Jakie rodzaje bakterii można znaleźć na pieniądzach?

W poniższym artykule chcielibyśmy omówić najpopularniejsze rodzaje bakterii, które możemy znaleźć na pieniądzach - konkretnie banknotach i monetach. Jego treść bez wątpienia was zaskoczy! W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne i często stosowane są karty kredytowe i debetowe. Jednak większość ludzi wciąż korzysta z banknotów i to wielokrotnie w ciągu każdego dnia. Praktycznie codziennie dotykamy pieniędzy, na których ukrywa się wiele bakterii. Warto zadbać o odpowiednie środki higieny osobistej, ponieważ mogą okazać się one niebezpieczne dla naszego zdrowia. Pierwszą podstawową radą jest oczywiście jest częste mycie rąk. Dzięki tej prostej czynności unikniemy wielu problemów zdrowotnych. Czające się na pieniądzach bakterie mogą dość łatwo przedostać się z naszych rąk do reszty organizmu (np. jeśli przypadkiem dotkniemy ust lub oczu). Specjalistyczne badania, przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych i Kolumbii, wykazały, że banknoty są siedliskiem ogromnej ilości bakterii, które mogą powodować uciążliwe infekcje. Znaleźć na nich można również szkodliwe mikroorganizmy, które potrafią wywołać choroby, z którymi nie poradzi sobie nasz układ odpornościowy. Badania wykazały również, że na monetach ukrywać się może aż do siedmiu różnych rodzajów bakterii.

Bakterie na pieniądzach
Bakterie na pieniądzach© Photogenica

Staphylococcus epidermidis

Zarazki na pieniądzach
© Photogenica

Owe bakterie wywołują zakażenia w różnych częściach ciała. Częstymi objawami ich działania są: gorączka, zmęczenie, ostry ból, szybki oddech i tętno oraz nadmierne pocenie się.

Bacillus (Laseczki)

Niektóre odmiany tej bakterii nie wywołują żadnych objawów. Jednak istnieją również takie, które wywołują uciążliwe choroby, zarówno u ludzi, jak i i zwierząt. Owe niebezpieczne odmiany mogą wywołać wymioty i biegunkę, zaledwie po 5-10 godzinach od pierwszego kontaktu z ich nosicielem.

Streptococcus (Paciorkowiec)

Pieniądze bakterie
© Photogenica

Paciorkowiec odpowiedzialny jest za wiele poważnych chorób, takich jak m.in. zapalenie opon mózgowych, bakteryjne zapalenie płuc i zapalenie gardła. Istnieją jednak również gatunki tej bakterii, które nie są chorobotwórcze.

Bakterie E-coli

Popularne objawy, towarzyszące zakażeniu tego typu bakterią, to silne bóle brzucha (którym często towarzyszy biegunka, w wielu przypadkach zawierająca również krew), wymioty, nudności oraz gorączka. Objawy pojawiają się po 3-4 dniach od zakażenia.

Nie zapomnij o myciu rąk!

Higiena rąk
© Photogenica

Wiele z wymienionych powyżej bakterii można znaleźć w środowisku naturalnym. Z tego też powodu niezwykle ciężko jest ich uniknąć. Owe mikroorganizmy mogą łatwo wejść w kontakt z naszym ciałem i stać się przyczyną licznych chorób - jeśli oczywiście nie podejmiemy odpowiednich środków ostrożności. Kluczowe jest w tym przypadku mycie rąk przed jedzeniem, nie powinieneś bagatelizować tej sprawy. Prawdą jest, że wiele bakterii, na których działanie narażeni jesteśmy codziennie, wywołują stosunkowo łagodne dolegliwości. Niekiedy możemy trafić jednak na zdecydowanie groźniejsze gatunki, które mogą doprowadzić do zapalenia żołądka lub jelit, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Nie możemy oczywiście uniknąć dotykania pieniędzy i kontaktu z kryjącymi się na nich bakteriami. Warto jednak podjąć odpowiednie środki ostrożności i regularnie myć ręce - po kontakcie z pieniędzmi, przed jedzeniem, przed dotknięciem innych części własnego ciała oraz ciała naszych dzieci. Owe proste środki zabezpieczające mogą pomóc nam uniknąć wielu problemów zdrowotnych.

Zapamiętaj

Monety mogą zawierać nawet do 2400 bakterii, podobnie zresztą jak banknoty. W przypadku banknotów, często przekazywanych z rąk do rąk, dochodzi jednak do niekontrolowanego nagromadzenia się mikroorganizmów. Zarazki jednego chorego mogą przenieść się na każdego, kto miał kontakt z jego pieniędzmi.

Banknoty i monety są zdecydowanie najprostszym sposobem na przenoszenie bakterii pomiędzy ludźmi. Z tego też powodu nie należy pozwalać dzieciom na częste kontakty z nimi. Jeśli musisz już dotykać pieniędzy, powinieneś unikać późniejszego dotykania ust, oczu oraz innych części ciała. Nieustanie dbaj również o czystość swoich rąk!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas