Reklama

Co łączy wodę i Montessori?

Zabawy z wodą sprawiają dzieciom radość. Lubią podlewać kwiaty, wyławiać przedmioty z miseczki. I nie warto tego lekceważyć, martwić się o mokre rękawki czy oblane spodnie, bo korzyści płynące z tej aktywności są ogromne.

W pedagogice Marii Montessori dużą wagę przywiązuje się do kontaktu dzieci z wodą. Jest to żywioł, z którym dzieci lubią pracować i robią to na nieograniczoną ilość możliwości: przelewają, zakraplają, wyżymają, barwią, łowią przedmioty.

Oprócz tego, że uczą się wykonywać piękne i zgrabne ruchy dłoni, ćwiczą mięśnie rąk, koordynację oko - ręka, posługują się nowymi przedmiotami np. zakraplaczem, gąbką. Rozwijają w sobie niezależność, koncentrację, samodzielność, a nawet przygotowują się do pisania dzięki ruchowi od lewej do prawej.

Reklama

W pracy z wodą wspaniałe jest to, że dziecko ma naturalną kontrolę błędu. Samo wie, kiedy zrobiło coś dobrze bądź źle, świadczy o tym rozlana woda.

Nie potrzebne są uwagi dorosłego tylko zgoda na to, że podczas pracy może się coś rozlać bądź umoczyć. Dzięki temu dziecko samodzielnie może rozwijać małą motorykę i z czasem samo będzie mogło na przykład nalewać sobie napój.  

Przygotuj pomoc rozwojową dla swojego dziecka!  

Praktykowanie życia codziennego w metodzie Montessori jest wspaniałe pod tym kątem, że pomoce rozwojowe można zrobić samemu w domu.

Dziecku w wieku 3 lat i więcej możesz przygotować taki zestaw:

- tacka

- zakraplacz

- dwie małe miseczki wielkości kieliszków

- papierowy ręcznik  

Zakraplacz i miseczki powinny znajdować się na tacce. Wlej do jednej miseczki wodę, możesz ją zabarwić. Miseczka z wodą powinna znajdować się po lewej stronie, pusta po prawej.

Pokaż dziecku jak za pomocą zakraplacza przenieść wodę z lewej miseczki do prawej. I zaproś dziecko do spróbowania. Raczej Ci nie odmówi. Bardzo ważne jest danie dziecku swobody, czyli możliwości samodzielnej pracy z tym zestawem. Upewnij się, że dziecko zgodnie z przeznaczeniem używa zakraplacza i pozwól mu cieszyć się tym zadaniem.  


Beata Wintoch

Autorka o sobie: Pasjonuje mnie holistyczny rozwój człowieka. Ciekawi mnie to, jak dziecko wrasta w strukturę świata i jak tym moderuje przez całe swoje życie. Moją życiową misją jest propagowanie filozofii Marii Montessori wśród rodziców oraz popularyzowanie pomocy rozwojowych jako alternatywy dla zabawek w domach. Zapraszam na mój blog www.nienietak.pl.


https://nienietak.pl/sitko-pomoc-rozwojowa-zycia-codziennego/

Rodzina Montessori
Dowiedz się więcej na temat: wychowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy