Wymieszaj z wodą i nałóż na twarz. Uzyskasz efekt jak po zabiegu mikrodermabrazji

Zdrowa, gładka i promienna skóra bez widocznych oznak starzenia jest marzeniem wielu z nas. Niestety często borykamy się niedoskonałościami, których powodem są uwarunkowania genetyczne, stres, problemy hormonalne lub po prostu upływający czas. Skutecznym rozwiązaniem na nie jest zabieg mikrodermabrazji. Na czym on polega, ile kosztuje oraz czy można wykonać w domu zabieg dający podobny efekt?

Daje efekt mikrodermabrazji. Wymieszaj z wodą i nałóż na twarz i dekolt
Daje efekt mikrodermabrazji. Wymieszaj z wodą i nałóż na twarz i dekolt123RF/PICSEL

Na czym polega mikrodermabrazja?

Mikrodermabrazja to nieinwazyjny zabieg kosmetyczny, którego celem jest odnowa skóry, poprawa jej wyglądu i zmniejszenie lub całkowite usunięcie niedoskonałości. Przy wykorzystaniu różnego rodzaju narzędzi przeprowadza się precyzyjny peeling, który usuwa zewnętrzną, zrogowaciałą warstwę naskórka. Po mikrodermabrazji złuszcza się on stopniowo, a proces odnowy skóry przebiega powoli i łagodnie, dzięki czemu nie ma ryzyka wystąpienia długo gojących się podrażnień czy powstania blizn.

Mikrodermabrazja najczęściej stosowana jest na twarz, szyję i dekolt, ale z powodzeniem można ją również stosować na innych częściach ciała. Istnieje kilka rodzajów mikrodermabrazji, dzięki czemu jest ona zabiegiem bardzo wszechstronnym i skierowanym do osób w każdym wieku. Najpopularniejszymi rodzajami mikrodermabrazji są:

  • mikrodermabrazja diamentowa - w której do złuszczania naskórka używa się głowicy zakończonej diamentową końcówką. Dzięki temu zabieg jest delikatny i nie powoduje podrażnień nawet u osób z wrażliwą cerą
  • mikrodermabrazja korundowa - podczas której wykonuje się złuszczanie wierzchnich warstw naskórka za pomocą urządzenia, które pod ciśnieniem wypycha kryształki korundu. Ścieranie naskórka jest intensywniejsze i ten rodzaj zabiegu stosowany jest w przypadku przebarwień, głębszych zmarszczek lub rozstępów
  • mikrodermabrazja tlenowa - która wykorzystuje połączenie tlenu i soli fizjologicznej, dzięki czemu zabieg jest niezwykle delikatny i sprawdzi się nawet u osób zmagających się ze stanami zapalnymi skóry
  • mikrodermabrazja laserowa - to najnowszy na rynku rodzaj mikrodermabrazji, wykorzystujący działanie wiązki lasera. Zabieg jest bardzo precyzyjny i sprawdzi się w przypadku większości problemów ze skórą

Dla kogo polecany jest zabieg mikrodermabrazji?

Mikrodermabrazja to niezwykle wszechstronny zabieg, który sprawdzi się u osób w każdym wieku i z różnym typem cery. Polecany jest do skóry z pierwszymi oznakami starzenia, ale poradzi sobie też z głębszymi zmarszczkami. Poprawia jej napięcie, przywraca jędrność oraz pobudza produkcję włókien kolagenowych. Redukuje przebarwienia, wyrównuje koloryt, dotlenia skórę, dzięki czemu odzyskuje ona blask i wygląda na bardziej zadbana i zdrowszą. Mikrodermabrazja bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku cery tłustej i mieszanej, z zaskórnikami i rozszerzonymi porami. Odblokowuje ujścia gruczołów łojowych, a tym samym redukuje powstawanie niedoskonałości.  Zabieg stosuje się również w celu zmniejszenia, a nawet całkowitego usunięcia blizn, rozstępów czy cellulitu.

Przeciwwskazania do zabiegu

Mikrodermabrazja jest zabiegiem nieinwazyjnym, bezbolesnym i całkowicie bezpiecznym. Świadczyć o tym może fakt, że może być wykonywana nawet u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Warto jednak pamiętać, że tak jak w przypadku każdego zabiegu, tak i w przypadku mikrodermabrazji, istnieją przeciwwskazania do jej wykonania. Zaliczają się do nich:

  • trądzik różowaty
  • opryszczka wargowa
  • choroby nowotworowe
  • choroby wirusowe, bakteryjne, grzybicze skóry
  • epilepsja
  • cukrzyca
  • skłonność do tworzenia bliznowców i zwłóknień
  • zaburzenia krążenia i krzepnięcia krwi
  • stwardnienie rozsiane
  • przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych

Efekty mikrodermabrazji i cena zabiegu

Jedną z wielu zalet mikrodermabrazji jest to, że jej efekty możemy zauważyć już po pierwszym zabiegu. Oczywiście, będą one zależały od tego, z jakim problemem przyszliśmy do gabinetu kosmetycznego i w jakim pierwotnie stanie była nasza skóra. Po pierwszym zabiegu z pewnością zauważymy jednak, że nasza cera jest gładsza, bardziej odżywiona i promienna. Jeśli zależy nam na uzyskaniu długotrwałych efektów lub borykamy się z przebarwieniami, głębszymi zmarszczkami lub rozstępami, konieczne będzie wykonanie serii zabiegów. O ich ilości zadecyduje osoba wykonująca zabieg, która na pierwszej wizycie przeprowadzi z nami szczegółowy wywiad nie tylko w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań, ale również celem ustalenia, jakich rezultatów oczekujemy.

Przeważnie zaleca się wykonanie od 4 do 6 zabiegów, a cena pojedynczego zabiegu waha się od 180 do 350 złotych.

Domowa mikrodermabrazja

Od pewnego czasu na rynku dostępne są urządzenia, dzięki którym możemy wykonać zabieg mikrodermabrazji w domu. Różnią się one oczywiście od sprzętu znajdującego się w gabinetach kosmetycznych, jednak mechanizm ich działanie jest podobny, a efektem zabiegu przy użyciu takiego domowego urządzenia będzie oczyszczenie cery z wągrów, zaskórników oraz pozbycie się martwego naskórka. Możemy jednak wykonać domowy zabieg mikrodermabrazji bez konieczności kupowania specjalnie przeznaczonego do tego urządzenia. Mowa tutaj o maseczce na bazie sody oczyszczonej oraz oliwy.

Soda ma świetne właściwości oczyszczające i złuszczające, które nie tylko usuwają martwy naskórek, ale również regulują pracę gruczołów łojowych. Działa antybakteryjnie, wysusza niedoskonałości, zmniejsza pory, a dzięki właściwościom wybielającym rozjaśnia skórę i redukuje przebarwienia.

Do przygotowania "domowej mikrodermabrazji" będziemy potrzebować:

  • 2 łyżki sody oczyszczonej
  • 1 łyżeczkę oliwy 
  • 1 łyżeczkę wody
  • odrobina soku z cytryny

Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać do uzyskania gładkiej masy. Tak powstały kosmetyk nakładamy na skórę twarzy, szyi i dekoltu i pozostawiamy na 5-10 minut. Przygotowaną pastą możemy też wykonać kilkuminutowy masaż, który wzmocni działanie złuszczające. Po upływie podanego czasu kosmetyk dokładnie zmywamy ciepłą wodą. Ze względu na zasadowe działanie sody, skóra po zastosowaniu maseczki może być ściągnięta lub przesuszona, dlatego bardzo ważne jest, aby kolejnym krokiem było użycie toniku przywracającego odpowiednie pH oraz silnie nawilżającego kremu.

Odmładzająca, napinająca skórę maseczka do twarzyInteria DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas