Reklama

6 pomysłów na wakacje w domu

Humor, dobre towarzystwo i trochę chęci - to wystarczy, aby letni wypoczynek był naprawdę udany!

Nie każde dziecko wyjedzie na obóz, kolonie, wczasy z rodzicami... Nie oznacza to jednak, że od rana do wieczora jest skazane na wpatrywanie się w telewizor. Przeczytaj, jak wieloma atrakcjami można wypełnić mu wakacyjny czas!

1. Zbierzmy się w większą grupę

W waszej okolicy zapewne jest więcej dzieci, które pozostały w domu. Zastanówcie się, jak umilić czas swoim pociechom.

Wymagać to będzie od wszystkich rodziców trochę inicjatywy, wysiłku, a także poświęcenia wolnych chwil. Szybko jednak zobaczycie uśmiechnięte buzie waszych dzieci. A dla takiego widoku warto dać z siebie wszystko!

Reklama

Zorganizujcie rodzicielskie dyżury

Może jednego dnia zabierzesz dzieci nad rzekę. Drugiego, mama Oli zorganizuje lekcję gotowania w ogrodzie. A potem wszyscy z tatą Antka będą sklejać latawce. Pomysłów jest wiele: od karaoke przez zawody sportowe, konkursy plastyczne po bal przebierańców. Niech każdy rodzic włączy dzieci w zajęcia, które np. sam kochał, będąc dzieckiem.

2. Lato w mieście

Każdego roku samorządy organizują moc atrakcji dla dzieci pozostających podczas wakacji w domu.

Wystarczy w szkole, ośrodku kultury, klubie sportowym złożyć kartę zgłoszeniową, by uczestniczyć w zajęciach sportowych, plastycznych, muzycznych, teatralnych. Udział w nich jest bezpłatny (opłaty uiszcza się tylko za posiłki). To doskonały sposób nie tylko na wypełnienie wolnego czasu, ale też stawianie pierwszych kroków w fotografii, tańcu, grze w tenisa, na co w roku szkolnym nie starczyło czasu. O szczegółową ofertę "Lata w mieście" pytaj w swoim urządzie miasta, gminy, dzielicy lub w szkole.

3. Muzeum bez biletu

Wiele obiektów zaprasza na wirtualny spacer między eksponatami i pamiątkami z przeszłości. Z internetem wstęp wolny!

Nie wychodząc z domu można przejść korytarzami: Muzeum Narodowego w Krakowie (www.imnk.pl) Muzeum Powstania Warszawskiego (www.1944.wp.pl) Luwru (www.louvre.fr) Po ciekawych miejscach w Polsce oprowadzi wirtualny pilot. Znajdziecie go na stronie: kula.gov.pl. Czekają tam na dzieci nie tylko interesujące opowieści, legendy, ale też zadania. Czy uda się ułożyć z puzzli obraz Wojciecha Kossaka, przejść labirynt obok Smoka Wawelskiego, znaleźć burszytyn na plaży? Sprawdźcie!

4. Komputer i zabawa

Gdy pogoda spłata figla, warto wejść na strony internetowe przeznaczone specjalnie dla dzieci.

Ciekawe i bezpieczne gry znajdziecie na: sieciaki.pl, disney.pl, miastodzieci.pl, ciufcia.pl Słuchowisk szukajcie na: moje.polskieradio.pl Krzyżówki, kolorowanki, rozrywki dla wielbicielek mody dostępne na: zyraffa.pl, czasdzieci.pl Uczul dziecko, aby korzystając z internetu, zachowało ostrożność. Poproś, by poinformowało cię, gdy znajdzie tam treści, które je zaniepokoją, obrażą lub przestraszą. Najlepiej, specjalnym programem, zablokuj dostęp do stron nieprzeznaczonych dla dzieci.

5. Rowerowe rajdy

Starsze dzieci warto namówić na wycieczkę na dwóch kółkach po najbliższej okolicy.

Wyruszyć w trasę możecie wspólnie. Nastolatek jednak najchętniej wybierze się w podróż z rówieśnikami. To może być dla niego nie tylko doskonała rozrywka, ale również lekcja planowania oraz samodzielności.

Trasa podróży. Niech dziecko opracuje ją korzystając z map, przewodników i wiedzy zdobytej w lokalnych centrach informacji turystycznych (kontakt do nich znajdzie w internecie). Może okazać się, że obok was są miejsca z interesującą historią. Wakacje to dobry czas, aby je poznać.

Sprzęt dobrze przygotowany. W trosce o bezpieczeństwo dziecka, poproś, aby sprawdziło przygotowanie roweru do wycieczki. Sprawne hamulce, dobre oświetlenie to podstawa. Kask obowiązkowy! Po dziecięcej kontroli, upewnij się jeszcze i ty, czy rower jest dobrze przygotowany.

• Nocleg pod namiotem. To marzenie wielu nastolatków! Może na trasie przejażdżki znajdzie się jakieś pole biwakowe, a może młodzież będzie mogła rozstawić namiot w ogródku kuzyna mieszkającego nieopodal was? Jeśli darzysz nastolatka dużym zaufaniem, nie daj się długo prosić i zgódź się na taką wakacyjną atrakcję. Postaraj się cały czas być w kontakcie z podróżującym dzieckiem.

6. Dać siebie innym

Spróbuj zainteresować nastolatka wolontariatem.

Rozejrzyjcie się dookoła. Poszukajcie organizacji, które działają w waszym regionie (adresy znajdziecie na: wolontariat.ngo.pl). Może któraś z nich poszukuje młodzieży do pomocy w organizacji imprezy kulturalnej, sportowej, opiece nad starszymi osobami, dziećmi. To nie tylko sposób na wakacyjną nudę, ale też okazja do zdobycia nowych doświadczeń , nawiązania ciekawych znajomości. Psychologowie podkreślają, że pomoc społeczna rozwija wrażliwość oraz podwyższa samoocenę młodego człowieka. To także doskonała szansa, aby zbuntowany nastolatek zdystansował się do swoich problemów, odnalazł sens, zapał i energię w bezinteresownym pomaganiu innym.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy