Domowe sposoby na zgagę

Zapewne każdy z nas choć raz doświadczył uczucia gorąca lub piekącego, palącego bólu promieniującego od żołądka, przez klatkę piersiową, aż do gardła. Zgaga może dopaść nas w najmniej oczekiwanym momencie — zaraz po posiłku, nocą, nad ranem czy po wypiciu kawy. Pieczenie w przełyku nie zniknie pomimo wypicia litrów wody, są jednak skuteczne domowe sposoby na zgagę, które warto poznać.

Odbijanie jest efektem nagromadzenia w żołądku zbyt dużej ilości powietrza, połykanej w trakcie jedzenia
Odbijanie jest efektem nagromadzenia w żołądku zbyt dużej ilości powietrza, połykanej w trakcie jedzenia123RF/PICSEL

Co to jest zgaga?

Zgaga to nieprzyjemne uczucie, które jest wynikiem cofania się treści żołądkowej do przełyku. Refluks sprawia, że do przełyku dostają się kwasy żołądkowe, które go podrażniają. Wywołuje to uczucie gorąca, pieczenia, bólu, czasem potrzebę obijania i ziewania, a nawet mdłości, uścisk w klatce piersiowej i duszności. Na rynku dostępne są środki farmakologiczne, które pomagają uporać się z tym problemem, jednak nie zawsze mamy je pod ręką, a jeśli zgaga nie pojawia się często — nie czujemy potrzeby, aby wydawać na nie pieniądze. Dlatego warto poznać domowe sposoby na zgagę, które pomogą szybko uporać się z tym problemem.

Rumiankowa herbata na zgagę

Aby skutecznie pozbyć się piekącego uczucia, należy zneutralizować kwasy żołądkowe, które je wywołują. Jednym z polecanych domowych sposobów na zgagę jest rumianek. Wystarczy zaparzyć łyżeczkę suszonych kwiatów rumianku w szklance gorącej wody lub sięgnąć po gotową herbatę w torebkach. Rumianek ma między innymi właściwości łagodzące, które pomogą uspokoić rozsierdzony kwasem przełyk.

Domowe sposoby na zgagę: Kminek

Kminek to kolejny sprawdzony, naturalny sposób na zgagę. Po ciężkostrawnych lub ostrych posiłkach warto rozetrzeć w moździerzu łyżeczkę kminku, a następnie zalać je szklanką gorącej, ale nie wrzącej wody. Napar wypić, gdy jest jeszcze ciepły.

Jeśli zależy nam na szybkim uporaniu się z dokuczliwą zgagą, wystarczy wziąć do ust kilka ziaren kminku i ssać je przez kilka minut. Przykre uczucie zniknie równie szybko, jak się pojawiło.

Naturalne sposoby na zgagę: Mleko

Domowe sposoby na zgagę: Szklanka mleka
Domowe sposoby na zgagę: Szklanka mleka123RF/PICSEL

Nie zawsze mamy pod ręką kminek czy herbatę rumiankową. Co zrobić, gdy przykra dolegliwość dopadnie nas w pracy? W większości firm obok herbaty i kawy pracownicy mają dostęp także do mleka. Wystarczy wypić szklankę tego białego płynu, aby pozbyć się palącego uczucia zgagi.

Choć przedstawione tutaj naturalne sposoby na zgagę, pozwolą pozbyć się tego uczucia szybko i skutecznie, to jednak trzeba wiedzieć, że zgaga może być objawem dużo poważniejszych schorzeń. Dlatego jeśli pieczenie w przełyku pojawia się często, należy skonsultować się z lekarzem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas