Naturalne alternatywy dla pasty do zębów

Czy wiesz, że niezastąpione w kuchni soda oczyszczona i sól, wyciąg z kory neem, aromatyczna kurkuma i olejek kokosowy - dzięki swoim przeciwzapalnym i antybakteryjnym właściwościom - mogą pomóc nam pozbyć się płytki nazębnej, zabić szkodliwe bakterie, zapewnić odpowiednią higienę jamy ustnej i z powodzeniem zastąpić tradycyjną pastę do zębów? Dowiedz się, jak konkretnie ich użyć.

article cover
©123RF/PICSEL

Soda

©123RF/PICSEL

Soda oczyszczona jest jedną z najlepszych alternatyw dla pasty i można jej używać do regularnego czyszczenia zębów. Działa jak środek ścierny i pomaga pozbyć się przebarwień. Dodatkowo neutralizuje nieświeży oddech i kwasy obecne w jamie ustnej, co z kolei zapobiega powstawaniu próchnicy.

Jak wykorzystać sodę oczyszczoną?

Wystarczy zanurzyć w niej mokrą szczoteczkę i umyć zęby w tradycyjny sposób. Można również wymieszać 1 łyżeczkę sody oczyszczonej z niewielką ilością wody, aby uzyskać konsystencję pasty. Jeśli chcesz, możesz dodać kilka kropli ekstraktu miętowego, aby uzyskać świeży smak.

Uwaga: Pamiętaj, aby nie jeść ani nie pić przez co najmniej 30 minut po umyciu zębów przy użyciu sody oczyszczonej. Ponadto nie należy używać jej do regularnego stosowania, ponieważ może to prowadzić do erozji szkliwa zębów.

2. Wyciąg z kory neem

Liliowiec indyjski, znany również jako neem lub Margosa, jest jednym z najlepszych zamienników pasty do zębów. Jego właściwości antybakteryjne i antyseptyczne pomagają zabić bakterie, które powodują próchnicę, zapobiegają gromadzeniu się płytki nazębnej, powstawaniu stanów zapalnych i innych chorób dziąseł. Wyciąg z kory neem zapewnia również długotrwały świeży oddech.

Jak wykorzystać wyciąg z kory neem?

Wyciąg z kory neem należy wetrzeć w zęby, pozostawić na kilka minut, a następnie wyczyścić je za pomocą miękkiej szczoteczki do mycia zębów. Na koniec wystarczy wypłukać usta ciepłą wodą.

Do mycia zębów można również stosować miękkie patyczki neem. Wystarczy żuć złamany koniec patyczka aż stanie się miękki. Jako sztyfty do czyszczenia zębów można również wykorzystać gałązki eukaliptusa lub lipy.

3. Kurkuma

©123RF/PICSEL

Kurkuma poprawia ogólny stan zdrowia jamy ustnej, dlatego sporadycznie można wykorzystać tę żółtą przyprawę w proszku do mycia zębów. Jej przeciwzapalne i antybakteryjne właściwości pomagają zapobiegać problemom stomatologicznym, takim jak próchnica i zapalenie dziąseł.

Jak wykorzystać kurkumę do czyszczenia zębów?

Połącz ¼ łyżeczki kurkumy z odrobiną olejku musztardowego. Umieść mieszankę na szczoteczce do zębów i zastosuj jak zwykłą pastę do mycia zębów. Podczas płukania ust zwróć uwagę, aby zrobić to bardzo dokładnie.

Można również dodać 1 łyżeczkę kurkumy do szklanki letniej wody i używać takiej mieszanki jako płynu do płukania ust.

4. Olejek kokosowy

Olej kokosowy - ze względu na jego właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze - to kolejny naturalny zamiennik pasty do zębów. Może przyczynić się do zmniejszenia płytki nazębnej i zapobiega problemom takim jak próchnica, nieświeży oddech i choroby dziąseł.

Jak stosować olej kokosowy do czyszczenia zębów?

Umieścić 1 łyżkę oleju kokosowego w ustach. Sącz go przez około 15 minut, aż rozpuści się, stanie się pienisty i mleczno-biały. Teraz wystarczy wypłukać usta dużą ilością czystej wody. Na koniec możesz użyć zwilżonej szczoteczki i delikatnie wyszczotkować zęby.

Uwaga: Zabieg powinien być wykonany na czczo.

5. Sól

©123RF/PICSEL

Zwykła sól kuchenna lub morska pomaga uzupełnić zawartość minerałów i jednocześnie ułatwia pozbycie się płytki nazębnej, dlatego może być swobodnie wykorzystywana do mycia zębów. Co więcej, jest bardzo skuteczna w zabijaniu bakterii tworzących się wewnątrz jamy ustnej, co zapobiega powstawaniu nieświeżego oddechu.

Jak stosować sól?

Wystarczy nawilżyć szczoteczkę do zębów i zamoczyć ją w soli kuchennej lub soli morskiej, a następnie szczotkować nią zęby jak zwykle.

Można również wymieszać zwykłą sól z równą ilością węgla aktywowanego lub sody oczyszczonej, a następnie szczotkować taką mieszanką zęby.

Uwaga: W przypadku używania soli musisz zachować środki ostrożności i delikatnie szczotkować z jej użyciem zęby. W przeciwnym wypadku zwiększasz ryzyko uszkodzenia dziąseł i szkliwa.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas