebie, ze swoich ciał rzeźbę. Może to być istniejąca (np. pomnik Chopina) albo wymyślona. Druga grupa ma odgadnąć co to jest za rzeźba. Zadania zleca prowadzący. Inną odmianą jest tworzenie z ciał maszyn. Również mogą być istniejące (np. ksero) lub wymyślone ( maszyna do rozśmieszania). Jedynym warunkiem jest bliskość uczestników ćwiczeń, ponieważ trzeba czasem stanąć blisko siebie lub wziąć się za ręce.

5. Bajka - uczestnicy wymyślają bajkę, której każde słowo zaczyna się na taką samą literę. (Bardzo Biedna Babcia Bujała Bujaczkę Będącą Barankiem itd.). Nie jest to łatwe zadanie, ale bardzo zabawne. Im dłuższa bajka tym trudniej i śmieszniej. Inną modyfikacją ćwiczenia może być bajka na same rzeczowniki, czasowniki, z jakimś przymiotnikiem w każdym zdaniu i inne, według wyobraźni uczestników i prowadzącego.

zdronet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy